Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finse premier stopt als partijleider na verkiezingsnederlaag

Finse premier stopt als partijleider na verkiezingsnederlaag

HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - De Finse premier Sanna Marin stopt als leider van de sociaaldemocraten (SDP). Haar besluit volgt na de verkiezingsnederlaag van afgelopen zondag. Marin gaat namens haar partij nog wel de coalitieonderhandelingen leiden en zal plaatsnemen in het nieuwe parlement.

Marin vertelde tijdens een persconferentie zich bij het partijcongres in september niet kandidaat te zullen stellen voor het leiderschap. Ze werd in 2019 leider van de SDP en premier van Finland. De politica was toen 34 jaar en op dat moment de jongste regeringsleider ter wereld. Ze dient donderdag het ontslag van haar regering in.

De premier wordt in Finland traditioneel geleverd door de grootste partij van het land. Dat is nu de conservatieve Nationale Coalitiepartij (NCP), gevolgd door de radicaal-rechtse Finnenpartij. De SDP werd bij de verkiezingen de derde partij van Finland. Marin verwacht niet minister te worden als de SDP en NCP een regering zullen vormen.

Met werk als parlementariër hoopt Marin naar eigen zeggen op "een rustiger leven". Ze vertelde dat haar uithoudingsvermogen de afgelopen jaren "soms op de proef werd gesteld". Ook zei ze geen aanbiedingen voor internationale posities te hebben ontvangen, waar geruchten over rondgaan, en niet de president van Finland te willen worden. De termijn van president Sauli Niinistö loopt volgend jaar af.

Meer uit Buitenland

HRW: Colombianen betrokken bij wreedheden Soedan opgeleid in VAE

BEIROET (ANP) - Colombiaanse huurlingen zijn door een bedrijf uit de Verenigde Arabische Emiraten ingehuurd en reisden via militaire bases van de VAE voordat ze naar Soedan werden gestuurd om daar de gewelddadige Rapid Support Forces (RSF) te ondersteunen. Dat meldt Human Rights Watch in een rapport.

20 minuten geleden
Rubio: ondanks aanvallen VS is akkoord met Iran nog mogelijk

JAIPUR (ANP) - Ondanks de Amerikaanse aanvallen op doelen in Iran is een akkoord om de oorlog te beëindigen nog steeds mogelijk. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een bezoek aan India tegen verslaggevers.

21 minuten geleden
VS vallen doelen aan in zuiden Iran

WASHINGTON/TEHERAN/DOHA (ANP) - De Amerikaanse strijdkrachten hebben maandag doelen aangevallen in het zuiden van Iran. Het betrof onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) omschrijft de aanvallen als defensieve handelingen, bedoeld om "onze troepen te beschermen tegen bedreigingen van de Iraanse strijdkrachten".

2 uur geleden
Canada: behandeling flotilla-activisten door Israël onacceptabel

OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.

4 uur geleden
Spaanse Hondius-opvarende test positief op hantavirus

MADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.

9 uur geleden
Braziliaanse president ondergaat bestralingstherapie

SÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.

9 uur geleden
VK breekt hitterecord voor de maand mei

LONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.

12 uur geleden