Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland sluit meeste grensovergangen met Rusland, één blijft open

Finland sluit meeste grensovergangen met Rusland, één blijft open

HELSINKI (ANP/RTR/DPA/AFP) - Finland gaat vrijwel alle grensovergangen met Rusland sluiten. Slechts eentje in Lapland blijft open, aldus de regering. De maatregel gaat vrijdag om middernacht in en komt na een toename van illegale migratie vanuit Rusland.

Helsinki besloot vorige week al vier van de negen grensovergangen te sluiten om de komst van migranten in te dammen. Nu blijft alleen nog de grensovergang bij Raja-Jooseppi in het noorden van Finland open. Volgens premier Petteri Orpo "vergt het een echte inspanning om daar te komen".

De premier zegt dat de situatie aan de grens in de gaten wordt gehouden en indien nodig meer maatregelen volgen. Finland en Rusland delen een grens van ruim 1300 kilometer. De Finnen vragen om hulp van het Europese grensbewakingsagentschap Frontex. De grenswacht in het land zegt dat het meer personeel en uitrusting nodig heeft om de grens veilig te stellen.

Vermoedelijke wraakactie

Rusland wordt door Finland ervan beschuldigd als wraak immigranten uit derde landen naar de Finse grens te sturen. Finland trad dit voorjaar tot ongenoegen van Moskou toe tot de NAVO, als reactie op de Russische invasie in Oekraïne. Het Kremlin ontkent dat het verantwoordelijk is voor de migrantenstroom en beschuldigt de regering in Helsinki van een anti-Russische houding.

Na de recente sluiting van grensovergangen in het zuidoosten van Finland, trokken migranten noordwaarts om op andere locaties hun asielverzoeken in te dienen. Zij kwamen uit onder meer Jemen, Afghanistan, Kenia, Marokko, Pakistan, Somalië en Syrië. In de afgelopen weken arriveerden meer dan zeshonderd migranten uit derde landen via Rusland in Finland.

Estland

Ook Estland beschuldigt Rusland ervan migranten naar zijn grens te sturen. Die zouden op "georganiseerde wijze" in groepjes hebben geprobeerd Estland binnen te komen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken vroegen ze geen asiel aan en werden ze teruggestuurd. Estland stelt dat Rusland bezig is met een "hybride aanvalsoperatie". De autoriteiten in het land treffen voorbereidingen voor het eventueel sluiten van grensovergangen met Rusland.

Meer uit Buitenland

Rubio getuigt in rechtszaak tegen goede vriend

MIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.

1 uur geleden
Cyprus wil nieuwe afspraken met Britten na droneaanval op basis

NICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.

1 uur geleden
Trump meldt mysterieus Iraans 'cadeau' rond Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.

3 uur geleden
Iran laat 'niet-vijandige' schepen Straat van Hormuz passeren

TEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.

4 uur geleden
Exitpoll: partij Frederiksen de grootste bij Deense verkiezingen

KOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.

4 uur geleden
Trump beklemtoont dat VS in gesprek zijn met Iran

WASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.

5 uur geleden
Bolsonaro mag rest van straf onder huisarrest uitzitten

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.

5 uur geleden