Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Flinke stijging van mensen voor de rechter na bedreigen politici

Flinke stijging van mensen voor de rechter na bedreigen politici

DEN HAAG (ANP) - 67 mensen moesten vorig jaar voor de rechter verschijnen voor het bedreigen van politici, meldt het Openbaar Ministerie (OM). In 2022 ging het nog om 37 personen. De stijging komt volgens het OM onder andere doordat meer verdachten in Nederland wonen, waardoor ze makkelijker geïdentificeerd konden worden. Veel veroordeelden kregen naast een taakstraf ook een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd.

Er kwamen in 2023 een stuk minder meldingen van bedreigingen binnen dan het jaar ervoor, 753 tegenover 1125. Daarvan werden er respectievelijk 578 en 889 als strafbare bedreiging bestempeld door het OM. Uiteindelijk leidde dat in 2023 dus tot 67 dagvaardingen. Het OM gaat ervan uit dat dit aantal nog stijgt, omdat er nog 83 onderzoeken lopen.

Van de 578 strafbare bedreigingen in 2023 kwamen er 175 uit landen waarmee Nederland geen rechtshulpverdrag heeft, wat kan betekenen dat de zaak wordt beëindigd door het ontbreken van verdere opsporingsmogelijkheden. Een andere reden om een zaak te beëindigen kan zijn dat het onderzoek niet heeft geleid tot een verdachte. In totaal werd vorig jaar aan 420 zaken geen vervolg gegeven.

Het totale aantal politici dat bedreigd wordt is vergelijkbaar met voorgaande jaren. De bedreigingen vinden veelal plaats via sociale media, maar ook via de telefoon, e-mail en post.

Meer uit Politiek

Verstappen wint voor het eerst Grote Prijs van Singapore

SINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.

8 uur geleden
Berendsen: dieseldeal Trump met Poetin ongewenst en onverstandig

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.

11 uur geleden
Ledenvergadering NSC eindigt in chaos na aftreden bestuur

BREDA (ANP) - De algemene ledenvergadering van NSC is zaterdag in chaos geëindigd na het aftreden van het voltallige bestuur. Het partijbestuur en de aanwezige leden werden het al niet eens over de agenda, omdat een aantal kritische moties niet in stemming mocht worden gebracht. Na een korte schorsing liet waarnemend voorzitter Ronald de Bruin weten de situatie "niet meer werkbaar" te vinden.

1 dag geleden
Heinen: stemmen niet in met Iers voorstel EU-meerjarenbegroting

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat niet instemmen met het voorstel voor de EU-meerjarenbegroting dat door het Ierse voorzitterschap zaterdag is gepresenteerd. Dat zegt minister Eelco Heinen (Financiën) in een reactie.

1 dag geleden
Keijzer op bezoek bij NSC: conservatieven moeten elkaar vinden

BREDA (ANP) - Partijloos Tweede Kamerlid Mona Keijzer vindt het belangrijk "dat mensen die op een conservatieve manier naar de wereld kijken, elkaar weten te vinden". Daarom is zij ingegaan op de uitnodiging van het bestuur van NSC om te spreken op het congres van die partij. Lang niet alle NSC'ers zaten daarop te wachten; veel aanwezigen verlieten de zaal toen zij het podium beklom. "Nou, gelukkig regent het niet buiten", grapte Keijzer daarover.

1 dag geleden
NSC doet volgend jaar niet mee aan provinciale verkiezingen

BREDA (ANP) - NSC doet niet mee aan de provinciale verkiezingen van volgend jaar. Dat heeft waarnemend partijvoorzitter Ronald de Bruin gezegd tijdens een ledenbijeenkomst in Breda. Het partijbestuur heeft volgens hem bij alle provinciale besturen gepolst of er voldoende "draagvlak en draagkracht" is om deel te nemen. "Uiteindelijk is het antwoord daarop in alle provincies geweest: nee."

1 dag geleden
Yesilgöz wil bij volgende verkiezingen weer lijsttrekker worden

VEGHEL (ANP) - VVD-leider Dilan Yesilgöz wil bij de volgende verkiezingen weer lijsttrekker worden van haar partij. Dat laat ze weten in een interview met de NOS na een VVD-bijeenkomst in Veghel. Yesilgöz is sinds 2023 partijleider, na het vertrek van Mark Rutte. Op de vraag of zij de volgende lijsttrekker is van de VVD antwoordde ze: "Ja, dat ben ik".

1 dag geleden