Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finse president: dichter bij vredesdeal voor Oekraïne dan ooit

Finse president: dichter bij vredesdeal voor Oekraïne dan ooit

AMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."

De president gaf daarmee antwoord op een vraag van een Finse studente, die wilde weten welk onderdeel van het vredesplan Stubb zou willen veranderen.

Stubb zei dat er over drie documenten wordt onderhandeld, waaronder een 20-puntenplan dat gebaseerd is op een Amerikaans 28-puntenplan. Volgens Stubb zijn punten geschrapt over het beperken van het Oekraïense leger en "kwesties over grondgebied".

Daarnaast is er een document over Amerikaanse veiligheidsgaranties, zei hij. "Op dat gebied zijn we er wel, denk ik." Het laatste document gaat over de wederopbouw van Oekraïne. "Daar zijn we nog niet vanwege de kwestie over grondgebied." Eerder op de dag zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat Oekraïne voorstellen naar de VS heeft gestuurd over het afstaan van grondgebied.

Relatie Trump

In de lezing praatte Stubb over de veranderende wereldorde. "We hebben onterecht gedacht dat andere landen zoals Nederland of Finland willen zijn." De opkomst van rijke maar ondemocratische landen heeft dat veranderd, denkt hij.

De studenten vroegen ook naar de relatie tussen Stubb en de Amerikaanse president Donald Trump, die samen golfen. "Hij is heel direct, en ik ben ook heel direct", antwoordde Stubb op de vraag hoe hij dan toch kritisch blijft. "En ik denk dat het mijn plicht is als president van Finland om een goede relatie te onderhouden met de leider van het machtigste land ter wereld."

Stubb verliet de universiteit eerder dan gepland voor een ontmoeting tussen Europese bondgenoten in Den Haag.

Meer uit Buitenland

Argentinië: Bolsonaro op weg naar Ecuador

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.

14 minuten geleden
Verkiezingen Israël: regeringsblok Netanyahu blijft aan kop

JERUZALEM (ANP) - Met iets meer dan de helft van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 56 zetels. Dat maakte de kiescommissie rond 07.45 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.

1 uur geleden
Trump over verkiezingen: Netanyahu heeft het erg goed gedaan

TEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.

2 uur geleden
Trump over komst Bolsonaro naar VS: het zijn aardige mensen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.

2 uur geleden
Zelensky: vooruitgang aan het front, inclusief nieuwe operatie

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.

3 uur geleden
VS verstrekken visa aan Flávio Bolsonaro en familieleden

WASHINGTON (ANP) - Flávio Bolsonaro en leden van zijn familie hebben een visum voor de Verenigde Staten gekregen. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld, aldus The Washington Post.

3 uur geleden
VS: kosten van oorlog tegen Iran lopen sterk op

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe meer dan 47 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat is ruim 25 procent meer dan de raming van het ministerie van Defensie ⁠in juli. Dat blijkt uit gegevens van het Pentagon ​die persbureau Reuters heeft ingezien.

4 uur geleden