Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finse premier: Europa kan niet zonder de VS

Finse premier: Europa kan niet zonder de VS

SYDNEY (ANP) - Sanna Marin, de premier van Finland, zegt dat Europa "niet sterk genoeg" is om de Russische invasie van Oekraïne alleen te trotseren, en daarom de hulp van de VS nodig heeft. Tijdens een bezoek aan Australië zei de regeringsleider van het aspirant-lid van de NAVO ook dat Europa zijn defensie moet versterken.

"Ik moet genadeloos eerlijk zijn: Europa is momenteel niet sterk genoeg. Zonder de VS zouden we in de problemen zitten", aldus de 37-jarige Marin tijdens een toespraak voor een denktank in Sydney.

De VS zijn veruit de grootste schenker van militaire assistentie aan Oekraïne. Sinds de invasie door Rusland in februari heeft Washington het land meer dan 19 miljard dollar (zo'n 18 miljard euro) aan militaire hulp geschonken. De EU heeft tot dusver 3,1 miljard euro toegekend, volgens een recente berekening van het Britse parlement.

"Europa moet zich ervan vergewissen die capaciteiten op te bouwen, wat betreft eigen defensie en de Europese defensie-industrie, en ervoor te zorgen dat we verschillende soorten situaties het hoofd kunnen bieden", zei Marin. Ook bekritiseerde Marin de Europese landen die de voorbije jaren de banden met Moskou trachtten te verstevigen, zonder schuldigen te noemen. "Lange tijd dachten we dat door energie van Rusland te kopen we oorlog zouden voorkomen. Die mentaliteit was helemaal verkeerd." Met name Duitsland hing die strategie aan.

Meer uit Buitenland

Thailand meldt eerste burgerdoden

BANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.

1 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating ten onrechte uitgezette Salvadoraan

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

1 uur geleden
EU-landen lijken akkoord met plan Russische tegoeden te bevriezen

BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.

2 uur geleden
Oekraïne wil referendum over terugtrekking uit Donbas

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.

2 uur geleden
EU wil Oekraïne helpen bij eventuele verkiezingen

BRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.

3 uur geleden
Rusland verzekert Venezuela van steun bij ruzie met Washington

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Rutte ontkent dat VS al in 2027 verdediging willen overdragen

BERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.

3 uur geleden