Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV en Uber naar rechter om uitvoeren cao voor chauffeurs

FNV en Uber naar rechter om uitvoeren cao voor chauffeurs

AMSTERDAM (ANP) - FNV en Uber staan donderdag opnieuw tegenover elkaar in de rechtszaal over het in dienst nemen van chauffeurs door de taxi-app. De vakbond meent dat Uber zich nog altijd niet houdt aan de in september door de rechter uitgesproken verplichting en zei dinsdag een dwangsom van 100.000 euro per dag te eisen. Uber meent dat de cao voor problemen zorgt en wil uitvoering uitstellen tot na afronding van een hoger beroep.

Vorig najaar gaf de rechter FNV gelijk dat Uber een werkgever is. Het Amerikaanse bedrijf moet daarom zijn chauffeurs in dienst nemen en hen volgens de cao Zorgvervoer en Taxi betalen. Dat doet Uber nog altijd niet, stelt FNV. "Sinds de uitspraak heeft Uber niets gedaan om zich eraan te houden. Sterker nog, ze houden iedereen aan het lijntje en zetten de cao-partijen en zelfs het ministerie onder druk om onder de cao uit te komen", aldus vicevoorzitter Zakaria Boufangacha van de vakbond.

Uber op zijn beurt meent dat de cao Zorgvervoer en Taxi niet geschikt is voor onafhankelijke chauffeurs. Zo zou daarin geen rekening worden gehouden met eigen autobezit door chauffeurs, maar ook zaken als werken voor verschillende platforms en op een standplaats zijn moeilijk inpasbaar, vindt het bedrijf. Daarnaast stelt Uber nog altijd dat het merendeel van zijn chauffeurs niet in dienst willen treden bij het bedrijf. Een aantal chauffeurs heeft zich nu bij de zaak gevoegd.

In verschillende landen heeft Uber rechtszaken verloren over hoe onafhankelijk chauffeurs daadwerkelijk zijn. In het Verenigd Koninkrijk werd uiteindelijk een soort tussenvorm tussen een vast dienstverband en de positie van zelfstandige gevonden. In Nederland zou Uber zoiets ook als een oplossing zien, al zou een eigen cao volgens het bedrijf ook kunnen werken.

Uber wil ook dat de rechter beslist dat het in dienst nemen van chauffeurs voorlopig nog niet hoeft. Dat zou namelijk de levens van chauffeurs overhoop gooien en het bedrijf op kosten jagen, terwijl Uber ook zomaar het hoger beroep kan winnen, stelt de taxi-aanbieder. Dat dient echter pas tussen nu en midden 2023, schat Uber in.

Meer uit Financieel

Wall Street verder omhoog door opluchting over Groenland

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag verder omhooggegaan. Amerikaanse beleggers reageerden woensdag al opgelucht op de afnemende geopolitieke spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Ook zei hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is voor een "toekomstige deal" rond Groenland. Trump trok daardoor zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in.

15 minuten geleden
Amerikaanse economie sterker gegroeid dan eerder berekend

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse economie is in het derde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder aangenomen, volgens een nieuwe raming van het Bureau of Economic Analysis. Met een plus van 4,4 procent zette de grootste economie ter wereld in de zomermaanden de sterkste kwartaalgroei in twee jaar neer.

41 minuten geleden
Aandeel zonnebrillenmaker fors hoger na optreden Macron in Davos

PARIJS (ANP/RTR) - De pilotenbril van de Franse president Emmanuel Macron in Davos zorgde donderdag voor een flinke koersstijging van de Italiaanse brillenfabrikant iVision Tech. De look van Macron tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum in het Zwitserse skioord zorgde voor veel memes en opmerkingen over zijn verschijning op sociale media.

1 uur geleden
Trump dreigt terug te slaan als Europa bezittingen VS verkoopt

DAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er zullen "grote represailles" volgen als Europese landen Amerikaanse bezittingen, zoals aandelen en obligaties, verkopen. Daarmee dreigde de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met Fox Business.

1 uur geleden
Staking bij Nederlandse fabrieken kunststoffabrikant Envalior

EMMEN (ANP) - Ruim vijfhonderd werknemers van de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior leggen vanaf vrijdagmiddag 12.00 uur het werk neer voor onbepaalde tijd. Dat doen zij uit onvrede over het eindbod voor loonsverhoging van de werkgever. De werknemers van de fabrieken in Emmen en Geleen voerden deze en vorige week ook al actie voor een beter loonbod.

2 uur geleden
VS blijven vasthouden aan uitvoering handelsdeal met EU

DAVOS (ANP) - De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de uitvoering van de handelsovereenkomst tussen de VS en de Europese Unie. Dat schrijft de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick in een bericht op X, na een ontmoeting met Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) in Davos.

2 uur geleden
Verscherping van kindermarketingcode, waakhond kritisch

DEN HAAG (ANP) - De voedingsmiddelensector heeft de code rondom reclame gericht op kinderen aangescherpt. Daarmee wordt reclame voor ongezond voedsel verboden voor jongeren onder de 16 jaar. Brancheorganisatie FNLI presenteerde de nieuwe reclamecode donderdag aan staatssecretaris Judith Tielen van Jeugd, Preventie en Sport, maar waakhond Foodwatch is kritisch.

2 uur geleden