Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV: begin van oplossing inflatiecrisis na verhard cao-seizoen

FNV: begin van oplossing inflatiecrisis na verhard cao-seizoen

UTRECHT (ANP) - Zakaria Boufangacha, vicevoorzitter van FNV, is trots dat het begin van een oplossing voor de inflatiecrisis in zicht komt, na een "verhard cao-seizoen". Dat zei hij tijdens een tussenevaluatie van dat seizoen in het vakbondshuis in Utrecht. Dat er zorgen zijn over de loonstijgingen, onder meer bij werkgevers en De Nederlandsche Bank (DNB), snapt hij echter niet. "Ik vind dat chantage", betoogt Boufangacha.

In totaal wist FNV in de periode van december tot en juni 187 cao's af te sluiten voor 1,6 miljoen mensen. Die kwamen niet allemaal makkelijk tot stand. Zo werd er 47 keer een ultimatum uitgeschreven, in 32 gevallen liepen die vervolgens uit op stakingen. Volgens Boufangacha sorteerden die acties echter wel effect: bij het uiteindelijk maken van de cao-afspraken, kregen de medewerkers die staakten er gemiddeld 104 euro per maand extra bij ten opzichte van wat de werkgevers oorspronkelijk boden.

In de breedte sloot de vakbond cao-afspraken met een gemiddelde loonsverhoging van 7,1 procent. Uiteindelijk gingen mensen met een modaal inkomen er 7,5 procent op vooruit, personeel dat op het minimum zit 8,5 procent. "Daarmee hebben we een flinke stap gezet in het repareren van de inflatiecrisis", zegt Boufangacha, die spreekt van een historische loonsverhoging.

Inhaalslag

Maar de bond is er volgens hem nog niet. Zo is de inflatie volgens hem nog altijd hard gestegen, dus moet er een inhaalslag plaatsvinden. Hij wil daarom in blijven zetten op de looneis van iets meer dan 14 procent. "Hogere lonen zijn dé oplossing voor de voortdurende inflatie", aldus Boufangacha.

De Nederlandsche Bank (DNB) denkt daar anders over. Zo gingen de lonen in sommige sectoren met 10 procent of meer omhoog. Daardoor kan het moeilijker worden om een einde te maken aan de flinke prijsverhogingen van de laatste tijd, gaf DNB-president Klaas Knot aan in een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer. Ook werkgevers zijn bezorgd over fors hogere lonen, zo stelde werkgeversvereniging AWVN bij de publicatie van haar maandbericht maandag. Die zouden bedrijven namelijk dwingen om kostenbesparende maatregelen te nemen om concurrerend te blijven.

Maar die zorgen wijst Boufangacha van de hand, volgens hem zijn daar geen concrete bewijzen voor. "De lonen kunnen prima gefinancierd worden door werkgevers. Het is de aloude argumentatie: hogere lonen schaden de economie en leiden tot hogere inflatie. Maar daar is geen enkele objectieve onderbouwing voor", aldus de vakbondsman.

Meer uit Financieel

Duitse Groenen pleiten voor realtime prijsapp voor supermarkten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.

22 minuten geleden
Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

13 uur geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

14 uur geleden
Hogere productie muntgeld eurozone door toetreding Bulgarije

FRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.

16 uur geleden
Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

17 uur geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

17 uur geleden
Boeren Oekraïne vrezen afname voedselexport na aanvallen havens

KYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.

18 uur geleden