
FNV kondigt staking in ziekenhuizen aan, alleen spoedeisende zorg
UTRECHT (ANP) - Ziekenhuispersoneel in het hele land gaat half april een dag staken. Vakbond FNV kondigt dat aan. De bond wil zo de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) onder druk zetten om betere arbeidsvoorwaarden te bieden. Op de nog te bepalen actiedag gaan ziekenhuizen in het hele land "een dag dicht voor niet-spoedeisende zorg", laat FNV weten. Ook de andere zorgbonden sluiten aan bij de actie, laat een woordvoerder van NU'91 weten.
Onderhandelingen over een nieuwe cao zijn stukgelopen, onder meer omdat de werkgevers en de bonden het niet eens werden over lonen en toeslagen. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen bood voor dit jaar een loonsverhoging van 4 procent, in combinatie met 2 procent in 2026. Dat vinden de bonden onvoldoende. CNV wil dit jaar minstens 6 procent erbij, FNV 7 procent.
Volgens FNV wordt dit nog maar de derde landelijke staking ooit in Nederlandse ziekenhuizen. In 2019 en 2023 waren de vorige landelijke acties in de sector. Onder niet-spoedeisende hulp valt veel werk dat in de ziekenhuizen wordt gedaan, van onderzoeken tot planbare operaties. Een landelijke actie kan dan ook voor veel patiënten gevolgen krijgen.
Arbeidsvoorwaarden
De NVZ wil juist in gesprek blijven. "De NVZ wil de sector aantrekkelijk houden voor alle medewerkers. Daarom hebben wij een goed voorstel neergelegd voor de medewerkers waarmee de koopkracht echt wordt verbeterd", stelt voorzitter Ad Melkert in een verklaring.
Het cao-conflict gaat over de arbeidsvoorwaarden in de algemene ziekenhuizen. De academische ziekenhuizen hebben hun eigen cao. Die loopt nog tot het einde van dit jaar.
FNV stelt dat de actiebereidheid onder het personeel groot is. "In 47 ziekenhuizen zijn al actiecomités gevormd."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft bezorgd gereageerd op de Amerikaanse importheffingen op geneesmiddelen. Daarmee wordt voor het eerst in dertig jaar getornd aan de internationale afspraak om, in het belang van patiënten, op geneesmiddelen geen invoertarieven te heffen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Recorduitbraken van het westnijlvirus en het chikungunya-virus in Europa lijken het "nieuwe normaal" te worden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag. De langere, warmere zomers en mildere winters die worden veroorzaakt door klimaatverandering zijn gunstige omstandigheden voor de muggen die de virussen bij zich dragen.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal nieuwe gevallen van mazelen blijft laag. In bijna een maand tijd zijn elf besmettingen vastgesteld, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de digitale inbraak in een laboratorium zijn ook de medische gegevens van gedetineerden gestolen. Vooralsnog gaat het om 253 mensen, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
1 week geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De toestemming voor Pfizer om zijn coronavaccin aan kinderen onder de vijf jaar te geven in de Verenigde Staten wordt mogelijk ingetrokken door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA. Het middel wordt toegediend aan kinderen van zes maanden tot en met vier jaar.
1 week geledenRIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.
1 week geleden