Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland officieel toegetreden tot de NAVO

Finland officieel toegetreden tot de NAVO

BRUSSEL/HELSINKI (ANP) - Finland is dinsdag officieel lid geworden van de NAVO. Daarmee is het land verzekerd van de bescherming door de dertig andere lidstaten, waaronder Nederland en grootmacht de Verenigde Staten.

Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land tot inkeer gebracht. Finland en Rusland delen een grens van ruim 1300 kilometer.

Finlands eerste daad als volwaardig nieuwe lidstaat was instemmen met de toetreding van Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden eigenlijk samen bij het bondgenootschap willen aansluiten. Toen Hongarije en vooral Turkije Zweden de voet dwars bleven zetten, besloot Helsinki schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.

Toetredingspapieren

De Finse president Sauli Niinistö, in wiens bijzijn de Finse vlag dinsdagmiddag voor het eerst werd gehesen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, belooft "meedogenloos" te blijven werken om ook Zweden binnen de alliantie te krijgen. "Het lidmaatschap van Finland is niet compleet zonder het Zweedse lidmaatschap." Van de NAVO-leden moeten Hongarije en Turkije de Zweedse lidmaatschapsaanvraag nog ratificeren.

De toetreding van Finland werd even voordien voltooid met de overhandiging door de Finse buitenlandminister van de toetredingspapieren aan zijn Amerikaanse collega. De VS, de grote beschermheer van de NAVO, hebben het verdrag in bewaring dat als grondslag dient voor het bondgenootschap.

Nieuw tijdperk

De Finse premier Sanna Marin liet weten "trots en dankbaar" te zijn dat haar land is toegetreden. "Finland gaat een nieuw tijdperk in als NAVO-lid", twitterde de sociaaldemocraat. Ze bedankte de NAVO-bondgenoten voor hun vertrouwen. "Samen zullen we nog sterker zijn."

Niinistö beklemtoonde dat de nieuwe stap "niet tegen iemand is gericht". Rusland zegt zich wel degelijk bedreigd te voelen. Het Kremlin klaagt al langer dat de NAVO erop uit zou zijn Rusland te omsingelen.

Gelukswensen

De gelukwensen voor de nieuweling stroomden snel binnen. Onder anderen de Britse premier Rishi Sunak juichte de "historische" toetreding van Finland toe. "Alle NAVO-leden moeten nu de nodige stappen ondernemen om ook Zweden toe te laten." De Duitse premier Olaf Scholz zei iets soortgelijks en verwelkomde het nieuwe lid.

Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky feliciteert Finland. Dat heeft nu "de enige veiligheidsgarantie die ertoe doet" in ons deel van de wereld, twittert hij. Zelensky zegt te verwachten dat de NAVO-top van komende zomer ook Oekraïne wat dichter bij aansluiting brengt. Het NAVO-lidmaatschap is een vurige wens van Oekraïne, maar dat zal naar verwachting niet op korte termijn gebeuren.

Meer uit Buitenland

Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

1 uur geleden
Mexico zegt elf leden van drugskartel te hebben gedood

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.

3 uur geleden
Brussel grijpt niet rigoureuzer in om energiekosten te verlagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.

3 uur geleden
Jetten: liggen geen schepen van ons klaar voor Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.

4 uur geleden
Man van 19 sterft in cel van Amerikaanse vreemdelingendienst ICE

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.

9 uur geleden
Netanyahu: Iran niet langer in staat uranium te verrijken

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.

10 uur geleden
Zelensky wil onderhandelingen met Rusland hervatten

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.

10 uur geleden