Finland sluit meeste grensovergangen met Rusland, één blijft open
HELSINKI (ANP/RTR/DPA/AFP) - Finland gaat vrijwel alle grensovergangen met Rusland sluiten. Slechts eentje in Lapland blijft open, aldus de regering. De maatregel gaat vrijdag om middernacht in en komt na een toename van illegale migratie vanuit Rusland.
Helsinki besloot vorige week al vier van de negen grensovergangen te sluiten om de komst van migranten in te dammen. Nu blijft alleen nog de grensovergang bij Raja-Jooseppi in het noorden van Finland open. Volgens premier Petteri Orpo "vergt het een echte inspanning om daar te komen".
De premier zegt dat de situatie aan de grens in de gaten wordt gehouden en indien nodig meer maatregelen volgen. Finland en Rusland delen een grens van ruim 1300 kilometer. De Finnen vragen om hulp van het Europese grensbewakingsagentschap Frontex. De grenswacht in het land zegt dat het meer personeel en uitrusting nodig heeft om de grens veilig te stellen.
Vermoedelijke wraakactie
Rusland wordt door Finland ervan beschuldigd als wraak immigranten uit derde landen naar de Finse grens te sturen. Finland trad dit voorjaar tot ongenoegen van Moskou toe tot de NAVO, als reactie op de Russische invasie in Oekraïne. Het Kremlin ontkent dat het verantwoordelijk is voor de migrantenstroom en beschuldigt de regering in Helsinki van een anti-Russische houding.
Na de recente sluiting van grensovergangen in het zuidoosten van Finland, trokken migranten noordwaarts om op andere locaties hun asielverzoeken in te dienen. Zij kwamen uit onder meer Jemen, Afghanistan, Kenia, Marokko, Pakistan, Somalië en Syrië. In de afgelopen weken arriveerden meer dan zeshonderd migranten uit derde landen via Rusland in Finland.
Estland
Ook Estland beschuldigt Rusland ervan migranten naar zijn grens te sturen. Die zouden op "georganiseerde wijze" in groepjes hebben geprobeerd Estland binnen te komen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken vroegen ze geen asiel aan en werden ze teruggestuurd. Estland stelt dat Rusland bezig is met een "hybride aanvalsoperatie". De autoriteiten in het land treffen voorbereidingen voor het eventueel sluiten van grensovergangen met Rusland.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse rapper Sean 'Diddy' Combs, die veroordeeld is voor zedenmisdrijven, heeft Donald Trump om gratie gevraagd. Dat zei de Amerikaanse president in een interview met The New York Times. Het verzoek bereikte hem per brief. Trump zei dat hij niet heeft overwogen het verzoek in te willigen.
40 minuten geledenPORTLAND (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben twee mensen neergeschoten in Portland, in de staat Oregon. Dat meldt de politie. De slachtoffers, een man en een vrouw, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is onbekend.
42 minuten geledenLONDEN (ANP) - Bijna 80.000 huishoudens in het zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk zitten zonder stroom door storm Goretti, meldt de BBC. Op de Scilly-eilanden, een kleine eilandengroep ten westen van Engeland, werd een windsnelheid van 159 kilometer per uur geregistreerd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de subsidies voor zorgverzekeringen, die eind vorig jaar waren verlopen, nieuw leven ingeblazen. Dit biedt hoop aan miljoenen Amerikanen die te maken hebben gekregen met forse premiestijgingen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De ICE-agent die in Minneapolis een 37-jarige vrouw doodschoot, was maanden eerder door een auto meegesleurd en gewond geraakt, zei de Amerikaanse vicepresident JD Vance donderdag. De agent schoot de vrouw dood terwijl zij met haar auto probeerde weg te rijden van een aantal ICE-agenten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Astronauten van het Internationale Ruimtestation (ISS) keren eerder terug naar de aarde vanwege een "medische situatie" bij een van de bemanningsleden, heeft de NASA bekendgemaakt. De toestand van het bemanningslid is stabiel, zei directeur Jared Isaacman van de ruimtevaartorganisatie tijdens een persconferentie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance waarschuwt Europese leiders zijn chef, president Donald Trump, serieus te nemen. Hij zei dit op een vraag over Groenland, dat volgens Trump beter onderdeel van de VS kan zijn dan een autonoom deel van het Deense koninkrijk. In Washington wordt gesproken over mogelijkheden het grootste eiland ter wereld, met 57.000 inwoners, te kopen of gewoon in te nemen.
5 uur geleden