FNV dreigt opnieuw met stakingen in zorg- en leerlingenvervoer
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV dreigt met een nieuwe tweedaagse staking in het zorg- en leerlingenvervoer. Als werkgevers niet voor 17 februari tegemoetkomen aan de eisen die de vakbond voor de nieuwe cao stelt, staken chauffeurs in het vervoer voor kwetsbare mensen die vrijdag en zaterdag.
Eerder sloten de werkgevers in de sector wel een akkoord met vakbond CNV. FNV noemt dat "een zeer matige cao. Onze leden pikken dat niet en gaan door met acties tot er een fatsoenlijke cao ligt." De cao die met CNV werd gesloten wordt naar verwachting binnenkort algemeen bindend, aldus bestuurder Meindert Gorter van FNV Zorgvervoer en Taxi. Maar FNV gaat toch door met actievoeren. Dat is de consequentie van het "buitenspel zetten" van de vakbond, zegt Gorter.
Staken doen de chauffeurs evengoed niet graag, aldus FNV. "Deze chauffeurs rijden mensen van a naar b, die afhankelijk zijn van dat vervoer. Dus als er gestaakt wordt, kunnen die mensen geen kant op. Dat beseffen de chauffeurs heel goed. Dat ze er toch toe bereid zijn, zegt heel veel." Van het leerlingenvervoer maken kinderen gebruik met bijvoorbeeld autisme of ADHD, die op het speciaal onderwijs zitten. Zorgvervoer is er voor allerlei mensen die niet de mogelijkheid hebben zichzelf anderszins te verplaatsen, zoals ouderen, of zieke mensen die voor een afspraak naar het ziekenhuis moeten.
Zaterdag
Een van de stakingsdagen valt op een zaterdag, volgens de vakbond om zo min mogelijk overlast te veroorzaken voor de passagiers.
De vorige cao liep eind vorig jaar af. Chauffeurs staakten vorig jaar ook al meerdere keren. FNV eist onder meer een 100 procent doorbetaling van het loon bij ziekte. De staking later deze maand gaat volgens Gorter alleen niet door als werkgeversorganisatie KNV Zorgvervoer en Taxi laat blijken dat er ruimte is om over de eisen te praten. In de sector werken zo'n 22.000 mensen.
Een woordvoerder van KNV laat weten dat zijn organisatie de nieuwe staking "vrij zinloos" vindt. "We vinden het fijn als FNV voor een volgende cao weer aan tafel komt." Volgens de werkgeversclub verschilde het tijdens vorige stakingen sterk per regio hoeveel hinder passagiers ondervonden van de werkonderbrekingen. De organisatie vindt het wel erg vervelend voor de mensen die het toch treft. Zo hebben leerlingen die gebruikmaken van het vervoer ook al te kampen met de gevolgen van personeelstekorten in de sector. "Maar gemiddeld valt de impact van zo'n staking erg mee."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
2 uur geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
14 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
15 uur geleden