Finland tot NAVO-chef Rutte: wij zijn een bezorger van veiligheid
BRUSSEL (ANP) - Finland is als nieuwe NAVO-lidstaat een "bezorger van veiligheid" voor het militaire bondgenootschap en geen "veiligheidsconsument", heeft de Finse president Alexander Stubb gezegd tijdens een persconferentie met NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op het NAVO-hoofdkwartier.
Het was de eerste keer sinds Rutte op 1 oktober in zijn nieuwe baan is begonnen dat hij één van de leiders van de 32 NAVO-lidstaten in Brussel ontving.
Finland deelt een grens van ruim 1300 kilometer met Rusland, en moet alleen daarom al zijn bijdrage leveren aan de NAVO, vindt Stubb. Dat Finland de landmacht van de NAVO versterkt en dat de commandopost voor die landmacht in het Finse Mikkeli komt, zoals onlangs bekend werd, is volgens Stubb "niet meer dan logisch".
Alliantie
"Als de alliantie zijn grens met Rusland verdubbelt, dan moet die landcomponent ook komen van een land waar ongeveer 900.000 mannen en vrouwen de dienstplicht hebben doorlopen en dat 280.000 reservisten heeft gespecialiseerd in landtaken", aldus de Finse president.
Rutte zei dat het militaire bondgenootschap nog meer moet doen om Oekraïne te helpen nu Rusland gewoon doorgaat met zijn "uitgebreide aanvallen op cruciale energie-infrastructuur". Terwijl Oekraïne misschien "een van de strengste winters tegemoet gaat" sinds het begin van de invasie.
Aanvallen
Rutte noemde ook het gevaar van de vele Russische hybride aanvallen op de alliantie, zoals bijvoorbeeld computeraanvallen. "In een onvoorspelbare wereld, moeten we samen sterk staan om onze gedeelde waarden en democratische systemen te verdedigen", zei Rutte hierover. Hij refereerde instemmend aan het op dinsdag door de EU omarmde nieuwe sanctieregime dat sancties vanwege hybride aanvallen een goede juridische basis geeft.
Stubb is sinds begin dit jaar president van Finland. In Finland geeft de president leiding aan het buitenlandse en veiligheidsbeleid en is opperbevelhebber van het leger. Finland en Zweden deden in 2022 samen aanvraag voor het NAVO-lidmaatschap na de Russische inval in Oekraïne enkele maanden ervoor. Finland trad in 2023 toe en Zweden werd in maart NAVO-lid.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Concertgebouw in Amsterdam is aan het begin van de middag een kleine demonstratie van mensen die tegen de komst zijn van de Israëlische voorzanger Shai Abramson. Het gaat om nog geen twintig mensen, met bordjes met teksten als: "geen podium voor genocide" en "het Concertgebouw is occupied". Er is verder veel politie op de been.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Joden moeten overal vrij en zonder angst hun geloof kunnen vieren", zegt D66-leider Rob Jetten in reactie op de aanslag in Sydney in Australië. Daar openden schutters zondag het vuur op een chanoekaviering op een strand in de stad.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Pro-Palestijnse activisten die al dagen een universiteitspand aan de Drift in Utrecht bezetten, zijn daar zondagochtend weggegaan. Dat melden ze op Instagram en bevestigt de universiteit. Die laat weten dat met de politie de situatie binnen wordt bekeken en dat het pand maandag in ieder geval nog dicht is vanwege opruimwerkzaamheden.
4 uur geleden