Flinke koerssprong bussenmaker Ebusco na aanstellen nieuwe topman
AMSTERDAM (ANP) - Ebusco was maandag de grote winnaar op de aandelenbeurs in Amsterdam. De fabrikant van elektrische bussen werd ruim 18 procent meer waard na de aanstelling van een nieuwe topman. Oprichter Peter Bijvelds en medetopman Michiel Peters van Ebusco hebben de leiding overgedragen aan de Duitser Christian Schreyer. De nieuwe topman heeft ruim 25 jaar ervaring in de sector.
Ebusco had dit jaar al ongeveer 80 procent aan beurswaarde verloren. Het bedrijf uit Deurne kampt onder meer met productieproblemen en leed in de eerste jaarhelft meer verlies. Ook is het nog de vraag of het bedrijf erin slaagt voldoende geld op te halen bij kredietverstrekkers en investeerders om bussen te kunnen blijven bouwen. Eerder werkte Schreyer onder meer voor het internationale openbaarvervoersbedrijf Transdev en het Duitse spoorwegbedrijf Deutsche Bahn.
De stemming op het Damrak was verder wisselend. De AEX-index sloot de handelsdag 0,2 procent hoger op 920,69 punten. De MidKap zakte 0,2 procent tot 903,23 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,2 procent, Londen verloor 0,2 procent. Wall Street is maandag gesloten voor Labor Day in de Verenigde Staten.
Besi
De chipbedrijven in de hoofdindex noteerden wisselende koersen. ASML steeg 0,8 procent en stond daarmee bovenaan de AEX. Chiptoeleverancier Besi (plus 0,1 procent) kreeg een koopadvies van de Belgische bank KBC en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma van 100 miljoen euro aan. ASMI noteerde een min van 0,5 procent.
In de MidKap zag AMG de openingswinst gedurende de handelsdag verdampen. De metalenspecialist zakte 1,5 procent. Ook roestvrijstalenproducent Aperam leverde in, maar eindigde wel hoger. Dat aandeel klom 0,8 procent.
Basic-Fit
Basic-Fit zakte 0,7 procent tussen de middelgrote bedrijven. Financieel directeur Hans van der Aar van de fitnessketen gaat eind dit jaar met pensioen. Hij wordt opgevolgd door Maurice de Kleer, die momenteel bestuurslid is bij accountants- en adviesbureau BDO Nederland.
De euro was 1,1068 dollar waard, tegen 1,1056 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder en kostte 73,68 dollar. Brentolie daalde een fractie in prijs tot 76,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciƫle raketten ontwikkelen.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
6 uur geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensie is met afstand de grootste werkgever van Nederland, heeft de Volkskrant uitgezocht. Volgens onderzoek van de krant was Defensie eind vorig jaar goed voor 74.333 voltijdsbanen. Dat is bijna een vijfde meer dan in het vorige onderzoek vijf jaar geleden.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
10 uur geleden