Finland officieel toegetreden tot de NAVO
BRUSSEL/HELSINKI (ANP) - Finland is dinsdag officieel lid geworden van de NAVO. Daarmee is het land verzekerd van de bescherming door de dertig andere lidstaten, waaronder Nederland en grootmacht de Verenigde Staten.
Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land tot inkeer gebracht. Finland en Rusland delen een grens van ruim 1300 kilometer.
Finlands eerste daad als volwaardig nieuwe lidstaat was instemmen met de toetreding van Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden eigenlijk samen bij het bondgenootschap willen aansluiten. Toen Hongarije en vooral Turkije Zweden de voet dwars bleven zetten, besloot Helsinki schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.
Toetredingspapieren
De Finse president Sauli Niinistö, in wiens bijzijn de Finse vlag dinsdagmiddag voor het eerst werd gehesen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, belooft "meedogenloos" te blijven werken om ook Zweden binnen de alliantie te krijgen. "Het lidmaatschap van Finland is niet compleet zonder het Zweedse lidmaatschap." Van de NAVO-leden moeten Hongarije en Turkije de Zweedse lidmaatschapsaanvraag nog ratificeren.
De toetreding van Finland werd even voordien voltooid met de overhandiging door de Finse buitenlandminister van de toetredingspapieren aan zijn Amerikaanse collega. De VS, de grote beschermheer van de NAVO, hebben het verdrag in bewaring dat als grondslag dient voor het bondgenootschap.
Nieuw tijdperk
De Finse premier Sanna Marin liet weten "trots en dankbaar" te zijn dat haar land is toegetreden. "Finland gaat een nieuw tijdperk in als NAVO-lid", twitterde de sociaaldemocraat. Ze bedankte de NAVO-bondgenoten voor hun vertrouwen. "Samen zullen we nog sterker zijn."
Niinistö beklemtoonde dat de nieuwe stap "niet tegen iemand is gericht". Rusland zegt zich wel degelijk bedreigd te voelen. Het Kremlin klaagt al langer dat de NAVO erop uit zou zijn Rusland te omsingelen.
Gelukswensen
De gelukwensen voor de nieuweling stroomden snel binnen. Onder anderen de Britse premier Rishi Sunak juichte de "historische" toetreding van Finland toe. "Alle NAVO-leden moeten nu de nodige stappen ondernemen om ook Zweden toe te laten." De Duitse premier Olaf Scholz zei iets soortgelijks en verwelkomde het nieuwe lid.
Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky feliciteert Finland. Dat heeft nu "de enige veiligheidsgarantie die ertoe doet" in ons deel van de wereld, twittert hij. Zelensky zegt te verwachten dat de NAVO-top van komende zomer ook Oekraïne wat dichter bij aansluiting brengt. Het NAVO-lidmaatschap is een vurige wens van Oekraïne, maar dat zal naar verwachting niet op korte termijn gebeuren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan 3 miljoen pagina's aan nieuwe Epstein-bestanden vrijgegeven. Het zou ook gaan om meer dan 2000 video's en zeker 180.000 afbeeldingen. Volgens onderminister van Justitie Todd Blanche gaat het om grote hoeveelheden "commerciële pornografie en afbeeldingen".
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse recherchedienst FBI heeft het onderzoek naar de dood van Alex Pretti overgenomen, de anti-ICE-demonstrant die afgelopen week door kogels van federale agenten om het leven kwam in Minneapolis, Minnesota. Dat meldt CBS News op basis van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid, waaronder onder meer de omstreden migratiedienst ICE en de grenspolitie valt.
1 uur geledenST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
2 uur geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.
4 uur geleden