Finse politie: anker bij kapotte pijpleiding is van Chinees schip
HELSINKI (ANP/RTR) - De Finse politie heeft bewijs dat een anker dat dicht bij een beschadigde gaspijpleiding in de Oostzee werd gevonden, waarschijnlijk van een Chinees containerschip was. Dat schip met de naam NewNew Polar Bear wordt al langer in verband gebracht met het lek dat vorige maand ontstond aan de Balticconnector-leiding.
De Finse politie verklaarde ook dat verf van het gevonden anker is aangetroffen op de beschadigde pijpleiding. Door "technische details" brengen onderzoekers het anker in verband met de NewNew Polar Bear.
Het schip dat onder Hongkongse vlag vaart, was in de buurt van de gaspijpleiding tussen Finland en Estland op het moment dat het lek ontstond. Rond diezelfde tijd raakten twee telecomkabels in de Oostzee beschadigd. In hun onderzoek naar die incidenten kijken openbaar aanklagers uit Estland ook nadrukkelijk naar de NewNew Polar Bear. Daarbij vragen ze China om hulp bij het politieonderzoek naar het schip en de bemanning.
Zweedse kabel
Naast een telecomkabel van Estland naar Finland, raakte ook een kabel tussen Estland en Zweden beschadigd. De Estse justitie heeft het onderzoek formeel uitgebreid naar die Zweedse kabel.
China riep vorige maand op tot een "objectief, eerlijk en professioneel" onderzoek naar de toedracht van de beschadigingen. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei toen ook informatie uit te wisselen met de Finse autoriteiten.
Het lek aan de gaspijpleiding deed denken aan de nog altijd onopgehelderde explosies die vorig jaar de gaspijpleidingen Nord Stream 1 en Nord Stream 2 tussen Rusland en Duitsland onbruikbaar maakten. De NAVO voerde zijn patrouilles in de Oostzee op na de beschadiging van de Balticconnector.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
21 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
24 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 30.000 mensen zijn op de vlucht naar aanleiding van Israëlische aanvallen op Libanon, schat de Verenigde Naties. Zoveel mensen zijn er geregistreerd bij opvanglocaties van de organisatie.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO is blij met het overleg dat Frankrijk met acht bondgenoten begint over de verruiming van de bescherming met zijn kernwapens. "We verwelkomen de gelegenheid om het overleg over nucleaire kwesties met Frankrijk uit te bouwen", zegt een NAVO-bron.
1 uur geledenDOHA (ANP) - De Iraanse aanvallen op Qatar zijn niet alleen gericht op militaire doelen, maar op het hele grondgebied, zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken tegen Al Jazeera. Volgens Doha heeft Iran onder meer geprobeerd om het internationale vliegveld Hamad aan te vallen.
2 uur geledenRIYAD (ANP) - Saudi-Arabië heeft woedend gereageerd op de drone-aanval op de Amerikaanse ambassade in hoofdstad Riyad. Het olierijke koninkrijk zegt zich het recht voor te houden om "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de eigen belangen te beschermen, "waaronder de optie om te reageren op de agressie".
2 uur geledenASHINGTON (ANP) - De voorraden van de hoogwaardigste Amerikaanse munitie zijn niet op peil, erkent de Amerikaanse president Donald Trump. De legerleiding heeft gewaarschuwd dat de strijd met Iran bemoeilijkt kan worden door onder meer dreigende tekorten aan luchtverdedigingsraketten en precisiemunitie, meldden Amerikaanse media eerder.
2 uur geleden