FNV en studentenvakbond naar rechter om energietoeslag Groningen
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV Young & United en studentenvakbond LSVb gaan naar de rechter om de gemeente Groningen te dwingen de energietoeslag voor mensen met een laag inkomen ook aan studenten te geven. Ze reageren daarmee op een uitspraak van wethouder Eelco Eikenaar dat hij studenten zal blijven uitsluiten. De bonden willen dat de rechter Eikenaar terugfluit.
Eerder bepaalde de rechtbank in Arnhem dat Nijmegen studenten niet uit mag sluiten van de energietoeslag. Die studentenstad maakte daarmee volgens de rechter een "niet te rechtvaardigen onderscheid".
Eikenaar stelde vorige week dat Groningen het niet kan betalen om alle studenten de toeslag te geven. Ook is er niet genoeg menskracht om alle extra aanvragen te behandelen. Volgens de wethouder moet het Rijk met meer geld komen om ook studenten de toeslag te kunnen geven. Die oproep deed hij samen met de armoedewethouders van dertien andere studentensteden eerder ook al.
Oproep
FNV en de LSVb roepen nu Groningse studenten die van de gemeente de toeslag niet kregen op zich te melden. Uit hun naam kan de zaak dan worden aangespannen. De vakbonden willen zaken beginnen in meerdere steden, Groningen is de eerste.
Iedereen in Nederland met een laag inkomen kreeg dit jaar extra geld vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Minister Carola Schouten van Armoedebestrijding raadde gemeenten aan studenten niet die toeslag van 800 euro te geven, maar hen via de 'individuele bijzondere bijstand' te helpen. Dat zou passend zijn omdat veel studenten nog thuis wonen en sommige anderen via de huurprijs voor energie betalen.
Begrip
FNV en de LSVb hebben daar op zich begrip voor. Ze willen uiteindelijk dat het Rijk over de brug komt. "Er moet echt extra geld uit Den Haag komen, alleen op die manier kunnen gemeenten onze aanvragen daadwerkelijk toekennen. Het is schandalig dat studenten nog steeds uitgesloten worden. Studenten worden gewoon genaaid", stelt LSVb-voorzitter Joram van Velzen.
Overigens gaan de vakbonden volgende week met minister Schouten en minister Robbert Dijkgraaf van Onderwijs in gesprek over de energietoeslag. LSVb-voorzitter Van Velzen laat weten dat de vakbonden het echter belangrijk vinden "om de druk hoog te houden", vandaar dat ze nu toch met een rechtszaak komen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De eerste handhavers van de NS hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is een proef om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
13 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
17 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
17 uur geleden