FNV dreigt met nieuwe staking bij NS als beter cao-bod uitblijft
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV dreigt met nieuwe stakingen bij NS als het spoorbedrijf niet met een beter cao-bod komt voor zijn meer dan 17.000 medewerkers. De achterban van de bond heeft het eindbod van NS voor de nieuwe cao in meerderheid afgewezen. Eerder op de dag wezen de leden van VVMC het voorstel van NS ook al af. De achterban van CNV ging wel akkoord met het eindbod.
"Onze leden hebben gesproken en ze vinden het eindbod van NS simpelweg niet goed genoeg", zegt FNV-bestuurder Henri Janssen. De medewerkers willen volgens hem onder meer automatische prijscompensatie en een betere regeling voor zwaar werk.
"Als NS niet over de brug komt dan volgen er nieuwe stakingen", waarschuwt hij. "Maar wij hopen dat NS haar verantwoordelijkheid naar de reizigers en eigen personeel nu wel neemt en snel met ons tot een cao-akkoord met draagvlak van de FNV-leden komt. De bal ligt nu wéér bij NS."
Meerdere stakingen
NS-medewerkers hebben sinds het klappen van het cao-overleg al vier keer het werk neergelegd. Twee dagen reden er in het hele land geen NS-treinen. De overige stakingsdagen hadden regionaal impact.
Daarna volgde een verbeterd cao-bod van NS. Het bedrijf stelde voor de lonen per 1 maart van dit jaar te verhogen met 4 procent. Per 1 maart volgend jaar komt daar nog een verhoging van 2,75 procent bij. Als de inflatie volgend jaar hoger uitvalt dan verwacht, ontvangt het NS-personeel een eenmalige uitkering.
'Teleurstellend'
De vorige NS-cao, die op 1 maart afliep, voorzag in een loonsverhoging van gemiddeld 6,6 procent. Hoewel de onderhandelingen toen ook moeizaam verliepen, werd niet massaal gestaakt. In 2022 staakte NS-personeel wel voor hogere lonen. Toen kregen de NS-medewerkers er ruim 9 procent bij.
Een woordvoerder van de NS noemt het "teleurstellend" dat leden van FNV en VVMC het eindbod hebben afgewezen. "We willen nu eerst luisteren naar wat de beweegredenen zijn geweest voor leden om het bod naast zich neer te leggen", zegt hij.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - Dit broedseizoen is voor de camera's van Beleef de Lente, waarmee mensen in vogelnesten door het hele land kunnen kijken, een recordaantal van 88 eieren gelegd. Vorig jaar ging het om 77 eieren. Iets meer dan de helft vloog uit, meldt Vogelbescherming Nederland donderdag. Er werden dertien soorten vogels gevolgd en er was een vijvercamera die in Zeeland een natuurlijke tuinvijver filmde.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrijf achter de Formule 1 eist donderdag in een kort geding in de rechtbank Den Haag van twee Nederlandse bedrijven informatie over personen achter malafide ticketwebsites. Hiermee wil de Formule 1 deze oplichters aanpakken. De twee bedrijven weigeren echter de gegevens te verstrekken.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De overheid doet niet genoeg om de duizenden vrouwen te helpen die vroeger werden gedwongen om hun kind af te staan, en voor de kinderen die zo werden gescheiden van hun moeders. Dat vindt Bureau Clara Wichmann, dat de zogenoemde afstandsmoeders bijstaat. De overheid bood begin juli excuses aan en beloofde herstelmaatregelen, maar die "schieten tekort en ontkrachten de geloofwaardigheid van de excuses", aldus de vrouwenrechtenorganisatie.
13 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Er zijn geen aanwijzingen "dat een rechtmatig onder Curaçao geregistreerd schip betrokken is" bij een incident in de Straat van Hormuz. Dat zegt het Curaçaose ministerie van Verkeer, Vervoer en Ruimtelijke Planning na berichtgeving waarin wordt gesteld dat een olietanker onder Curaçaose vlag door de Verenigde Staten zou zijn uitgeschakeld in die zeestraat.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders gooiden vorig jaar gezamenlijk 8,1 miljard kilo huishoudelijk afval weg. Dat is gemiddeld 449 kilo per inwoner, 6 kilo minder dan in 2024. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De afname komt vooral doordat minder groente-, fruit- en tuinafval (gft) werd ingezameld.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Oost heeft woensdagavond een mogelijke ontvoering plaatsgevonden. De politie heeft een auto na een achtervolging staande gehouden met daarin het mogelijke slachtoffer en drie anderen. De twee zijn aangehouden, bevestigt een woordvoerster berichtgeving van stadszender AT5. Daarbij zijn waarschuwingsschoten gelost.
23 uur geledenTER APEL (ANP) - De eerste dag van de dagopvang voor asielzoekers in Ter Apel is rustig en zonder verstoringen verlopen. Volgens het Rode Kruis was "de sfeer goed". Woensdagavond is er voor alle wachtende asielzoekers plek en hoeft er dus niemand naar de nachtopvang in Pekela, aldus de hulporganisatie.
1 dag geleden