'Fiscale regels voor opvolging familiebedrijf moeten soepeler'
DEN HAAG (ANP) - De fiscale regelingen voor de overdracht van familiebedrijven aan een volgende generatie moeten eenvoudiger en minder streng. Daarvoor pleiten ondernemersorganisatie VNO-NCW en het Familiebedrijven Beraad. De kwestie zou ook besproken moeten worden bij de vorming van een nieuwe kabinet, menen ze.
In Nederland zijn er bepaalde fiscale voordelen voor bedrijven die van de ene op de andere generatie overgaan. Doorgaans geldt dat over de schenking of het geërfde deel belasting moet worden betaald. Maar als het bedrijf wordt voortgezet, zijn er regelingen waardoor er minder of geen belasting verschuldigd is, de zogeheten BOR-regeling. Evengoed is deze aan verbetering toe, menen de klagers.
Zo is de BOR behoorlijk complex. Zeker voor wat oudere familiebedrijven waarbij het aandelenbezit is versnipperd in de loop van de jaren, is het lastig om van de BOR gebruik te maken. Volgens VNO-NCW en het Familiebedrijven Beraad zou in Nederland, net als in omringende landen het geval is, niet alleen uitgegaan moeten worden van het aandelenbezit per persoon. In plaats daarvan zou het moeten gaan om de aandelen die in bezit zijn van de familie.
Verder zou de BOR bedrijfsopvolgers tot 5 jaar 'vastzetten'. Zo is het niet toegestaan om tot vijf jaar na de overname onderdelen af te stoten of andere onderdelen toe te voegen. Daardoor is een bedrijf in de periode na de bedrijfsopvolging minder wendbaar. Ook leert de ervaring dat de BOR zorgt voor ellenlange discussie met de Belastingdienst omdat er veel onduidelijk is. Zo zou vooraf meer bekend moeten zijn over de waarde van de onderneming en over de vraag wat tot het vermogen van de onderneming behoort.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
3 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
8 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
9 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
10 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
11 uur geleden