Finland schrapt steeds meer lockdownmaatregelen
HELSINKI (ANP/RTR) - Finland schrapt meer maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus. Zo mogen restaurants op 1 juni de deuren waarschijnlijk weer openen. Dan gaan ook openbare gebouwen als bibliotheken en sportcomplexen weer open, maakte de regering bekend.
De Finse regering laat de teugels vieren omdat het de goede kant op lijkt te gaan met de strijd tegen het virus. Dat heeft volgens officiële cijfers aan 240 mensen het leven gekost in het Noord-Europese land, waar 5327 besmettingen zijn vastgesteld.
Premier Sanna Marin zegt dat de besmettingsgraad is gezakt naar 0,8. Dat betekent dat iedere tien besmette mensen het virus gemiddeld overdragen aan acht andere personen. De epidemie neemt daardoor af in hevigheid.
Grote groepen
Finnen mogen daarom vanaf juni weer in grote groepen samenkomen. Er mogen nu maximaal tien mensen aanwezig zijn op een bijeenkomst. Dat worden er straks vijftig. Eerder was al besloten dat scholen in de loop van mei worden heropend.
Ook reisbeperkingen worden nu versoepeld. Finnen mogen vanaf 14 mei weer voor noodzakelijke reizen, bijvoorbeeld voor werk, naar andere landen in het Schengengebied reizen. Daar maakt ook Nederland deel van uit.
Sportevenementen worden vanaf 1 juni ook weer toegestaan. Er gelden dan nog wel beperkingen. Ook restauranteigenaren moeten daar rekening mee houden. Er wordt later nog definitief gekeken of de heropening van de horecazaken kan doorgaan. De regering moet ook nog een knoop doorhakken over openingstijden en de maximale aantallen klanten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.
49 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een persoon op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.
1 uur geledenPESCHIERA DEL GARDA (ANP/DPA) - Bij een grote brand op een camping/vakantieoord aan de zuidelijke oever van het Gardameer zijn zeker 24 gewonden gevallen die met spoed naar een ziekenhuis moesten. Een van hen verkeert volgens Italiaanse media in kritieke toestand. Over de identiteit of nationaliteit van de slachtoffers is niets bekendgemaakt. Het lot van één persoon in het vakantieoord is vooralsnog onbekend.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven die samen met Oekraïne werken aan onder meer de productie van raketten en drones.
5 uur geledenRIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.
5 uur geledenBARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
6 uur geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
6 uur geleden