FNV: gebruik 'WIA-miljarden' om uitkeringsproblemen op te lossen
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV wil dat het kabinet snel de problemen met de WIA-uitkering voor arbeidsongeschikten oplost. Geld dat werkgevers in premies hebben betaald en in de Werkhervattingskas (Whk) en het Arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof) zit, kan volgens de vakbond hiervoor worden ingezet. Volgens FNV gaat het om een kleine 40 miljard euro, dat wat de bond betreft niet ergens anders heen mag.
De WIA geldt al jaren als een hoofdpijndossier in Den Haag vanwege de vele problemen in de opbouw en uitvoering. Bovendien bleek vorig jaar dat uitkeringsinstantie UWV de WIA van duizenden mensen verkeerd heeft vastgesteld.
In het rapport 'Het falende vangnet' schetst de vakbond acht problemen. De veelgehoorde klacht dat mensen die minder dan 35 procent arbeidsongeschikt zijn tussen wal en schip vallen, staat bovenaan. FNV wil dat iedereen die meer dan 15 procent arbeidsongeschikt is een uitkering krijgt. De bond zegt daarnaast dat de uitkering te laag is, dat de regeling veel te ingewikkeld is en dat de uitvoering vastloopt.
Premie verhogen
FNV bezigt stevige taal als het om de WIA gaat. "Dit kabinet pest zieke mensen en dat moet maar eens afgelopen zijn", zegt vicevoorzitter Kitty Jong. Zij vreest dat het kabinet in deze tijd van bezuinigingen en onverwachte tegenvallers kijkt naar de miljarden in de fondsen om gaten in de begroting op te vullen. Dat zou "miljardenroof" zijn, vindt FNV: het geld is van arbeidsongeschikten, aldus de bond.
"Er is wel geld", zegt Jong tegen het ANP, doelend op de fondsen die worden gevuld met werkgeverspremies. In de miljoenennota staat dat het kabinet de tegenvaller rond de vermogensbelasting in box 3 deels wil dekken door de premie voor het Arbeidsongeschiktheidsfonds te verhogen. Maar de FNV-bestuurder vindt dat het geld moet worden gebruikt om mensen te helpen die niet kunnen werken. "Box 3 heeft niks met arbeidsongeschiktheid te maken."
Bij de vakbond bestaat daarnaast de vrees dat de huidige problemen bij het UWV door de politiek worden misbruikt om onder het mom van een 'versimpeling' fiks te bezuinigen op het WIA-stelsel. Volgende maand debatteert de Kamer over de arbeidsongeschiktheidsregelingen. Voor die tijd wordt ook een brief verwacht waarin het kabinet schetst welke stappen het overweegt.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden, oosten en zuidoosten van het land kan het dinsdagavond, -nacht en woensdagochtend plaatselijk glad zijn, waarschuwt het KNMI. De gladheid ontstaat door bevriezing van natte weggedeelten of door lichte regen op een bevroren ondergrond, mogelijk zeer lokaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie wil bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart meedoen in minimaal honderd gemeenten. Op haar website meldt de partij dat de deelname in dit aantal gemeenten vaststaat en dat nog wordt onderzocht of het op meer plekken kan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de jaarwisseling zal de luchtkwaliteit korte tijd slecht of mogelijk zeer slecht zijn, verwacht het RIVM. Dit geldt vooral voor plaatsen waar vuurwerk wordt afgestoken. Het gaat slechts matig waaien, waardoor er plaatselijk hoge concentraties fijnstof zijn.
9 uur geledenWEESP (ANP) - De vuurwerkvondst in een huis in Weesp maandagavond betrof een lading van ruim 1100 kilo, meldt de politie. Er moesten moesten enkele tientallen woningen aan de Papelaan worden ontruimd nadat het zware vuurwerk werd gevonden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen roept Nederlanders op het frituurvet dat in aanloop naar oud en nieuw wordt gebruikt om oliebollen te bakken niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Het vet stolt in het riool en zorgt geregeld voor verstoppingen, waarschuwt de koepelorganisatie. Dat en het zuiveren van het frituurvet uit het water kost de waterschappen jaarlijks miljoenen euro's.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De opsporingsdiensten hebben meer verboden vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar, blijkt uit de dinsdag bijgewerkte Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen week is 7433 kilo in beslag genomen. Daarmee staat de teller dit jaar op ruim 112.223 kilo, terwijl het jaar nog niet voorbij is.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - TivoliVredenburg heeft in 2025 voor het eerst meer dan 1,5 miljoen bezoekers ontvangen, meldt het poppodium dinsdag. Bij de Utrechtse concertzaal vonden dit recordjaar ruim 2300 concerten en evenementen plaats en stonden zo'n 15.000 artiesten, musici en sprekers op de podia. TivoliVredenburg werd ooit ontworpen voor 600.000 gasten.
10 uur geleden