Finland wil binnenkort opheldering geven over NAVO-lidmaatschap
BRUSSEL (ANP/RTR) - Finland zal in de komende weken meer duidelijkheid geven of het land lid wil worden van de NAVO. De Finse minister van Buitenlandse Zaken, die deze week aanwezig is op een NAVO-bijeenkomst in Brussel, heeft dat gezegd.
Volgens Pekka Haavisto hebben verschillende NAVO-landen alvast hulp geboden aan Finland bij het waarborgen van de veiligheid gedurende de aanvraagprocedure bij het militaire bondgenootschap. Dat proces zou volgens Haavisto tussen de vier maanden en een jaar kunnen duren. Wat die hulp precies zou inhouden, is niet duidelijk.
Sinds de Russische inval in Oekraïne is de steun in Finland om zich aan te sluiten bij de NAVO toegenomen. Finland heeft een moeilijke relatie met het grote buurland waar het zich in 1917 van afscheidde. Finland en de Sovjet-Unie raakten tussen 1939 en 1944 twee keer met elkaar in oorlog. Finland heeft in de Tweede Wereldoorlog gebied afgestaan aan de Sovjet-Unie en tijdens de Koude Oorlog (1947-1989) een politiek van strikte neutraliteit betracht. Het is daarom nooit lid van de NAVO geworden.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn toespraak op het World Economic Forum gezegd dat Denemarken zich "ondankbaar" opstelt voor het feit dat de Amerikanen Groenland hebben beschermd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij noemde het "dom" dat de Amerikanen het eiland überhaupt hebben teruggegeven.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
3 uur geledenDEN HAAG/BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Bondskanselier Friedrich Merz is donderdag in ieder geval niet bij de topontmoeting over de oprichting van de raad met Trump in Davos.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
4 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
4 uur geleden