Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Finland is als nieuwe NAVO-lidstaat een "bezorger van veiligheid" voor het militaire bondgenootschap en geen "veiligheidsconsument", heeft de Finse president Alexander Stubb gezegd tijdens een persconferentie met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op het NAVO-hoofdkwartier.

Het was de eerste keer sinds Rutte op 1 oktober in zijn nieuwe baan is begonnen dat hij één van de leiders van de 32 NAVO-lidstaten in Brussel ontving.

Finland deelt een grens van ruim 1300 kilometer met Rusland, en moet alleen daarom al zijn bijdrage leveren aan de NAVO, vindt Stubb. Dat Finland de landmacht van de NAVO versterkt en dat de commandopost voor die landmacht in het Finse Mikkeli komt, zoals onlangs bekend werd, is volgens Stubb "niet meer dan logisch".

Alliantie

"Als de alliantie zijn grens met Rusland verdubbelt, dan moet die landcomponent ook komen van een land waar ongeveer 900.000 mannen en vrouwen de dienstplicht hebben doorlopen en dat 280.000 reservisten heeft gespecialiseerd in landtaken", aldus de Finse president.

Rutte zei dat het militaire bondgenootschap nog meer moet doen om Oekraïne te helpen nu Rusland gewoon doorgaat met zijn "uitgebreide aanvallen op cruciale energie-infrastructuur". Terwijl Oekraïne misschien "een van de strengste winters tegemoet gaat" sinds het begin van de invasie.

Aanvallen

Rutte noemde ook het gevaar van de vele Russische hybride aanvallen op de alliantie, zoals bijvoorbeeld computeraanvallen. "In een onvoorspelbare wereld, moeten we samen sterk staan om onze gedeelde waarden en democratische systemen te verdedigen", zei Rutte hierover. Hij refereerde instemmend aan het op dinsdag door de EU omarmde nieuwe sanctieregime dat sancties vanwege hybride aanvallen een goede juridische basis geeft.

Stubb is sinds begin dit jaar president van Finland. In Finland geeft de president leiding aan het buitenlandse en veiligheidsbeleid en is opperbevelhebber van het leger. Finland en Zweden deden in 2022 samen aanvraag voor het NAVO-lidmaatschap na de Russische inval in Oekraïne enkele maanden ervoor. Finland trad in 2023 toe en Zweden werd in maart NAVO-lid.

Meer uit Binnenland

Republiek verliest zaak om opblaasdino, neemt mascotte wel mee

AMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.

5 uur geleden
Parachutist overleden in Rhoon, politie vermoedt ongeval

RHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.

6 uur geleden
Jetten noemt schietpartij 'schokkende gebeurtenis'

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.

7 uur geleden
Steeds meer gebieden met verhoogd risico op natuurbrand

DEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.

8 uur geleden
Zes activisten die opstopping op A12 veroorzaakten nog vast

UTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.

9 uur geleden
Weeronline: koningsnacht droog, Koningsdag begint zonnig en fris

HOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.

10 uur geleden
OM verhoogt beloning voor 25 jaar oude moord op vrouw Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.

12 uur geleden