Finland schrapt steeds meer lockdownmaatregelen
HELSINKI (ANP/RTR) - Finland schrapt meer maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus. Zo mogen restaurants op 1 juni de deuren waarschijnlijk weer openen. Dan gaan ook openbare gebouwen als bibliotheken en sportcomplexen weer open, maakte de regering bekend.
De Finse regering laat de teugels vieren omdat het de goede kant op lijkt te gaan met de strijd tegen het virus. Dat heeft volgens officiële cijfers aan 240 mensen het leven gekost in het Noord-Europese land, waar 5327 besmettingen zijn vastgesteld.
Premier Sanna Marin zegt dat de besmettingsgraad is gezakt naar 0,8. Dat betekent dat iedere tien besmette mensen het virus gemiddeld overdragen aan acht andere personen. De epidemie neemt daardoor af in hevigheid.
Grote groepen
Finnen mogen daarom vanaf juni weer in grote groepen samenkomen. Er mogen nu maximaal tien mensen aanwezig zijn op een bijeenkomst. Dat worden er straks vijftig. Eerder was al besloten dat scholen in de loop van mei worden heropend.
Ook reisbeperkingen worden nu versoepeld. Finnen mogen vanaf 14 mei weer voor noodzakelijke reizen, bijvoorbeeld voor werk, naar andere landen in het Schengengebied reizen. Daar maakt ook Nederland deel van uit.
Sportevenementen worden vanaf 1 juni ook weer toegestaan. Er gelden dan nog wel beperkingen. Ook restauranteigenaren moeten daar rekening mee houden. Er wordt later nog definitief gekeken of de heropening van de horecazaken kan doorgaan. De regering moet ook nog een knoop doorhakken over openingstijden en de maximale aantallen klanten.
Meer uit Buitenland
LILLE/PARIJS (ANP) - Politie en scholieren zijn onder meer in het centrum van Lille slaags geraakt naar aanleiding van een nationale protestdag uitgeroepen door een Franse scholierenbond. Die heeft opgeroepen middelbare scholen te blokkeren.
7 minuten geledenLONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International beschuldigt de Malinese strijdkrachten en het Russische huurlingenleger Wagner van oorlogsmisdaden. Die zijn gepleegd tijdens gezamenlijke operaties in het Afrikaanse land tussen 2023 en 2025, staat in een rapport.
30 minuten geledenTALLINN (ANP/AFP) - De brandstichting bij een Estse fabrikant van onbemande militaire voertuigen vorige maand was het werk van Rusland, concludeert de Estse inlichtingendienst. De dienst spreekt in een verklaring op X van een "welbewuste en geplande daad" van Russische veiligheidsdiensten. Estland zegt de Russische vertegenwoordiger in het land te ontbieden.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt infrastructuur in de regio aan te vallen als de veiligheid van het land niet gegarandeerd wordt. Dit meldden Iraanse staatsmedia.
1 uur geledenOUAGADOUGOU (ANP/AFP) - Burkina Faso, Mali en Niger zijn een tv-station gestart met steun van Rusland om de invloed van de westerse "imperialistische media" terug te dringen. Ze richten zich hiermee vooral tegen het Franse beleid en Franse media.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea ziet een incident waarbij drie militairen gewond raakten als een schending van het bestand met buurland Noord-Korea. Dat verklaarde de Zuid-Koreaanse minister van Defensie Kang Shin-chul, die aangaf dat hij zich baseert op voorlopige onderzoeksresultaten.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - In Bangkok zijn zeker vier mensen om het leven gekomen na ernstig noodweer. Zware regen leidde in de miljoenenstad tot overstromingen en dat heeft gevolgen voor 700.000 mensen, zeggen de autoriteiten.
2 uur geleden