FNV en CNV: zorgmedewerker met langdurige covid naar voedselbank
DEN HAAG (ANP) - Zorgmedewerkers die in de eerste coronagolf besmet zijn geraakt met het virus en daar nog steeds ziek van zijn, komen in steeds grotere financiële problemen. Ze zijn zo lang ziek dat ze na twee jaar hun baan erdoor zijn kwijtgeraakt . "Het is spoedeisend, mensen gaan al naar de voedselbank. Ze zijn te ziek om actie te voeren en hebben geen werkgever meer, dus er valt niet te staken", zei vicevoorzitter Kitty Jong van de FNV. De vakbond heeft met CNV een kort geding aangespannen.
De beide vakbonden willen dat de zieke zorgmedewerkers nu alvast een bedrag van 22.839 euro per persoon krijgen van de overheid, als voorschot op een regeling. "Deze zorgmedewerkers hebben altijd keihard gewerkt. Voor weinig loon hebben ze belangrijk werk gedaan. Toen de pandemie uitbrak, stonden ze in de frontlinie voor ons allemaal, en heeft Nederland terecht voor ze geklapt. Nu komen ze financieel steeds dieper in de problemen", stelde een van de advocaten van de bonden. Sommige gedupeerden zaten in de zaal, anderen volgden het op afstand. "Niet alleen reizen naar de rechtbank is slopend voor ze, ook handelingen als boodschappen doen, stofzuigen en een gesprek met de kinderen voeren zijn dat", legde de advocaat uit.
Volgens de advocaten heeft de Staat "een gevaarlijke situatie gecreëerd" door niet genoeg te doen om de zorgmedewerkers te beschermen. Daarmee zou de Staat onrechtmatig hebben gehandeld. De landsadvocaat sprak dat tegen. "Het is schrijnend dat zorgmedewerkers die in de eerste golf klaarstonden nu ernstige klachten ondervinden. De Staat voelt een morele verplichting om ze ook financieel te ondersteunen. Maar de Staat heeft steeds weloverwogen gereageerd op een acute noodsituatie. Van aansprakelijkheid is geen sprake."
De voorzieningenrechter in Den Haag doet op woensdag 8 maart uitspraak.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - "Ik kan je eindelijk vertellen wat je mij hebt aangedaan", zei het slachtoffer van een gewelddadige verkrachting in 1994 in Nijmegen dinsdag in de rechtbank in Arnhem tegen Angelo L. De 60-jarige man uit Heerlen zou haar meer dan dertig jaar geleden hebben verkracht. L. zegt zich de verkrachting niet te kunnen herinneren.
32 minuten geledenDORDRECHT (ANP) - In de penitentiaire inrichting in Dordrecht is een gevangene overleden na een brand in een eenpersoonscel. Dat bevestigt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) na berichtgeving van Rijnmond.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van kinderen en jongeren tussen de 10 en 18 jaar heeft 62 procent het gevoel dat hun mening niet meetelt bij de gemeente, wijst een peiling van UNICEF Nederland onder meer dan duizend kinderen uit. Dit terwijl 72 procent van de kinderen graag hun mening zou willen inbrengen bij de gemeente.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.
12 uur geledenARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.
13 uur geleden