Flinke kritiek Kamer op aanpak crisis in de jeugdbescherming
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft en houdt veel kritiek op de aanpak van de crisis in de jeugdbescherming. De problemen in deze sector stapelen zich op doordat er te weinig jeugdbeschermers zijn, waardoor de toch al hoge werkdruk verder oploopt en kinderen niet de juiste hulp of bescherming krijgen. Het gaat om kwetsbare kinderen dus de gevolgen zijn groot als dit misgaat, zo waarschuwden enkele partijen minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) en staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid).
Weerwind beseft de ernst van de problemen en ook de dreiging van stakingsacties die zijn aangekondigd, zei hij tijdens een debat, waar ongeveer tweehonderd jeugdbeschermers op afkwamen. De meesten waren in het zwart gekleed "omdat het code zwart is". Weerwind was niet in het zwart, maar "ik ben van binnen in het zwart gekleed", gaf hij aan.
Weerwind zei er alles aan te willen doen om stakingen te voorkomen. Hij werkt aan een "fundamentele verbeterslag" in de sector en hield de Kamer voor dat er al veel in gang is gezet. Zo is er 40 miljoen euro extra beschikbaar gesteld om meer jeugdbeschermers aan te trekken en 10 miljoen euro om zij-instromers te werven en te begeleiden zodat zij sneller aan het werk kunnen in de jeugdbescherming. "Nu al kunnen instellingen mensen aannemen van dit geld", aldus de minister. Landelijk gaat het volgens Weerwind om 240 vacatures.
Verschillende tarieven per gemeente
Weerwind wil net als de hele Tweede Kamer en de sector zelf dat het maximum aantal cliënten per jeugdbeschermer omlaaggaat en de tarieven voor het werk landelijk gelijkgetrokken worden. Nu verschillen de tarieven per gemeente, die sinds 2015 de jeugdzorg aansturen, en worden tarieven niet altijd geïndexeerd. Doordat de jeugdzorg en -bescherming een gedecentraliseerd stelsel zijn geworden, heeft Weerwind als minister niet de bevoegdheid om hier in te grijpen. Hij praat wel met de gemeenten hierover. Vooral PvdA, GroenLinks en SP vinden dat onvoldoende en willen dat hij de regie wel naar zich toetrekt.
De minister wees erop dat er tal van experimenten en proeftuinen in de steden en regio's in gang zijn gezet waar nieuwe werkmethoden worden uitgeprobeerd. Die zijn erop gericht om onder meer de administratieve rompslomp te verminderen waar jeugdbeschermers veel tijd aan kwijt zijn. Bij goede ervaringen, kunnen die werkwijzen wat hem betreft snel landelijk worden ingevoerd.
Het debat werd halverwege opgeschort omdat er te weinig tijd was en zal op 1 december worden hervat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma ziet "geen werkbare meerderheidsvariant" voor een mogelijke coalitie. Ook een minderheidscoalitie met voldoende steun om "aan het werk te gaan" ziet hij niet, zei hij donderdag na afloop van gesprekken met partijleiders.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenkort gaat de Tweede Kamer in debat over het plan om een illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. Aan het begin van de zomer leidde het tot veel discussie toen de PVV dit wilde toevoegen aan een nieuwe strenge asielwet, en een Kamermeerderheid daarmee instemde. Het debat gaat over een aanpassing die demissionair asielminister David van Weel (VVD) voorstelt om tegemoet te komen aan de zorgen hierover.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders ziet "in geen enkel geval" voor zich dat de PVV steun zal verlenen aan een kabinet met D66 en CDA op basis van hun formatiestuk. Hij heeft geen goed woord over voor de plannen die de twee partijen dinsdag bekendmaakten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz blijft erbij dat zij alleen in een "centrumrechts" kabinet stapt en ze blijft GroenLinks-PvdA uitsluiten. "Dat gaat niet veranderen", zei ze na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma. Ze zei dat samenwerking met die partij "op basis van de inhoud" niet mogelijk zou zijn. Ook zou het niet voldoen aan de wens van "de kiezer".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Ingrid Coenradie van JA21 heeft scherpe kritiek op het vonnis dat de rechtbank in Rotterdam vorige week uitsprak tegen de pleegouders van een meisje in Vlaardingen. Zij kregen celstraffen van acht jaar opgelegd voor onder meer het opsluiten van het meisje. Tijdens een Kamerdebat zei de politica dat die uitspraak "de plank zo grandioos misslaat dat je je afvraagt wie van al deze zogeheten deskundigen in vredesnaam nog enig besef heeft van realiteit".
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver zou het een "cruciale fout" vinden als D66 en CDA op basis van hun formatiestuk gaan onderhandelen over een minderheidskabinet. Daarmee zouden zij het "blokkeergedrag" van de VVD belonen, zei hij na afloop van een gesprek met informateur Sybrand Buma.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dat drones niet tot ongeveer 15, maar tot 5 kilometer van passagiersvliegvelden mogen komen zonder toestemming van luchtverkeersleiders. De nieuwe regels gaan naar verwachting in de loop van volgend jaar in.
18 uur geleden