FNV: 80 procent ritten uitgevallen door stakingen streekvervoer
UTRECHT (ANP) - Zeker 80 procent van alle ritten in het streekvervoer zijn op woensdag uitgevallen tijdens de landelijke staking, vertelt FNV-woordvoerder Marijn van der Gaag. Met de staking hoopt het personeel uit die sector een betere cao af te dwingen.
"Die uitval is op twee manieren te meten", legt Van der Gaag uit. "Dagelijks werken er rond de 5000 mensen in het streekvervoer. Alleen al van FNV hebben 3000 leden uit het streekvervoer meegedaan met de staking. Van CNV zullen dat er ook zeker 1000 zijn. Dan zit je aan 80 procent uitval."
Ook heeft FNV contact met alle vestigingen van streekvervoer door heel Nederland. Daar komt volgens Van der Gaag hetzelfde beeld uit naar voren: "We krijgen van leden berichten binnen over hoeveel ritten er vandaag op de planning stonden en hoeveel er daadwerkelijk worden gereden. Ook daar zien we 80 procent uitval. De cijfers van lagere uitval die de werkgevers presenteren, kloppen gewoon niet." Volgens de Vereniging Werkgevers Openbaar Vervoer (VWOV) werd op de meeste plekken in Nederland zo'n 50 tot 70 procent van alle ritten gereden en in Brabant en Limburg tussen de 15 en de 30 procent.
Stakend personeel wil een nieuwe cao waarin is vastgelegd dat het loon meestijgt met de inflatie. Ook moeten maatregelen worden getroffen om de hoge werkdruk te verlagen van buschauffeurs die rijden voor onder meer Arriva, Qbuzz en Keolis. FNV eist een loonsverhoging van 16,9 procent voor een cao voor een jaar, het CNV eist 14 procent verspreid over achttien maanden. Vrijdag volgt een tweede landelijke stakingsdag.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
5 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
14 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
18 uur geleden