FNV: fonds voor mensen die baan verliezen door energietransitie
ROTTERDAM (ANP) - Vakbond FNV wil dat minister Rob Jetten (Klimaat) een fonds opzet voor werknemers die door klimaatbeleid en de omslag naar duurzame energie hun baan kwijtraken. De vakbond overhandigt maandag in Rotterdam een manifest aan minister Jetten. Met het zogeheten WERK-fonds kunnen werknemers in bijvoorbeeld de kolenindustrie zonnepanelen installeren of het elektriciteitsnet verzwaren.
Het fonds moet volgens FNV beschikbaar zijn voor alle werknemers die hun baan kwijtraken door de energietransitie, vooral mensen in de fossiele sector en zware industrie. Bij het fonds hoort onder meer financiële compensatie in geval van inkomstenverlies. "Dit garantiefonds moet ervoor zorgen dat werknemers de energietransitie op een rechtvaardige manier kunnen doormaken en niet zelf de rekening gepresenteerd krijgen", zegt bestuurslid Bas van Weegberg.
Volgens Marco van Roosendaal, medewerker bij een kolenoverslagbedrijf in Rotterdam, is het de vraag of hij en zijn collega's zich kunnen omscholen naar banen die ontstaan door de energietransitie. "Daar hebben wij een steun in de rug bij nodig in de vorm van tijd, geld en opties." De regering heeft al 22 miljoen euro toegezegd voor mensen in onder meer de kolensector die hun baan verliezen door milieumaatregelen.
Verschillende milieuorganisaties waaronder Milieudefensie, Greenpeace en Natuur en Milieu noemen het belangrijk dat er een dergelijks fonds komt. "We willen dat er goed wordt gezorgd voor werknemers in sectoren die veranderen of verdwijnen", schrijven ze in een gezamenlijke verklaring. De organisaties vinden dat de verantwoordelijkheid bij werkgevers ligt. "Zij hebben lang geprofiteerd van de situatie zoals die was. Het is daarom rechtvaardig dat vervuilende bedrijven zelf de rekening oppakken van een sociale transitie, zodat de lasten voor belastingbetalers beperkt blijven."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
4 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
8 uur geleden