Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Finland is als nieuwe NAVO-lidstaat een "bezorger van veiligheid" voor het militaire bondgenootschap en geen "veiligheidsconsument", heeft de Finse president Alexander Stubb gezegd tijdens een persconferentie met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op het NAVO-hoofdkwartier.

Het was de eerste keer sinds Rutte op 1 oktober in zijn nieuwe baan is begonnen dat hij één van de leiders van de 32 NAVO-lidstaten in Brussel ontving.

Finland deelt een grens van ruim 1300 kilometer met Rusland, en moet alleen daarom al zijn bijdrage leveren aan de NAVO, vindt Stubb. Dat Finland de landmacht van de NAVO versterkt en dat de commandopost voor die landmacht in het Finse Mikkeli komt, zoals onlangs bekend werd, is volgens Stubb "niet meer dan logisch".

Alliantie

"Als de alliantie zijn grens met Rusland verdubbelt, dan moet die landcomponent ook komen van een land waar ongeveer 900.000 mannen en vrouwen de dienstplicht hebben doorlopen en dat 280.000 reservisten heeft gespecialiseerd in landtaken", aldus de Finse president.

Rutte zei dat het militaire bondgenootschap nog meer moet doen om Oekraïne te helpen nu Rusland gewoon doorgaat met zijn "uitgebreide aanvallen op cruciale energie-infrastructuur". Terwijl Oekraïne misschien "een van de strengste winters tegemoet gaat" sinds het begin van de invasie.

Aanvallen

Rutte noemde ook het gevaar van de vele Russische hybride aanvallen op de alliantie, zoals bijvoorbeeld computeraanvallen. "In een onvoorspelbare wereld, moeten we samen sterk staan om onze gedeelde waarden en democratische systemen te verdedigen", zei Rutte hierover. Hij refereerde instemmend aan het op dinsdag door de EU omarmde nieuwe sanctieregime dat sancties vanwege hybride aanvallen een goede juridische basis geeft.

Stubb is sinds begin dit jaar president van Finland. In Finland geeft de president leiding aan het buitenlandse en veiligheidsbeleid en is opperbevelhebber van het leger. Finland en Zweden deden in 2022 samen aanvraag voor het NAVO-lidmaatschap na de Russische inval in Oekraïne enkele maanden ervoor. Finland trad in 2023 toe en Zweden werd in maart NAVO-lid.

Meer uit Binnenland

Ziekenhuis Curaçao meldt noodsituatie zorg om diabetespatiënten

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao bevindt zich in een 'diabetesnoodsituatie', meldt het nationale ziekenhuis CMC woensdag. Volgens het instituut heeft dit steeds grotere gevolgen voor de volksgezondheid en de overheidsfinanciën. Eén op de vijf volwassenen op Curaçao leeft met diabetes.

58 minuten geleden
Koningspaar herdenkt Cees Nooteboom 'met groot respect'

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima herdenken de woensdag overleden schrijver Cees Nooteboom "met groot respect". Dat is te lezen in een statement dat ook namens prinses Beatrix is gepubliceerd. Het koningspaar noemt Nooteboom "een van onze meest prominente auteurs".

1 uur geleden
Schrijver Cees Nooteboom overleden op 92-jarige leeftijd

AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Cees Nooteboom, winnaar van talloze prijzen, is overleden op 92-jarige leeftijd. Zijn uitgever De Bezige Bij heeft dat woensdag bevestigd.

3 uur geleden
Ex-Kamerlid Gündoğan verliest rechtszaak om schadevergoeding Volt

AMSTERDAM (ANP) - Ex-Volt-Kamerlid Nilüfer Gündoğan krijgt geen schadevergoeding van haar voormalige politieke partij Volt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam besloten. Ze wilde onder meer ruim 1 miljoen euro hebben als compensatie voor gemist inkomen. De rechter stelt dat Volt Nederland niet aansprakelijk is voor de beslissingen die de Tweede Kamerfractie heeft genomen.

3 uur geleden
Amsterdam pakt hoog ziekteverzuim onder ambtenaren aan

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt in actie om het hoge ziekteverzuim binnen de gemeente terug te dringen. Dat lag vorig jaar op 9,7 procent, fors hoger dan het landelijk gemiddelde van 6,7 procent. Burgemeester Femke Halsema en wethouder Hester van Buren hebben een plan van aanpak aan de gemeenteraad gestuurd.

3 uur geleden
Limburg wil 20 miljoen euro lenen aan Toverland voor uitbreiding

SEVENUM (ANP) - Het Limburgse provinciebestuur wil een lening van 20 miljoen euro verstrekken aan attractiepark Toverland in Sevenum. Het pretpark in Noord-Limburg wil de komende jaren uitbreiden, onder meer met een resort en nieuwe attracties. Toverland wil in totaal circa 98 miljoen euro besteden, waarvan 78 miljoen al geregeld is. Het restant krijgt het attractiepark niet via de markt gefinancierd, stelt Limburg.

5 uur geleden
Griepepidemie is begonnen, iets later en lager dan vorig jaar

BILTHOVEN (ANP) - Het aantal mensen met griep is momenteel zo hoog dat er officieel sprake is van een epidemie. Het aantal gevallen zat een week geleden voor het eerst boven de grens die daarvoor is gesteld. Dat is nu voor de tweede week op rij en daardoor is de epidemie begonnen.

6 uur geleden