Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: gebruik 'WIA-miljarden' om uitkeringsproblemen op te lossen

FNV: gebruik 'WIA-miljarden' om uitkeringsproblemen op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV wil dat het kabinet snel de problemen met de WIA-uitkering voor arbeidsongeschikten oplost. Geld dat werkgevers in premies hebben betaald en in de Werkhervattingskas (Whk) en het Arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof) zit, kan volgens de vakbond hiervoor worden ingezet. Volgens FNV gaat het om een kleine 40 miljard euro, dat wat de bond betreft niet ergens anders heen mag.

De WIA geldt al jaren als een hoofdpijndossier in Den Haag vanwege de vele problemen in de opbouw en uitvoering. Bovendien bleek vorig jaar dat uitkeringsinstantie UWV de WIA van duizenden mensen verkeerd heeft vastgesteld.

In het rapport 'Het falende vangnet' schetst de vakbond acht problemen. De veelgehoorde klacht dat mensen die minder dan 35 procent arbeidsongeschikt zijn tussen wal en schip vallen, staat bovenaan. FNV wil dat iedereen die meer dan 15 procent arbeidsongeschikt is een uitkering krijgt. De bond zegt daarnaast dat de uitkering te laag is, dat de regeling veel te ingewikkeld is en dat de uitvoering vastloopt.

Premie verhogen

FNV bezigt stevige taal als het om de WIA gaat. "Dit kabinet pest zieke mensen en dat moet maar eens afgelopen zijn", zegt vicevoorzitter Kitty Jong. Zij vreest dat het kabinet in deze tijd van bezuinigingen en onverwachte tegenvallers kijkt naar de miljarden in de fondsen om gaten in de begroting op te vullen. Dat zou "miljardenroof" zijn, vindt FNV: het geld is van arbeidsongeschikten, aldus de bond.

"Er is wel geld", zegt Jong tegen het ANP, doelend op de fondsen die worden gevuld met werkgeverspremies. In de miljoenennota staat dat het kabinet de tegenvaller rond de vermogensbelasting in box 3 deels wil dekken door de premie voor het Arbeidsongeschiktheidsfonds te verhogen. Maar de FNV-bestuurder vindt dat het geld moet worden gebruikt om mensen te helpen die niet kunnen werken. "Box 3 heeft niks met arbeidsongeschiktheid te maken."

Bij de vakbond bestaat daarnaast de vrees dat de huidige problemen bij het UWV door de politiek worden misbruikt om onder het mom van een 'versimpeling' fiks te bezuinigen op het WIA-stelsel. Volgende maand debatteert de Kamer over de arbeidsongeschiktheidsregelingen. Voor die tijd wordt ook een brief verwacht waarin het kabinet schetst welke stappen het overweegt.

Meer uit Binnenland

Alleen verkiezingsuitslagen Amsterdam en Hoorn nog niet bekend

DEN HAAG (ANP) - Alleen de voorlopige verkiezingsuitslagen van Amsterdam en Hoorn ontbreken nog. Amsterdam hoopt dat donderdagochtend alle stemmen geteld zijn, maar het kan ook middagwerk worden, zei een woordvoerder. Hoorn verwacht de uitslag in de loop van donderdag te brengen, meldt de gemeente op de site.

6 uur geleden
NSC haalt in geen van vijf gemeenten een raadszetel

DEN HAAG (ANP) - NSC haalt in geen van de vijf gemeenten waar die partij meedeed een raadszetel. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. In Amersfoort, Apeldoorn, Den Haag, Eindhoven en Zoetermeer stond NSC op het stembiljet.

7 uur geleden
De Mos grootste in Den Haag, maar zetel minder dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, is zoals verwacht de grootste geworden bij de verkiezingen woensdag. De partij komt volgens de Verkiezingsdienst van het ANP uit op 16 zetels. Dat is er eentje minder dan bij de exitpolls van woensdagavond.

8 uur geleden
GroenLinks-PvdA net iets groter dan Leefbaar in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA wordt de grootste fractie in de Rotterdamse gemeenteraad en lost daarmee Leefbaar Rotterdam af. De partij krijgt 11 zetels. Dat zijn er 2 meer dan vier jaar geleden. Ook Leefbaar Rotterdam krijgt 11 zetels, een winst van 1, maar met een kleiner aantal stemmen, meldt de ANP Verkiezingsdienst.

9 uur geleden
Koning praat met Curaçaose bewoners over geopolitieke spanningen

WILLEMSTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft woensdagavond (lokale tijd) op Curaçao een bijeenkomst bezocht waar met verschillende burgers werd gesproken over de geopolitieke situatie rondom Venezuela en de spanningen die dat heeft opgeleverd op het eiland. De koning luisterde, samen met staatssecretaris Eric van der Burg (Koninkrijksrelaties), naar verschillende verhalen over 3 januari van dit jaar.

9 uur geleden
GroenLinks en D66 groeien in Nijmegen naar 11 en 7 zetels

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks en D66 groeien in Nijmegen, blijkt uit de voorlopige uitslag die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. GroenLinks gaat van 9 naar 11 zetels, D66 van 6 naar 7.

9 uur geleden
Winst voor FVD en JA21 in Almere, verlies voor PVV

ALMERE (ANP) - In Almere winnen Forum voor Democratie en JA21 bij de gemeenteraadsverkiezingen, blijkt uit de voorlopige uitslag van de Verkiezingsdienst van het ANP. FVD gaat van 2 naar 4, en JA21 komt met 4 zetels nieuw in de raad. In 2022 deed de pas opgerichte partij nog niet mee. De PVV verliest en gaat van 5 naar 4.

9 uur geleden