Flink meer asielaanvragen in Europese Unie
LUXEMBURG (ANP) - Het aantal mensen dat voor het eerst asiel heeft aangevraagd in de Europese Unie is afgelopen jaar sterk toegenomen. Het Europese statistiekbureau Eurostat telde in 2022 881.000 verzoeken, 64 procent meer dan een jaar daarvoor. Tijdens de coronacrisis nam het aantal aanvragen af, maar ook in de jaren daarvoor waren het er minder dan afgelopen jaar.
In 2019 waren er bijvoorbeeld 631.000 asielzoekers die hun toevlucht zochten in de EU. Door de burgeroorlog in Syrië piekte het aantal asielaanvragen in 2015 en 2016. Toen vroegen meer dan een miljoen mensen per jaar asiel aan.
Ook dit jaar zijn nog de meeste aanvragen afkomstig van Syriërs, gevolgd door Afghanen. Vluchtelingen uit Oekraïne hoeven geen asiel aan te vragen dankzij een aparte regeling en zijn dus niet opgenomen in de cijfers.
Het populairste land om naar toe te gaan is voor de migranten nog steeds Duitsland. Dat land is goed voor een kwart van alle asielaanvragen in de EU. In Nederland deden in 2022 volgens Eurostat ruim 35.000 mensen een aanvraag. Per hoofd van de bevolking is dat ongeveer gelijk aan het Europees gemiddelde.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR) - Minstens zeven mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, berichten diverse Spaanse media waaronder de zender TVE. Eerder meldde de Spaanse politie twee doden, wat al snel werd aangepast naar vijf. Een onbekend aantal mensen zit vast.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).
2 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.
5 uur geleden