Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finse premier stopt als partijleider na verkiezingsnederlaag

Finse premier stopt als partijleider na verkiezingsnederlaag

HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - De Finse premier Sanna Marin stopt als leider van de sociaaldemocraten (SDP). Haar besluit volgt na de verkiezingsnederlaag van afgelopen zondag. Marin gaat namens haar partij nog wel de coalitieonderhandelingen leiden en zal plaatsnemen in het nieuwe parlement.

Marin vertelde tijdens een persconferentie zich bij het partijcongres in september niet kandidaat te zullen stellen voor het leiderschap. Ze werd in 2019 leider van de SDP en premier van Finland. De politica was toen 34 jaar en op dat moment de jongste regeringsleider ter wereld. Ze dient donderdag het ontslag van haar regering in.

De premier wordt in Finland traditioneel geleverd door de grootste partij van het land. Dat is nu de conservatieve Nationale Coalitiepartij (NCP), gevolgd door de radicaal-rechtse Finnenpartij. De SDP werd bij de verkiezingen de derde partij van Finland. Marin verwacht niet minister te worden als de SDP en NCP een regering zullen vormen.

Met werk als parlementariër hoopt Marin naar eigen zeggen op "een rustiger leven". Ze vertelde dat haar uithoudingsvermogen de afgelopen jaren "soms op de proef werd gesteld". Ook zei ze geen aanbiedingen voor internationale posities te hebben ontvangen, waar geruchten over rondgaan, en niet de president van Finland te willen worden. De termijn van president Sauli Niinistö loopt volgend jaar af.

Meer uit Buitenland

Israël: hoogste leider Khamenei van Iran is gedood

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei is dood en zijn lichaam is gevonden. Dat zegt een hoge Israëlische functionaris tegen persbureau Reuters. Iran heeft de dood van Khamenei nog niet bevestigd.

48 minuten geleden
Netanyahu: veel aanwijzingen dat Khamenei dood is

JERUZALEM/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.

1 uur geleden
Lokale media: dertig bommen op woning Khamenei gegooid

TEHERAN (ANP/AFP) - Als onderdeel van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn dertig bommen op het wooncomplex van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei gegooid. Dat zegt Amit Segal, een vertrouweling van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, tegen de Israëlische omroep Channel 12. Het lot van Khamenei is nog altijd niet duidelijk.

1 uur geleden
Aanhangers regime Iran de straat op in Teheran

TEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.

1 uur geleden
Rode Halve Maan: ruim 200 doden door aanvallen op Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn zeker 201 mensen om het leven gekomen. Dat melden Iraanse media op basis van hulporganisatie de Rode Halve Maan. Zeker 747 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de aanvallen.

2 uur geleden
Von der Leyen: Europa veroordeelt onrechtvaardige aanvallen Iran

BRUSSEL (ANP) - Europa veroordeelt de "onrechtvaardige Iraanse aanvallen" waaronder die op de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) "ten zeerste", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. "Deze aanvallen vormen een flagrante schending van de soevereiniteit van de VAE en een duidelijke schending van het internationaal recht", voegt ze eraan toe.

2 uur geleden
Israël: zo'n 200 toestellen ingezet bij historisch grote aanval

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft bekendgemaakt dat het ongeveer tweehonderd gevechtsvliegtuigen heeft ingezet bij de aanvallen op Iran. Daarmee zouden vrijwel gelijktijdig honderden militaire doelen zijn bestookt.

3 uur geleden