Flinke plus voor AEX-index na renteverlaging Federal Reserve
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een stevige winst de handel uitgegaan, na de renteverlaging door de Amerikaanse centrale bank een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden bij de koplopers in de hoofdgraadmeter op het Damrak, net als betalingsverwerker Adyen en techinvesteerder Prosus.
De Federal Reserve verlaagde de rente in de Verenigde Staten met een half procentpunt om zo de economie ondersteunen. Het was de eerste renteverlaging door de Fed sinds 2020. Fed-voorzitter Jerome Powell gaf wel aan dat de financiële markten niet moeten verwachten dat de verlaging met een half procentpunt "het nieuwe tempo" zal zijn. De volgende rentestappen zullen volgens hem per vergadering worden bekeken.
De AEX sloot met een plus van 1,8 procent op 908,42 punten. De MidKap klom ook 1,8 procent, tot 901,24 punten. Frankfurt ging 1,6 procent omhoog en Parijs toonde een plus van 2,3 procent. De beurs in Londen steeg 0,9 procent. De Bank of England hield de rente donderdag onveranderd, na een verlaging in augustus.
AirFrance-KLM in de plus
ASMI, Besi, ASML, Adyen en Prosus boekten koerswinsten tot 5,6 procent. Telecomconcern KPN was hekkensluiter in de AEX met een verlies van 2,2 procent.
In de MidKap steeg Air France-KLM 3,4 procent. Analisten van de Franse zakenbank BNP Paribas Exane haalden de luchtvaartcombinatie van de verkooplijst af. Metalenspecialist AMG won 3,4 procent, na de opening van een raffinaderij voor lithiumhydroxide in Duitsland. Lithiumhydroxide wordt gebruikt voor accu's voor elektrische auto's.
Bezuiniging Volkswagen
In Frankfurt klom Volkswagen 1 procent. Volgens het tijdschrift Manager Magazin overweegt het autoconcern op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland, wat zou neerkomen op bijna een kwart van alle VW-banen in het land. De banenreductie is onderdeel van een kostenbesparingsprogramma van Volkswagen.
Commerzbank zakte 1 procent. Topman Andrea Orcel van de Italiaanse bank UniCredit heeft een overnamebod op de Duitse branchegenoot uitgesloten, omdat het een "agressieve zet" zou zijn. Vorige week werd bekend dat UniCredit een belang van 9 procent heeft genomen in Commerzbank. Dat wakkerde de speculatie aan op een volledige overname door UniCredit (plus 1,2 procent).
Euro- en oliekoers
De euro was 1,1146 dollar waard, tegen 1,1118 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie klom 2 procent in prijs tot 72,35 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 1,9 procent duurder op 75,05 dollar.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
11 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
9 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
11 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
14 uur geleden