Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: gebruik 'WIA-miljarden' om uitkeringsproblemen op te lossen

FNV: gebruik 'WIA-miljarden' om uitkeringsproblemen op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV wil dat het kabinet snel de problemen met de WIA-uitkering voor arbeidsongeschikten oplost. Geld dat werkgevers in premies hebben betaald en in de Werkhervattingskas (Whk) en het Arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof) zit, kan volgens de vakbond hiervoor worden ingezet. Volgens FNV gaat het om een kleine 40 miljard euro, dat wat de bond betreft niet ergens anders heen mag.

De WIA geldt al jaren als een hoofdpijndossier in Den Haag vanwege de vele problemen in de opbouw en uitvoering. Bovendien bleek vorig jaar dat uitkeringsinstantie UWV de WIA van duizenden mensen verkeerd heeft vastgesteld.

In het rapport 'Het falende vangnet' schetst de vakbond acht problemen. De veelgehoorde klacht dat mensen die minder dan 35 procent arbeidsongeschikt zijn tussen wal en schip vallen, staat bovenaan. FNV wil dat iedereen die meer dan 15 procent arbeidsongeschikt is een uitkering krijgt. De bond zegt daarnaast dat de uitkering te laag is, dat de regeling veel te ingewikkeld is en dat de uitvoering vastloopt.

Premie verhogen

FNV bezigt stevige taal als het om de WIA gaat. "Dit kabinet pest zieke mensen en dat moet maar eens afgelopen zijn", zegt vicevoorzitter Kitty Jong. Zij vreest dat het kabinet in deze tijd van bezuinigingen en onverwachte tegenvallers kijkt naar de miljarden in de fondsen om gaten in de begroting op te vullen. Dat zou "miljardenroof" zijn, vindt FNV: het geld is van arbeidsongeschikten, aldus de bond.

"Er is wel geld", zegt Jong tegen het ANP, doelend op de fondsen die worden gevuld met werkgeverspremies. In de miljoenennota staat dat het kabinet de tegenvaller rond de vermogensbelasting in box 3 deels wil dekken door de premie voor het Arbeidsongeschiktheidsfonds te verhogen. Maar de FNV-bestuurder vindt dat het geld moet worden gebruikt om mensen te helpen die niet kunnen werken. "Box 3 heeft niks met arbeidsongeschiktheid te maken."

Bij de vakbond bestaat daarnaast de vrees dat de huidige problemen bij het UWV door de politiek worden misbruikt om onder het mom van een 'versimpeling' fiks te bezuinigen op het WIA-stelsel. Volgende maand debatteert de Kamer over de arbeidsongeschiktheidsregelingen. Voor die tijd wordt ook een brief verwacht waarin het kabinet schetst welke stappen het overweegt.

Meer uit Binnenland

16-jarig meisje zwaargewond na val van grindberg in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.

1 uur geleden
Voor verkiezingen al signalen van ronselen stemmen in Gorinchem

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."

7 uur geleden
Veel scholieren: mensen met andere seksuele voorkeur niet gelijk

AMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.

11 uur geleden
Ruim 1700 aanmeldingen voor claim tegen Chemours

DORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.

11 uur geleden
Hoger beroep Ali B leidde tot paniek bij Jill Helena 

AMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de zaak tegen Ali B heeft paniek teweeggebracht bij zangeres Jill Helena, die aangifte van aanranding heeft gedaan tegen de rapper. Dat zei haar advocaat Sébas Diekstra bij het hof in Amsterdam.

11 uur geleden
Nederlandse man (49) doodgestoken op Bali

BALI (ANP/AFP) - Op het Indonesische eiland Bali is maandagavond een Nederlandse toerist doodgestoken. Het gaat om een 49-jarige man, meldt persbureau AFP.

11 uur geleden
Onduidelijkheid over moord Loek van Dam valt nabestaande zwaar

DEN HAAG (ANP) - Het uitblijven van antwoorden over de moord op zijn vader is "buitengewoon zwaar", laat de zoon van de in 1992 vermoorde Loek van Dam weten via zijn advocaat Sébas Diekstra. De rechtbank sprak verdachte Ruben B. dinsdag vrij van betrokkenheid bij de moord.

11 uur geleden