Finland officieel toegetreden tot de NAVO
BRUSSEL/HELSINKI (ANP) - Finland is dinsdag officieel lid geworden van de NAVO. Daarmee is het land verzekerd van de bescherming door de dertig andere lidstaten, waaronder Nederland en grootmacht de Verenigde Staten.
Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land tot inkeer gebracht. Finland en Rusland delen een grens van ruim 1300 kilometer.
Finlands eerste daad als volwaardig nieuwe lidstaat was instemmen met de toetreding van Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden eigenlijk samen bij het bondgenootschap willen aansluiten. Toen Hongarije en vooral Turkije Zweden de voet dwars bleven zetten, besloot Helsinki schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.
Toetredingspapieren
De Finse president Sauli Niinistö, in wiens bijzijn de Finse vlag dinsdagmiddag voor het eerst werd gehesen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, belooft "meedogenloos" te blijven werken om ook Zweden binnen de alliantie te krijgen. "Het lidmaatschap van Finland is niet compleet zonder het Zweedse lidmaatschap." Van de NAVO-leden moeten Hongarije en Turkije de Zweedse lidmaatschapsaanvraag nog ratificeren.
De toetreding van Finland werd even voordien voltooid met de overhandiging door de Finse buitenlandminister van de toetredingspapieren aan zijn Amerikaanse collega. De VS, de grote beschermheer van de NAVO, hebben het verdrag in bewaring dat als grondslag dient voor het bondgenootschap.
Nieuw tijdperk
De Finse premier Sanna Marin liet weten "trots en dankbaar" te zijn dat haar land is toegetreden. "Finland gaat een nieuw tijdperk in als NAVO-lid", twitterde de sociaaldemocraat. Ze bedankte de NAVO-bondgenoten voor hun vertrouwen. "Samen zullen we nog sterker zijn."
Niinistö beklemtoonde dat de nieuwe stap "niet tegen iemand is gericht". Rusland zegt zich wel degelijk bedreigd te voelen. Het Kremlin klaagt al langer dat de NAVO erop uit zou zijn Rusland te omsingelen.
Gelukswensen
De gelukwensen voor de nieuweling stroomden snel binnen. Onder anderen de Britse premier Rishi Sunak juichte de "historische" toetreding van Finland toe. "Alle NAVO-leden moeten nu de nodige stappen ondernemen om ook Zweden toe te laten." De Duitse premier Olaf Scholz zei iets soortgelijks en verwelkomde het nieuwe lid.
Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky feliciteert Finland. Dat heeft nu "de enige veiligheidsgarantie die ertoe doet" in ons deel van de wereld, twittert hij. Zelensky zegt te verwachten dat de NAVO-top van komende zomer ook Oekraïne wat dichter bij aansluiting brengt. Het NAVO-lidmaatschap is een vurige wens van Oekraïne, maar dat zal naar verwachting niet op korte termijn gebeuren.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
17 minuten geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
19 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
23 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Twintig hikers zijn vermist geraakt na de uitbarsting van de Dukono-vulkaan op het oostelijke Indonesische eiland Halmahera. De vulkaan spuwde volgens een regeringsfunctionaris een rookwolk tot zo'n 10 kilometer de lucht in. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische krijgsmacht gaat ondanks het tijdelijke staakt-het-vuren door met aanvallen op Oekraïne, dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "Dit alles laat zien dat er aan Russische zijde geen enkele poging is gedaan het vuur aan het front te staken."
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Bij de donderdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen in het Verenigd Koninkrijk lijkt Labour, de partij van premier Keir Starmer, op een groot verlies af te stevenen. Winst is er, zoals verwacht, voor Reform UK, de anti-immigratiepartij van Nigel Farage.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat "drie Amerikaanse torpedobootjagers van wereldklasse zojuist, onder vuur, zeer succesvol de Straat van Hormuz zijn uitgevaren".
4 uur geleden