Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland keurt alvast wetgeving goed voor toetreding NAVO

Finland keurt alvast wetgeving goed voor toetreding NAVO

HELSINKI (ANP/RTR) - Finland heeft een nieuwe stap gezet richting lidmaatschap van de NAVO. Het parlement is zoals verwacht akkoord gegaan met wetgeving die het land in staat stelt om lid te worden van het militaire bondgenootschap, wat mogelijk wordt als de laatste NAVO-lidstaten goedkeuring geven.

Van de parlementariërs stemden er 184 voor de NAVO-verdragen en de Finse toetreding tot de NAVO. Zeven stemden tegen en een bracht geen stem uit. Omdat een meerderheid van het parlement voor het NAVO-lidmaatschap is, werd de stemming gezien als een formaliteit.

Finland en Zweden besloten vorig jaar om samen lid te worden van de alliantie, naar aanleiding van de Russische invasie in Oekraïne. Finland deelt een 1300 kilometer lange grens met Rusland. De dertig lidstaten van de NAVO moeten unaniem akkoord gaan met de toetreding van nieuwe landen. Alleen Turkije en Hongarije liggen nog dwars.

Terroristische organisaties

Het Hongaarse parlement is woensdag begonnen met een debat over de twee kandidaat-lidstaten en een stemming over de toetreding wordt daar later deze maand verwacht. Turkije is bereid te stemmen voor de toetreding van Finland, maar er heerst nog wel onvrede over Zweden. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen personen en organisaties die Ankara als terroristisch beschouwt.

Turkije gaat later deze maand opnieuw met Zweden en Finland in overleg. Het gesprek tussen de landen moet op het Brusselse hoofdkantoor van de NAVO plaatsvinden. NAVO-chef Jens Stoltenberg zei vorige week vooruitgang te zien in de vastgelopen gesprekken tussen Turkije en Zweden over lidmaatschap. Hij herhaalde dat het doel is dat zowel Finland als Zweden toetreedt voor de jaarlijkse NAVO-top in juli.

Meer uit Buitenland

Israël valt opnieuw nucleaire installaties in Iran aan

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft naar eigen zeggen de kernreactor in Arak in Iran aangevallen. Ook zijn aanvallen uitgevoerd op een locatie in Natanz waar volgens Israël kernwapens ontwikkeld zouden worden.

36 minuten geleden
Tientallen gewonden bij Iraanse aanvallen op Israël

TEL AVIV (ANP/AFP) - Bij Iraanse luchtaanvallen zijn in Israël ten minste 32 mensen gewond geraakt, meldt de ambulancedienst Magen David Adom. Twee van hen zijn er slecht aan toe, dertig anderen hebben minder ernstige verwondingen, veroorzaakt door een explosie of scherven. De hulpdiensten moesten op meerdere plekken uitrukken, zegt de dienst.

43 minuten geleden
VS nemen veiligheidsmaatregelen in het Midden-Oosten

DOHA (ANP/RTR) - De toegang van medewerkers van de Amerikaanse ambassade in Qatar tot een belangrijke luchtmachtbasis in dat land is beperkt. Die maatregel wordt volgens de ambassade genomen "voor de zekerheid en in het licht van de aanhoudende vijandelijkheden in de regio".

55 minuten geleden
Gewonden en schade in Israël na Iraanse luchtaanval

JERUZALEM (ANP/AFP) - Donderdagochtend zijn op meerdere locaties in zuidelijk en centraal Israël "tientallen" raketten uit Iran ingeslagen, meldt het Israëlische leger. In onder meer Jeruzalem en Tel Aviv waren zware, aanhoudende explosies te horen. In verschillende delen van het land gingen de luchtalarmen af, terwijl het Israëlische leger waarschuwde voor naderende ballistische raketten.

1 uur geleden
Israël voert luchtaanvallen uit rond Teheran en elders

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische leger zegt donderdag een "reeks aanvallen" uit te voeren rond de Iraanse hoofdstad Teheran en andere delen van het land. Volgens het leger gaat het om vergeldingsaanvallen nadat een "verdacht luchtobject" vanuit Iran was gelanceerd en onderschept.

2 uur geleden
VS hervatten visumaanvragen voor buitenlandse studenten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hervatten visumafspraken voor buitenlandse studenten, maar scherpen tegelijk de controle op sociale media flink aan. Consulaire medewerkers moeten aanvragers voortaan grondig screenen op "vijandige houdingen" tegenover de VS, blijkt uit een intern document van het ministerie van Buitenlandse Zaken.

5 uur geleden
Poetin: plan om NAVO aan te vallen is 'nonsens'

SINT-PETERSBURG (ANP/AFP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de gedachte dat Rusland van plan zou zijn de NAVO aan te vallen "onzin" genoemd. Volgens hem verspreiden westerse politici dat verhaal om hun belastingbetalers tot hogere defensie-uitgaven te bewegen. Dat zei Poetin donderdagavond tijdens een persconferentie voor buitenlandse media in Sint-Petersburg.

5 uur geleden