Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Finland is als nieuwe NAVO-lidstaat een "bezorger van veiligheid" voor het militaire bondgenootschap en geen "veiligheidsconsument", heeft de Finse president Alexander Stubb gezegd tijdens een persconferentie met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op het NAVO-hoofdkwartier.

Het was de eerste keer sinds Rutte op 1 oktober in zijn nieuwe baan is begonnen dat hij één van de leiders van de 32 NAVO-lidstaten in Brussel ontving.

Finland deelt een grens van ruim 1300 kilometer met Rusland, en moet alleen daarom al zijn bijdrage leveren aan de NAVO, vindt Stubb. Dat Finland de landmacht van de NAVO versterkt en dat de commandopost voor die landmacht in het Finse Mikkeli komt, zoals onlangs bekend werd, is volgens Stubb "niet meer dan logisch".

Alliantie

"Als de alliantie zijn grens met Rusland verdubbelt, dan moet die landcomponent ook komen van een land waar ongeveer 900.000 mannen en vrouwen de dienstplicht hebben doorlopen en dat 280.000 reservisten heeft gespecialiseerd in landtaken", aldus de Finse president.

Rutte zei dat het militaire bondgenootschap nog meer moet doen om Oekraïne te helpen nu Rusland gewoon doorgaat met zijn "uitgebreide aanvallen op cruciale energie-infrastructuur". Terwijl Oekraïne misschien "een van de strengste winters tegemoet gaat" sinds het begin van de invasie.

Aanvallen

Rutte noemde ook het gevaar van de vele Russische hybride aanvallen op de alliantie, zoals bijvoorbeeld computeraanvallen. "In een onvoorspelbare wereld, moeten we samen sterk staan om onze gedeelde waarden en democratische systemen te verdedigen", zei Rutte hierover. Hij refereerde instemmend aan het op dinsdag door de EU omarmde nieuwe sanctieregime dat sancties vanwege hybride aanvallen een goede juridische basis geeft.

Stubb is sinds begin dit jaar president van Finland. In Finland geeft de president leiding aan het buitenlandse en veiligheidsbeleid en is opperbevelhebber van het leger. Finland en Zweden deden in 2022 samen aanvraag voor het NAVO-lidmaatschap na de Russische inval in Oekraïne enkele maanden ervoor. Finland trad in 2023 toe en Zweden werd in maart NAVO-lid.

Meer uit Binnenland

Vanaf weekend mogelijk schaatsen in noorden, verwacht Weeronline

HOUTEN (ANP) - In het weekend kunnen mogelijk de schaatsen aan in het noorden van het land, verwacht Weeronline. Vanaf donderdag wordt het in het noordoosten steeds kouder, met overdag maximaal 1 of 2 graden. In de nachten vriest het licht tot matig. Begin volgende week neemt de kans op "schaatspret" ook in het oosten toe.

50 minuten geleden
Meeste vertraging op de weg in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Nergens in Nederland waren automobilisten vorig jaar zo lang onderweg als in Den Haag. Door drukte duurde een rit van 10 kilometer door de stad gemiddeld zo'n 8 minuten langer dan wanneer het verkeer normaal had doorgestroomd. Dat is een vertraging van 51 procent. Navigatiemaker TomTom heeft dat uitgerekend.

7 uur geleden
Oproep tot boycot 'Trump-WK' 100.000 keer ondertekend

DEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.

10 uur geleden
Miljoenen extra voor energiesteun aan kleumend Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.

14 uur geleden
Nico Garstman maakte Nieuwsfoto van het Jaar 2025

DEN HAAG (ANP) - Nico Garstman heeft met zijn foto van de rellen op het Haagse Malieveld in september de Nieuwsfoto van het Jaar 2025 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. In de sportcategorie ging de prijs naar ANP-fotograaf Robin van Lonkhuijsen voor zijn foto van shorttrackster Xandra Velzeboer.

15 uur geleden
Politie beëindigt Haags protest tegen geweld in Noord-Syrië

DEN HAAG (ANP) - De betoging tegen het geweld tegen Koerden in Syrië in het centrum van Den Haag is voorbij. De politie liet de betogers weten dat het protest op last van de burgemeester niet verder mocht gaan achter Den Haag Centraal. De honderden overgebleven betogers gaven gehoor aan de oproep te vertrekken.

15 uur geleden
OM eist tbs tegen verdachte doodsteken 11-jarige Sohani

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 30-jarige Hamzah L. voor het doodsteken van de 11-jarige Sohani op 1 februari vorig jaar in de Anemoonstraat in Nieuwegein. Volgens het OM is L. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.

17 uur geleden