FNV eist volgend jaar 5 procent meer loon voor vitale sectoren
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV zet volgend jaar bij cao-onderhandelingen in op een loonsverhoging van 5 procent "daar waar het goed gaat" en in vitale sectoren. Dat is gelijk aan de eis die voor dit jaar en het jaar daarvoor op tafel was gelegd, toen de hoogste looneis in meer dan dertig jaar. De vakbond maakte de looneis traditiegetrouw een dag voor Prinsjesdag bekend.
FNV wil ook dat mensen met lagere inkomens minstens 14 euro per uur verdienen en dat mensen perspectief hebben op zeker werk. De vakbond wil daarnaast afspraken maken die bijdragen aan het verbeteren van kwaliteit en herverdeling van werk.
In onder meer supermarkten, distributiecentra, voedingsmiddelenindustrie, doe-het-zelfzaken en de pakketpost gaat het volgens de FNV "uitstekend". "Maar veel mensen delen nauwelijks mee in de groei en hebben een onzeker contract op of rond het minimumloon", aldus Zakaria Boufangacha, coördinator arbeidsvoorwaardenbeleid bij de FNV. Met name in deze sectoren, en in sectoren zoals zorg, welzijn en onderwijs, wil de FNV inzetten op 5 procent loonsverhoging en een minimumloon van 14 euro.
Socialer
"Nederland moet socialer uit de crisis komen", zegt Boufangacha. "Mensen moeten perspectief houden. (..) Vertrouwen op zeker werk en een goede loonsverhoging vangen de klap van de crisis op."
In bedrijven waar het slecht gaat, wil de FNV afspraken over herverdeling van werk zoals arbeidsduurverkorting, generatiepacten en afspraken om eerder met pensioen te gaan. De FNV vindt dat daar waar werkgelegenheid verdwijnt, van werk-naar-werk afspraken gemaakt moeten worden, gecombineerd met scholing. "Als het werk weer aantrekt in de getroffen bedrijven, moeten dat vaste kwaliteitsbanen zijn in plaats van goedkope flexibele contracten waar mensen geen enkele zeggenschap over hebben", aldus de FNV.
Thuiswerkvergoeding
Verder wil de vakbond inzetten op een thuiswerkvergoeding. "‘Kwaliteit zit in zeggenschap over je werk, afspraken om gezond je pensioen te halen, je maximale beschikbaarheid en overwerk begrenzen. Ook voor mensen die thuis werken is het belangrijk dat ze grip hebben op de invulling van hun werk", stelt Boufangacha.
De looneis is de basiseis waarmee FNV begint aan onderhandelingen voor een nieuwe cao. Doorgaans vallen de uiteindelijk afgesproken loonsverhogingen lager uit.
Meer uit Financieel
BEIJING/SINGAPORE (ANP/RTR) - China heeft minstens tien ladingen Amerikaanse sojabonen gekocht in contracten die sinds dinsdag zijn getekend. Dat meldt persbureau Reuters op basis van twee handelaren met kennis van de deals. Dit versterkt de piek in Chinese aankopen van Amerikaanse goederen na de recente dooi in de handelsbetrekkingen tussen de VS en China.
1 uur geledenPALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Computerfabrikant HP gaat de komende jaren duizenden banen schrappen. Het bedrijf kondigde aan dat 4000 tot 6000 banen zullen verdwijnen door meer gebruik te maken van AI-tools. Dat moet over drie jaar een jaarlijkse besparing van 1 miljard dollar opleveren.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York, na een bericht dat Meta AI-chips van Google wil gebruiken. Nvidia domineert momenteel de sector voor AI-chips. Maar bedrijven zoals de eigenaar van Facebook en Instagram zoeken naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.
9 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/BLOOMBERG) - Warner Music Group en AI-muziekstart-up Suno hebben een schikking getroffen in een auteursrechtszaak en zijn een samenwerking gestart voor het maken van muziek. Warner en andere grote platenlabels hebben Suno en zijn branchegenoot Udio vorig jaar aangeklaagd, omdat de start-ups auteursrechtelijk beschermd materiaal zouden hebben gebruikt in hun AI-platforms zonder compensatie voor de artiesten of bedrijven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Adviseurs en bondgenoten van president Donald Trump zien Kevin Hassett als de favoriet om de volgende voorzitter van de Federal Reserve te worden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Met Hassett zou Trump een nauwe bondgenoot bij de Amerikaanse centrale bank hebben die hij goed kent en vertrouwt, volgens de bronnen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse pantserhouwitsers krijgen netten die ze tegen kamikazedrones kunnen beschermen. Een Nederlands defensiebedrijf gaat die maken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index, na de aankondiging komende jaren duizenden banen te schrappen. Daarmee wil de bank kosten verminderen en winstgevender worden. ABN AMRO maakte ook bekend dat het dochteronderneming Alfam, die persoonlijke leningen verstrekt, verkoopt aan Rabobank. Het aandeel kreeg er 6,5 procent bij.
13 uur geleden