Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Finland is als nieuwe NAVO-lidstaat een "bezorger van veiligheid" voor het militaire bondgenootschap en geen "veiligheidsconsument", heeft de Finse president Alexander Stubb gezegd tijdens een persconferentie met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op het NAVO-hoofdkwartier.

Het was de eerste keer sinds Rutte op 1 oktober in zijn nieuwe baan is begonnen dat hij één van de leiders van de 32 NAVO-lidstaten in Brussel ontving.

Finland deelt een grens van ruim 1300 kilometer met Rusland, en moet alleen daarom al zijn bijdrage leveren aan de NAVO, vindt Stubb. Dat Finland de landmacht van de NAVO versterkt en dat de commandopost voor die landmacht in het Finse Mikkeli komt, zoals onlangs bekend werd, is volgens Stubb "niet meer dan logisch".

Alliantie

"Als de alliantie zijn grens met Rusland verdubbelt, dan moet die landcomponent ook komen van een land waar ongeveer 900.000 mannen en vrouwen de dienstplicht hebben doorlopen en dat 280.000 reservisten heeft gespecialiseerd in landtaken", aldus de Finse president.

Rutte zei dat het militaire bondgenootschap nog meer moet doen om Oekraïne te helpen nu Rusland gewoon doorgaat met zijn "uitgebreide aanvallen op cruciale energie-infrastructuur". Terwijl Oekraïne misschien "een van de strengste winters tegemoet gaat" sinds het begin van de invasie.

Aanvallen

Rutte noemde ook het gevaar van de vele Russische hybride aanvallen op de alliantie, zoals bijvoorbeeld computeraanvallen. "In een onvoorspelbare wereld, moeten we samen sterk staan om onze gedeelde waarden en democratische systemen te verdedigen", zei Rutte hierover. Hij refereerde instemmend aan het op dinsdag door de EU omarmde nieuwe sanctieregime dat sancties vanwege hybride aanvallen een goede juridische basis geeft.

Stubb is sinds begin dit jaar president van Finland. In Finland geeft de president leiding aan het buitenlandse en veiligheidsbeleid en is opperbevelhebber van het leger. Finland en Zweden deden in 2022 samen aanvraag voor het NAVO-lidmaatschap na de Russische inval in Oekraïne enkele maanden ervoor. Finland trad in 2023 toe en Zweden werd in maart NAVO-lid.

Meer uit Binnenland

Vrouw (19) omgekomen bij ongeval op de N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.

43 minuten geleden
Meerdere gewonden door ernstig ongeluk op N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.

2 uur geleden
Politie op Bali wijst verdachten aan voor moord op Nederlander

DENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.

3 uur geleden
Paar honderd mensen bij pacifistische demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.

9 uur geleden
Gewonde na explosies en brand bij woning in Schiedam

SCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.

13 uur geleden
Nieuwe aanhoudingen om aanslag synagoge en voorbereiden explosie

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.

1 dag geleden
Politie krijgt extra bevoegdheden voor doorzoeken sociale media

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.

1 dag geleden