Flitsbezorger Getir neemt concurrent Gorillas over
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Boodschappenbezorgdienst Getir neemt zijn concurrent Gorillas over. Daarmee breidt de Turkse flitsbezorger zijn marktaandeel uit in een branche die in de coronajaren hard groeide, maar nu te maken heeft met een tanende vraag.
Getir maakte niet direct bekend voor welk bedrag het zijn Duitse evenknie heeft gekocht. Zakenkrant Financial Times meldt dat Getir uiteindelijk voor 1,2 miljard dollar is verkocht. Dat is veel minder dan de waarde van 3 miljard dollar van Gorillas bij een investeringsronde vorig jaar.
Getir werd in 2015 opgericht en was daarmee naar eigen zeggen 's werelds eerste "vlotte bezorgservice", die uitbreidde naar negen andere landen. In Nederland rijden in veertien steden bezorgers van Getir rond. Gorillas begon vanaf 2020 en is ook in Nederland actief met de belofte om online bestelde boodschappen binnen enkele minuten aan huis te bezorgen.
Markt voor flitsbezorgers
Flitsbezorgers zijn vooralsnog verlieslatend en staken de afgelopen jaren veel geld in hun uitbreiding naar nieuwe markten. Investeerders zijn nu voorzichtiger geworden met beleggingen in deze jonge bedrijven, ook door de oplopende rentes. Daarnaast kregen bedrijven als Gorillas te maken met overheden die niets zagen in zogeheten dark stores in woonwijken. Die minidistributiecentra zouden de leefbaarheid van woonwijken aantasten.
Gorillas, dat zo'n 10.000 werknemers heeft, sneed eerder dit jaar al flink in zijn personeelsbestand. Na de samensmelting met Getir vallen er mogelijk nog meer ontslagen bij het fusiebedrijf, al is de omvang daarvan nog onduidelijk.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het moederbedrijf van boekingsplatform Booking.com heeft een nederlaag geleden in de rechtbank in Amsterdam rond de massaclaim tegen het bedrijf. De Consumentenbond en Stichting Consumenten Competition Claims (CCC) willen dat het Amerikaanse Booking Holdings en het in Singapore gevestigde zusterplatform Agoda ook onder de claimzaak vallen. De rechtbank Amsterdam heeft deze week bepaald bevoegd te zijn om ook de buitenlandse bedrijven mee te nemen in de claimzaak.
18 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - President van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde treedt voor het einde van haar termijn terug. Dat meldt de Europese Centrale Bank. Lagarde zal op 7 februari haar taken neerleggen. Haar termijn zou eigenlijk in oktober volgend jaar aflopen. Voormalig president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt al langer genoemd als een van de mogelijke opvolgers.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minder huurders van woningcorporaties hadden vorig jaar een huurachterstand. Dat meldt corporatiekoepel Aedes. Het aantal gedwongen uithuiszettingen nam wel iets toe.
52 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall heeft in de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn winst bijna verdubbeld. Het Zweedse bedrijf, een van de grootste energieleveranciers in Nederland, profiteerde van hogere elektriciteitsprijzen. Ook leverde windenergie een grotere bijdrage aan de winst. Wel viel de omzet lager uit.
57 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse bedrijf achter het wereldberoemde poesje Hello Kitty heeft donderdag excuses aangeboden en de commerciële samenwerking met een Japanse tv-spionageserie beëindigd. Chinese staatsmedia veroordeelden de serie vanwege de vermeende "bewuste verdachtmakingen" aan het adres van China. Het bedrijf Sanrio bracht speciale merchandise uit waarin zijn bekende personages, zoals Hello Kitty, waren afgebeeld in de stijl van de spionageserie Vivant. Sanrio heeft de samenwerking met de serie nu stopgezet.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De EU en haar lidstaten hebben geen "toverstaf" om de hoge energieprijzen te laten verdwijnen, zei de Ierse minister van Energie Darragh O'Brien voorafgaand aan een EU-overleg met energieministers. De huidige energiecrisis is "fundamenteler" dan dat, zei de Ier, wiens land tijdelijk voorzitter is van de EU.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Volkswagen leed in het afgelopen kwartaal een miljardenverlies door een grote afschrijving bij dochterbedrijf Porsche en tegenvallende verkopen in China. Ook werden de resultaten gedrukt door hoge reorganisatiekosten, werd donderdag bekend.
1 uur geleden