Fiscus compenseert 2500 mensen om risicoselectie aangifte
DEN HAAG (ANP) - Zo'n 2500 mensen wier belastingaangifte mogelijk op onterechte gronden zijn geselecteerd als aangifte met een hoger frauderisico, krijgen compensatie. De wet die dit regelt, is eind vorig jaar al aangenomen door de Tweede Kamer, dus de Belastingdienst kan de gedupeerden al snel informeren en compenseren. De gemiddelde compensatie bedraagt zo'n 6300 euro per persoon, hoewel de bedragen flink uiteen kunnen lopen. Demissionair staatssecretaris Marnix van Rij (Belastingdienst) biedt zijn excuses aan.
Tussen 2012 en 2019 zijn in het proces dat 'selectie aan de poort' wordt genoemd, belastingen op basis van onder meer aftrekposten voor zorgkosten naar voren gekomen vanwege een "mogelijk verhoogd risico op systeemfraude". Dit gebeurde in honderden gevallen dus op basis van criteria die waarschijnlijk "niet relevant, geschikt en objectief" waren. "Dit betekent dat voor deze burgers niet uitgesloten kan worden dat hun aangiften onterecht zijn geselecteerd en dat zij daarmee mogelijk geen gelijke behandeling hebben gehad", aldus Van Rij.
In een brief aan de Tweede Kamer biedt de demissionaire staatssecretaris zijn excuses aan voor de niet-rechtvaardige selectie en behandeling van deze burgers. "Via dit herstel zorgen we dat deze groep mensen een compensatie en rechtszekerheid krijgen", aldus de bewindsman.
Met de compensatie is zo'n 15 miljoen euro gemoeid. Aanvankelijk ging Financiën er nog vanuit dat het gemiddelde nadeelbedrag een stuk lager zou liggen dan de 6300 waarvoor de gedupeerden nu gemiddeld gecompenseerd worden. Eind vorig jaar werd op basis van een steekproef uitgegaan van zo'n 2200 euro per persoon. Na de handmatige beoordeling van maar liefst 10.300 aangiften blijkt dat het bedrag dus hoger uitkomt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) en Chris Stoffer (SGP) vragen zich af of zij tevreden kunnen zijn met het nieuwe begrotingsvoorstel van het kabinet, nadat PRO, Volt en ChristenUnie lieten blijken positief te zijn. "Als ze alleen links bedienen en rechts niet, heb je een heel ander schaakbord", zei Eerdmans voorafgaand aan een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zag "voor het eerst bereidheid" bij het kabinet om de geplande bezuinigingen op de sociale zekerheid te schrappen. De verschillen op vermogensbelasting en het belastingplan zijn volgens Klaver "nog groot".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver (PRO) en Laurens Dassen (Volt) denken dat ze samen een brede en stabiele meerderheid kunnen leveren om de begroting aan een meerderheid te helpen. "Wij willen graag een akkoord met het kabinet sluiten", zei Klaver voor een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft goed geluisterd naar de oppositie, zei ChristenUnie-leider Mirjam Bikker na een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën. Jetten zei vrijdag dat er een nieuw begrotingsvoorstel ligt, maar volgens Bikker staat er nog niets op papier.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen spreken zaterdagochtend met ChristenUnie-leider Mirjam Bikker en Kamerlid Pieter Grinwis. Ze laten de partij de nieuwe begrotingsplannen zien waar Jetten vrijdag over sprak tijdens zijn persconferentie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.
19 uur geleden