Flinke koersverliezen op Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn maandag met forse koersverliezen de handelsdag uitgegaan. In Amsterdam kreeg ING rake klappen na berichten dat de Poolse dochter van de bank zijn klanten jarenlang zou hebben geholpen om dubieus geld vanuit Rusland weg te sluizen. Naast de nieuwe witwaszaak in de bankensector zorgde het oplopende aantal coronabesmettingen in veel Europese landen voor een negatieve stemming bij beleggers, met vooral stevige minnen in de luchtvaartindustrie.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 2,7 procent lager op 536,01 punten. De MidKap verloor 2,7 procent tot 797,79 punten. Londen, Parijs en Frankfurt zakten tot 4,4 procent.
ING was hekkensluiter in de AEX met een verlies van 9,3 procent. Uit Amerikaanse staatsgeheime documenten en meldingen van verdachte transacties, die door de kranten Trouw en Het Financieele Dagblad zijn ingezien, blijkt dat twee obscure Nederlandse vennootschappen, die bankierden bij de Poolse ING-dochter ING Bank Slaski, de sleutelspelers zijn in de kapitaalvlucht uit Rusland naar het Westen. ING verklaarde de klantrelatie met een van de partijen al in 2018 te hebben beëindigd en bezig is afscheid te nemen van de andere partij. Concurrent ABN AMRO zakte 6,8 procent.
HSBC
In Londen was een negatieve hoofdrol weggelegd voor HSBC en Standard Chartered, met koersverliezen tot 5,8 procent. De twee Britse banken zouden volgens de uitgelekte documenten ook zijn betrokken bij het wegsluizen van grote sommen van dubieus geld over een periode van bijna twee decennia. Ook Deutsche Bank (min 8,8 procent) wordt in de documenten genoemd.
Unilever verloor 2,2 procent bij de hoofdfondsen op het Damrak. De aandeelhouders van het Nederlandse deel van Unilever zijn in overgrote meerderheid akkoord gegaan met het plan van de producent van levensmiddelen en consumentengoederen, om op papier een volledig Brits bedrijf te worden. Unilever kondigde in juni de verhuisplannen aan, nadat eerdere plannen om een Nederlands bedrijf te worden stuk waren gelopen op verzet van de Britse aandeelhouders. Maaltijdbestelsite Just Eat Takeaway voerde de zeer schaarse stijgers aan bij de hoofdfondsen met een plus van 1,3 procent.
Air France-KLM
Air France-KLM ging 7,6 procent onderuit in de MidKap vanwege de coronavrees. In Frankfurt kelderde Lufthansa 9,5 procent en IAG, eigenaar van onder meer British Airways en Iberia, dook ruim 12 procent in het rood in Londen door de vrees voor een nieuwe lockdown in het Verenigd Koninkrijk om de virusuitbraak in te dammen. Budgetvliegers Ryanair en easyJet verloren tot 8,3 procent.
Daimler werd 4,4 procent lager gezet in Frankfurt. Boze beleggers hebben via een Duitse rechtbank nog eens honderden miljoenen euro's aan schadevergoedingen geëist van de automaker vanwege het gesjoemel met uitstootmetingen bij dieselauto's.
De euro was 1,1733 dollar waard, tegen 1,1859 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 5,6 procent tot 39,79 dollar. Brentolie werd 4,8 procent goedkoper op 41,06 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft "discriminerende" maatregelen genomen door een diepgaand onderzoek te beginnen naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind over mogelijke staatssteun voor de onderneming. Dat zei het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag in een reactie op het besluit dat dinsdag door Brussel werd aangekondigd.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat weer verder met de handelsdeal tussen de VS en de EU, meldt Europarlementariër en rapporteur namens de handelscommissie Bernd Lange. Enkele weken eerder was de stemming hierover op pauze gezet vanwege de dreigingen van de VS richting Groenland.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) ging woensdag flink omlaag op de aandelenbeurzen in New York. Het chipbedrijf kwam met beter dan verwachte kwartaalresultaten, maar de vooruitzichten voor de omzet in het huidige kwartaal vielen lager uit dan waarop sommige analisten rekenden.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De verkoop van de Chinese elektrische autofabrikant BYD is in Duitsland vorige maand meer dan vertienvoudigd tot 2629 stuks. Dat is ruim het dubbele vergeleken met de verkopen van het Amerikaanse Tesla, werd woensdag bekend.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - Het grote Amerikaanse oliebedrijf Chevron heeft een voorlopige deal getekend voor het zoeken naar olie en gas in de wateren voor de kust van Syrië. De exploratieovereenkomst werd getekend met staatsoliemaatschappij Syrian Petroleum Company en het bedrijf UCC Holding uit Qatar, aldus een woordvoerder van Chevron.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Nestlé breidt in Frankrijk de terugroepactie van babyvoeding uit. Het voedingsconcern roept een partij van het merk Guigoz terug. Dat gebeurt na een verlaging van de toegestane hoeveelheid van de giftige stof cereulide, dat misselijkheid en braken kan veroorzaken.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Uber is in het laatste kwartaal van vorig jaar hard doorgegroeid. Volgens topman Dara Khosrowshahi was dat voor een groot deel te danken aan nieuwe gebruikers van de app voor het bestellen van taxiritten en maaltijden. Klanten maakten ook vaker gebruik van de Uber-diensten, zei Khosrowshahi.
3 uur geleden