FNV: akkoord over nieuwe cao streekvervoer
DEN HAAG (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer hebben een onderhandelingsakkoord bereikt over een nieuwe cao. Dat laat onderhandelaar Marijn van der Gaag van vakbond FNV aan het ANP weten. De werknemers krijgen structureel 15 procent meer loon over 27 maanden en een eenmalige uitkering van duizend euro. Ook komen er maatregelen om de werkdruk te verlagen. De acties zijn daarmee van de baan.
Van der Gaag zegt "tevreden" te zijn met het resultaat. "Qua loonsverhoging zetten we hele nette stappen." Hij benadrukt dat de deal nog wel moet worden voorgelegd aan de leden. "Het is een moeizaam proces geweest, maar uiteindelijk ligt er een resultaat en daar gaat het om. We gaan het nu voorleggen aan de leden. Alle acties worden intussen opgeschort", meldt onderhandelaar Hanane Chikhi van CNV Vakmensen over het bereikte onderhandelingsresultaat met werkgeversorganisatie VWOV.
Volgens Fred Kagie, voorzitter van de VWOV, zijn het zeer intensieve gesprekken geweest. "Dit resultaat betekent ook rust voor de reizigers en rust voor de medewerkers in onze sector." Hij legt het akkoord positief voor aan de eigen leden. Dat zijn de vervoersbedrijven Arriva, EBS, Keolis Nederland, RET, Transdev en Qbuzz.
Werkdruk
De afgelopen maanden legden voornamelijk chauffeurs van bedrijven als Arriva, Keolis, EBS en Qbuzz herhaaldelijk het werk neer. Daardoor vielen er telkens veel bussen uit, met overlast voor reizigers tot gevolg. Het cao-conflict in het streekvervoer draaide onder meer om loonsverhoging. Gezien de hoge inflatie wilden de bonden veel meer extra loon dan de werkgevers zeiden te kunnen bieden.
Voor de bonden was het ook belangrijk dat de werkdruk omlaaggaat. Ook daarover zijn volgens Van der Gaag afspraken gemaakt. Zo komen er extra pauzes en verbeteringen in de roosters. De nieuwe cao, die geldt voor zo'n 13.000 mensen, bevat ook een ouderenregeling. Die houdt volgens VWOV in dat een werknemer die vanaf 63 jaar 60 procent werkt, 80 procent krijgt uitbetaald en 100 procent pensioen opbouwt.
Onderhandelingen
Nu er een akkoord ligt, komt er een einde aan maanden van acties in het streekvervoer. "Dit hebben de leden en iedereen die de acties gesteund heeft voor elkaar gekregen. Door de werkdruk te verlagen zorgen we ervoor dat er ruimte komt voor normale pauzes in de roosters en wordt het werken in het streekvervoer ook weer aantrekkelijker", aldus Van der Gaag.
De onderhandelingen over een kleinere cao in het streekvervoer, waar zo'n 1300 mensen onder vallen, gaan nog door. Het gaat daarbij over de arbeidsvoorwaarden voor personeel van streekvervoerders die zowel bus- als treindiensten aanbieden.
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML heeft ambitieuze plannen om zijn assortiment aan chipproductieapparatuur uit te breiden met verschillende nieuwe producten. Zo wil het concern meer profijt halen uit de snelgroeiende markt voor kunstmatige-intelligentiechips, heeft technologiedirecteur Marco Pieters van het Veldhovense bedrijf gezegd tegen persbureau Reuters.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven zijn scherp op de veiligheid van hun medewerkers in het Midden-Oosten vanwege de onrust daar. Baggeraar Boskalis heeft meerdere kantoren in de regio en vraagt het lokale personeel thuis te werken. Zo'n algehele richtlijn hebben ING en FrieslandCampina niet, maar zij noemen dit wel als mogelijkheid om de veiligheid te waarborgen.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam schoot maandagmiddag bijna 50 procent omhoog. Dat komt door het nieuws dat Qatar stopt met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen door Iran op Qatarese energiefaciliteiten. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
55 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De stijging van de olieprijzen na de aanval op Iran leidt vooralsnog niet tot grote drukte bij de Nederlandse tankstations. Dat zegt Erik de Vries, directeur van branchevereniging NOVE. Hij verwacht dat de brandstofprijzen aan de pomp omhoog zullen gaan, maar denkt dat het voorlopig om een verhoging van enkele centen per liter gaat.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar stopt voorlopig met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen op energiefaciliteiten door Iran. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft twee onderzoekers aangesteld om het onderzoek naar Nexperia te starten. Dit is de nieuwste stap in het juridische geschil tussen het Europese management van de Nijmeegse chipmaker en zijn Chinese eigenaar Wingtech.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economie van de eurozone zal van alle grote economieën ter wereld het hardst worden getroffen door een langdurig conflict tussen de Verenigde Staten en Iran, meldt ING in een rapport. Dat komt volgens de economen van de bank doordat de eurolanden vrijwel al hun olie en een groot deel van het benodigde gas importeren.
2 uur geleden