Finse premier stopt als partijleider na verkiezingsnederlaag
HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - De Finse premier Sanna Marin stopt als leider van de sociaaldemocraten (SDP). Haar besluit volgt na de verkiezingsnederlaag van afgelopen zondag. Marin gaat namens haar partij nog wel de coalitieonderhandelingen leiden en zal plaatsnemen in het nieuwe parlement.
Marin vertelde tijdens een persconferentie zich bij het partijcongres in september niet kandidaat te zullen stellen voor het leiderschap. Ze werd in 2019 leider van de SDP en premier van Finland. De politica was toen 34 jaar en op dat moment de jongste regeringsleider ter wereld. Ze dient donderdag het ontslag van haar regering in.
De premier wordt in Finland traditioneel geleverd door de grootste partij van het land. Dat is nu de conservatieve Nationale Coalitiepartij (NCP), gevolgd door de radicaal-rechtse Finnenpartij. De SDP werd bij de verkiezingen de derde partij van Finland. Marin verwacht niet minister te worden als de SDP en NCP een regering zullen vormen.
Met werk als parlementariër hoopt Marin naar eigen zeggen op "een rustiger leven". Ze vertelde dat haar uithoudingsvermogen de afgelopen jaren "soms op de proef werd gesteld". Ook zei ze geen aanbiedingen voor internationale posities te hebben ontvangen, waar geruchten over rondgaan, en niet de president van Finland te willen worden. De termijn van president Sauli Niinistö loopt volgend jaar af.
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP/AFP/DPA) - Iran heeft donderdag brandstoftanks aangevallen in Bahrein. De tanks behoren tot een opslagfaciliteit in het gouvernement Muharraq.
38 minuten geledenDAKAR (ANP/AFP/RTR) - Senegal heeft de straf voor relaties tussen mensen van hetzelfde geslacht verhoogd naar 5 tot 10 jaar cel. Eerder was dat 1 tot 5 jaar cel. De beslissing komt te midden van een harde campagne tegen de lhbti-gemeenschap in het land.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense chef en mede-oprichter van het wereldberoemde Michelinrestaurant Noma, René Redzepi, stapt op na beschuldigingen van mishandeling. "Na meer dan twee decennia waarin ik dit restaurant heb opgebouwd en geleid, heb ik besloten een stap terug te doen", schrijft Redzepi in een verklaring op Instagram.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Twee olietankers zijn in Iraakse wateren aangevallen, waarna op beide schepen brand uitbrak. Het gaat om tankers met Iraakse olie aan boord. Een tanker vaart onder de vlag van de Marshalleilanden, de ander onder de vlag van Malta.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De situatie in vluchtelingenkampen rond Soedan verandert langzaam in een humanitaire nachtmerrie, waarschuwt het Rode Kruis. Buurlanden als Ethiopië, Tsjaad en Zuid-Soedan vangen volgens de hulporganisatie miljoenen vluchtelingen op, terwijl financiering opdroogt en er niet genoeg voedsel en schoon water is. In sommige grensgebieden is het aantal mensen vertienvoudigd.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Een Iraanse drone heeft in de nacht van woensdag op donderdag een toren in Dubai geraakt. Volgens de autoriteiten in het emiraat ging het om een drone die op een gebouw in de buurt van Creek Harbour was gevallen. Hulpdiensten zouden de "kleine" brand hebben geblust en er zijn geen gewonden gevallen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op het openbare strand Ramlet al-Baida, nabij het centrum van Beiroet, zijn zeker zeven mensen gedood. 21 mensen raakten gewond, aldus het Libanese ministerie van Gezondheid. Veel inwoners van Beiroet die ontheemd zijn geraakt door het geweld hadden toevlucht gezocht op het strand van Ramlet al-Baida, schrijft Al-Jazeera.
1 uur geleden