FNV: geen toenadering metaalbedrijven, meer stakingen en petitie
UTRECHT (ANP) - Werknemers in de metaal- en technieksector blijven nog even doorgaan met staken als een beter cao-voorstel uitblijft. Volgens vakbond FNV is het nog altijd wachten op toenadering vanuit de bedrijven in de metaalsector. Daarom wordt donderdag een petitie namens ruim 12.000 werknemers uit de sector aangeboden aan werkgeversonderhandelaar Federatie Werkgeversorganisaties Techniek (FWT) met onder meer de oproep voor een hoger loon. Ook staat er een staking gepland bij bedrijven in Limburg.
De komende weken staan meer stakingen op het programma, voor als de werkgevers geen gehoor geven aan de oproep uit de petitie. FNV zegt niet ontevreden te zijn met de meer dan 12.000 ondertekeningen. Onder de cao Metaal & Techniek vallen bijna 320.000 mensen, van tienduizenden bedrijven in de kleinmetaal, de installatie- en isolatiesector, de carrosseriebouw en goud- en zilversmeden.
Volgens de vakbond liepen de onderhandelingen eind oktober vast, waarna de stakingen begonnen. In ruim twee maanden waren dat er meer dan twintig. Ze trekken doorgaans enkele honderden mensen. "Je verliest wel wat mensen doordat het niet bij een bedrijf voor de deur of op een gezellige locatie is", vertelt een woordvoerder van FNV. In plaats daarvan worden ‘staakstraten’ ingericht waar deelnemers zich vanuit de auto registreren. Ook lijkt de belangstelling vanuit wat kleinere bedrijven lager volgens de zegsman, omdat werknemers zich daar loyaal voelen naar klanten om hun werk te komen doen.
Spanningen
De FWT, die de onderhandelingen voert namens de werkgevers, heeft al meermaals aangegeven de acties te betreuren. De eisen van de vakbonden zijn volgens de werkgevers te hoog. "Stakingen brengen een cao niet dichterbij", zegt de partij nu. "Een terugkeer naar de onderhandelingstafel wel."
Ondertussen lopen de spanningen tussen de verschillende werkgevers op, schreef De Telegraaf vorige week op basis van ingewijden. Een aantal partijen uit de sector zou voor een verdergaande loonsverhoging zijn om zo te voorkomen dat werknemers overstappen naar sectoren met betere voorwaarden, maar dat voorstel komt er niet doorheen. Sommige bedrijven zouden nu zelf al verhogingen van het salaris hebben doorgevoerd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
2 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
4 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
5 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
8 uur geleden