Fiscus compenseert 2500 mensen om risicoselectie aangifte
DEN HAAG (ANP) - Zo'n 2500 mensen wier belastingaangifte mogelijk op onterechte gronden zijn geselecteerd als aangifte met een hoger frauderisico, krijgen compensatie. De wet die dit regelt, is eind vorig jaar al aangenomen door de Tweede Kamer, dus de Belastingdienst kan de gedupeerden al snel informeren en compenseren. De gemiddelde compensatie bedraagt zo'n 6300 euro per persoon, hoewel de bedragen flink uiteen kunnen lopen. Demissionair staatssecretaris Marnix van Rij (Belastingdienst) biedt zijn excuses aan.
Tussen 2012 en 2019 zijn in het proces dat 'selectie aan de poort' wordt genoemd, belastingen op basis van onder meer aftrekposten voor zorgkosten naar voren gekomen vanwege een "mogelijk verhoogd risico op systeemfraude". Dit gebeurde in honderden gevallen dus op basis van criteria die waarschijnlijk "niet relevant, geschikt en objectief" waren. "Dit betekent dat voor deze burgers niet uitgesloten kan worden dat hun aangiften onterecht zijn geselecteerd en dat zij daarmee mogelijk geen gelijke behandeling hebben gehad", aldus Van Rij.
In een brief aan de Tweede Kamer biedt de demissionaire staatssecretaris zijn excuses aan voor de niet-rechtvaardige selectie en behandeling van deze burgers. "Via dit herstel zorgen we dat deze groep mensen een compensatie en rechtszekerheid krijgen", aldus de bewindsman.
Met de compensatie is zo'n 15 miljoen euro gemoeid. Aanvankelijk ging Financiën er nog vanuit dat het gemiddelde nadeelbedrag een stuk lager zou liggen dan de 6300 waarvoor de gedupeerden nu gemiddeld gecompenseerd worden. Eind vorig jaar werd op basis van een steekproef uitgegaan van zo'n 2200 euro per persoon. Na de handmatige beoordeling van maar liefst 10.300 aangiften blijkt dat het bedrag dus hoger uitkomt.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de Verenigde Staten "steeds vaker een onvoorspelbare bondgenoot dan we in het verleden gewend zijn geweest. Ik denk dat we als Europa soms heel duidelijk moeten maken dat we het niet eens zijn met keuzes van de Amerikanen", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door minder regels en standaardisatie hoopt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) 2,3 miljard euro te besparen op infrastructuurprojecten, zegt hij in een gesprek met de Telegraaf. Hij maakt vrijdag bekend welke projecten doorgaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil "zorgvuldig haast maken" met de hersteloperatie voor toeslagenouders, maar Kamerleden zien geen concrete actie bij partijloos staatssecretaris Sandra Palmen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer hekelt de grote vertraging die een meldpunt voor buitenlandse intimidatie oploopt. Het kabinet meldde deze week dat het meldpunt er pas medio 2028 zal zijn omdat "de vereiste juridische grondslag" ontbreekt. Een meerderheid van de Kamer vindt dat veel te laat.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van de Tweede Kamer wil andere regels rond het stichten van nieuwe scholen. Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) kwam al met aanpassingen van de wet, maar verschillende fracties kwamen woensdag tijdens een onderwijsdebat met andere suggesties.
22 uur geleden