Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Flinke plus voor AEX-index na renteverlaging Federal Reserve

Flinke plus voor AEX-index na renteverlaging Federal Reserve

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een stevige winst de handel uitgegaan, na de renteverlaging door de Amerikaanse centrale bank een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden bij de koplopers in de hoofdgraadmeter op het Damrak, net als betalingsverwerker Adyen en techinvesteerder Prosus.

De Federal Reserve verlaagde de rente in de Verenigde Staten met een half procentpunt om zo de economie ondersteunen. Het was de eerste renteverlaging door de Fed sinds 2020. Fed-voorzitter Jerome Powell gaf wel aan dat de financiële markten niet moeten verwachten dat de verlaging met een half procentpunt "het nieuwe tempo" zal zijn. De volgende rentestappen zullen volgens hem per vergadering worden bekeken.

De AEX sloot met een plus van 1,8 procent op 908,42 punten. De MidKap klom ook 1,8 procent, tot 901,24 punten. Frankfurt ging 1,6 procent omhoog en Parijs toonde een plus van 2,3 procent. De beurs in Londen steeg 0,9 procent. De Bank of England hield de rente donderdag onveranderd, na een verlaging in augustus.

AirFrance-KLM in de plus

ASMI, Besi, ASML, Adyen en Prosus boekten koerswinsten tot 5,6 procent. Telecomconcern KPN was hekkensluiter in de AEX met een verlies van 2,2 procent.

In de MidKap steeg Air France-KLM 3,4 procent. Analisten van de Franse zakenbank BNP Paribas Exane haalden de luchtvaartcombinatie van de verkooplijst af. Metalenspecialist AMG won 3,4 procent, na de opening van een raffinaderij voor lithiumhydroxide in Duitsland. Lithiumhydroxide wordt gebruikt voor accu's voor elektrische auto's.

Bezuiniging Volkswagen

In Frankfurt klom Volkswagen 1 procent. Volgens het tijdschrift Manager Magazin overweegt het autoconcern op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland, wat zou neerkomen op bijna een kwart van alle VW-banen in het land. De banenreductie is onderdeel van een kostenbesparingsprogramma van Volkswagen.

Commerzbank zakte 1 procent. Topman Andrea Orcel van de Italiaanse bank UniCredit heeft een overnamebod op de Duitse branchegenoot uitgesloten, omdat het een "agressieve zet" zou zijn. Vorige week werd bekend dat UniCredit een belang van 9 procent heeft genomen in Commerzbank. Dat wakkerde de speculatie aan op een volledige overname door UniCredit (plus 1,2 procent).

Euro- en oliekoers

De euro was 1,1146 dollar waard, tegen 1,1118 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie klom 2 procent in prijs tot 72,35 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 1,9 procent duurder op 75,05 dollar.

Meer uit Financieel

JPMorgan sloot rekening van Trump een maand na Capitoolbestorming

NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.

20 minuten geleden
Trump verhoogt wereldwijde importheffing van 10 naar 15 procent

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.

8 uur geleden
Merz verwacht lagere tariefdruk na uitspraak VS-hooggerechtshof

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.

8 uur geleden
Lagarde vond speech handelsminister VS op WEF onnodig beledigend

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.

10 uur geleden
Geen concrete toezeggingen in verklaring na AI-top

NEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.

11 uur geleden
Franse president blij met uitspraak hof VS over Trumps heffingen

PARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.

13 uur geleden
India en Brazilië sluiten deal over zeldzame grondstoffen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.

13 uur geleden