Finse premier stopt als partijleider na verkiezingsnederlaag
HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - De Finse premier Sanna Marin stopt als leider van de sociaaldemocraten (SDP). Haar besluit volgt na de verkiezingsnederlaag van afgelopen zondag. Marin gaat namens haar partij nog wel de coalitieonderhandelingen leiden en zal plaatsnemen in het nieuwe parlement.
Marin vertelde tijdens een persconferentie zich bij het partijcongres in september niet kandidaat te zullen stellen voor het leiderschap. Ze werd in 2019 leider van de SDP en premier van Finland. De politica was toen 34 jaar en op dat moment de jongste regeringsleider ter wereld. Ze dient donderdag het ontslag van haar regering in.
De premier wordt in Finland traditioneel geleverd door de grootste partij van het land. Dat is nu de conservatieve Nationale Coalitiepartij (NCP), gevolgd door de radicaal-rechtse Finnenpartij. De SDP werd bij de verkiezingen de derde partij van Finland. Marin verwacht niet minister te worden als de SDP en NCP een regering zullen vormen.
Met werk als parlementariër hoopt Marin naar eigen zeggen op "een rustiger leven". Ze vertelde dat haar uithoudingsvermogen de afgelopen jaren "soms op de proef werd gesteld". Ook zei ze geen aanbiedingen voor internationale posities te hebben ontvangen, waar geruchten over rondgaan, en niet de president van Finland te willen worden. De termijn van president Sauli Niinistö loopt volgend jaar af.
Meer uit Buitenland
MINAB (ANP/AFP) - Het aantal kinderen dat is omgekomen bij een raketinslag in het zuiden van Iran, die een school trof, is opgelopen tot zeker 108, meldt de Iraanse Rode Halve Maan. Het getroffen gebouw was een basisschool voor meisjes, waar op dat moment naar verluidt 170 kinderen aanwezig waren.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/DPA) - Iraanse vergeldingsaanvallen hebben minstens één persoon het leven gekost in de Verenigde Arabische Emiraten. Bij een "incident" op Zayed International Airport in hoofdstad Abu Dhabi is minstens één persoon omgekomen en zijn zeven mensen gewond geraakt, zo meldden functionarissen.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse Openbaar Ministerie heeft de stoffelijke resten van de gedode drugsbaas Nemesio Oseguera, alias El Mencho, overgedragen aan zijn familie. Dat meldt de krant El País.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - De luchthaven van Dubai is zaterdag beschadigd geraakt bij een "incident", meldt Dubai Airports in een verklaring op X na golven van Iraanse raketaanvallen. Bij het incident raakten vier medewerkers gewond.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - Bij een Iraanse raketaanval op de Israëlische stad Tel Aviv is zeker één dode gevallen, melden Israëlische hulpdiensten. Ook zouden minstens 20 mensen gewond zijn geraakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dood van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei via Truth Social bevestigd.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - In verschillende delen van Israël waren zaterdagavond meerdere explosies te horen, nadat het Israëlische leger meldde dat Iran een nieuwe reeks raketten had gelanceerd.
5 uur geleden