Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV eist in manifest actie voor veilige werkomgeving ambtenaren

FNV eist in manifest actie voor veilige werkomgeving ambtenaren

DEN HAAG (ANP) - De FNV roept de landelijke politiek op actie te ondernemen, zodat de Rijksoverheid een sociaal veilige omgeving is om te werken. De vakbond bood dinsdagmiddag Tweede Kamerleden een manifest aan, na recent onderzoek onder medewerkers van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS).

Uit dat onderzoek komt naar voren dat honderden ambtenaren van VWS te maken hebben gehad met pesten, intimidatie, discriminatie en seksueel grensoverschrijdend gedrag. De angstcultuur zou in stand worden gehouden door de ambtelijke top. "Rijksambtenaren moeten onbevreesd hun werk kunnen doen", stelt de FNV.

De vakbond wil daarom onder meer dat van bovenaf kan worden ingegrepen als meldingen van misstanden binnen een ministerie niet voldoende worden opgepakt. Ook willen ze dat leidinggevenden die zich schuldig maken aan een onveilige werksfeer "direct vervangen worden door leidinggevenden met de juiste training en capaciteiten".

ABD

Het manifest werd in ontvangst genomen door leden van de vaste Kamercommissie van Binnenlandse Zaken. De selectie en benoeming van topmanagers binnen de Rijksoverheid is een taak van de Algemene Bestuursdienst (ABD), die valt onder Binnenlandse Zaken. Volgens de FNV is de dienst daarmee verantwoordelijk voor het scheppen van een sociaal veilige werkomgeving en de benoeming van goede topmanagers die bewezen geschikt zijn om zo'n werkomgeving te creëren.

Glimina Chakor, Kamerlid van GroenLinks-PvdA, was bij de overhandiging van het manifest. "Je schrikt hier enorm van", zei ze. "Het gaat om VWS, dat over je welzijn gaat. En dan zeshonderd mensen die zich onveilig voelen." De bevindingen in het onderzoek baren haar "ontzettende zorgen". "We moeten keihard aan de bak om het boven tafel te krijgen en op te lossen." Op de vraag of de problemen breder zijn dan alleen het ministerie van VWS, zoals de FNV zegt, wil ze niet vooruitlopen. "Ik weet niet of het breder is en denk dat we de komende tijd de rust moeten bewaren om te kijken wat er aan de hand is. Hier moeten we bovenop zitten als Kamerleden." Chakor is blij dat mensen hebben gedurfd een signaal af te geven. "Je bent werknemer en je geeft aan dat zaken niet werken. Dat doe je niet zomaar, dat doe je als je ten einde raad bent."

Melding in december

In december maakte de FNV al melding van grensoverschrijdend gedrag binnen het ministerie van VWS. Het dinsdag gepubliceerde onderzoek is uitgevoerd onder een grotere groep ambtenaren.

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

1 dag geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

1 dag geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

1 dag geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

1 dag geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

1 dag geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

1 dag geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

3 dagen geleden