Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland officieel toegetreden tot de NAVO

Finland officieel toegetreden tot de NAVO

BRUSSEL/HELSINKI (ANP) - Finland is dinsdag officieel lid geworden van de NAVO. Daarmee is het land verzekerd van de bescherming door de dertig andere lidstaten, waaronder Nederland en grootmacht de Verenigde Staten.

Finland bleef lang liever buiten militaire bondgenootschappen, maar vroeg bijna een jaar geleden toch maar het NAVO-lidmaatschap aan. De invasie van Oekraïne door grote buur Rusland had het land tot inkeer gebracht. Finland en Rusland delen een grens van ruim 1300 kilometer.

Finlands eerste daad als volwaardig nieuwe lidstaat was instemmen met de toetreding van Zweden. De twee Noord-Europese landen hadden eigenlijk samen bij het bondgenootschap willen aansluiten. Toen Hongarije en vooral Turkije Zweden de voet dwars bleven zetten, besloot Helsinki schoorvoetend Stockholm toch maar los te laten.

Toetredingspapieren

De Finse president Sauli Niinistö, in wiens bijzijn de Finse vlag dinsdagmiddag voor het eerst werd gehesen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, belooft "meedogenloos" te blijven werken om ook Zweden binnen de alliantie te krijgen. "Het lidmaatschap van Finland is niet compleet zonder het Zweedse lidmaatschap." Van de NAVO-leden moeten Hongarije en Turkije de Zweedse lidmaatschapsaanvraag nog ratificeren.

De toetreding van Finland werd even voordien voltooid met de overhandiging door de Finse buitenlandminister van de toetredingspapieren aan zijn Amerikaanse collega. De VS, de grote beschermheer van de NAVO, hebben het verdrag in bewaring dat als grondslag dient voor het bondgenootschap.

Nieuw tijdperk

De Finse premier Sanna Marin liet weten "trots en dankbaar" te zijn dat haar land is toegetreden. "Finland gaat een nieuw tijdperk in als NAVO-lid", twitterde de sociaaldemocraat. Ze bedankte de NAVO-bondgenoten voor hun vertrouwen. "Samen zullen we nog sterker zijn."

Niinistö beklemtoonde dat de nieuwe stap "niet tegen iemand is gericht". Rusland zegt zich wel degelijk bedreigd te voelen. Het Kremlin klaagt al langer dat de NAVO erop uit zou zijn Rusland te omsingelen.

Gelukswensen

De gelukwensen voor de nieuweling stroomden snel binnen. Onder anderen de Britse premier Rishi Sunak juichte de "historische" toetreding van Finland toe. "Alle NAVO-leden moeten nu de nodige stappen ondernemen om ook Zweden toe te laten." De Duitse premier Olaf Scholz zei iets soortgelijks en verwelkomde het nieuwe lid.

Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky feliciteert Finland. Dat heeft nu "de enige veiligheidsgarantie die ertoe doet" in ons deel van de wereld, twittert hij. Zelensky zegt te verwachten dat de NAVO-top van komende zomer ook Oekraïne wat dichter bij aansluiting brengt. Het NAVO-lidmaatschap is een vurige wens van Oekraïne, maar dat zal naar verwachting niet op korte termijn gebeuren.

Meer uit Buitenland

VS: we tolereren geen onveilige acties Iran in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.

1 uur geleden
Ministerie VS keurt wapenverkopen aan Israël en Saudi-Arabië goed

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).

2 uur geleden
Meer dan 200 doden bij instorten mijn in Congo

KINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.

2 uur geleden
NYT: ICE-agenten mogen voortaan arresteren zonder arrestatiebevel

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.

2 uur geleden
Senaat VS neemt begrotingspakket aan, toch grote kans op shutdown

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.

4 uur geleden
Journalist Don Lemon weer vrij na arrestatie om anti-ICE-protest

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.

4 uur geleden
Rodríguez stelt amnestie voor politieke gevangenen Venezuela voor

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.

4 uur geleden