Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Finland keurt alvast wetgeving goed voor toetreding NAVO

Finland keurt alvast wetgeving goed voor toetreding NAVO

HELSINKI (ANP/RTR) - Finland heeft een nieuwe stap gezet richting lidmaatschap van de NAVO. Het parlement is zoals verwacht akkoord gegaan met wetgeving die het land in staat stelt om lid te worden van het militaire bondgenootschap, wat mogelijk wordt als de laatste NAVO-lidstaten goedkeuring geven.

Van de parlementariërs stemden er 184 voor de NAVO-verdragen en de Finse toetreding tot de NAVO. Zeven stemden tegen en een bracht geen stem uit. Omdat een meerderheid van het parlement voor het NAVO-lidmaatschap is, werd de stemming gezien als een formaliteit.

Finland en Zweden besloten vorig jaar om samen lid te worden van de alliantie, naar aanleiding van de Russische invasie in Oekraïne. Finland deelt een 1300 kilometer lange grens met Rusland. De dertig lidstaten van de NAVO moeten unaniem akkoord gaan met de toetreding van nieuwe landen. Alleen Turkije en Hongarije liggen nog dwars.

Terroristische organisaties

Het Hongaarse parlement is woensdag begonnen met een debat over de twee kandidaat-lidstaten en een stemming over de toetreding wordt daar later deze maand verwacht. Turkije is bereid te stemmen voor de toetreding van Finland, maar er heerst nog wel onvrede over Zweden. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen personen en organisaties die Ankara als terroristisch beschouwt.

Turkije gaat later deze maand opnieuw met Zweden en Finland in overleg. Het gesprek tussen de landen moet op het Brusselse hoofdkantoor van de NAVO plaatsvinden. NAVO-chef Jens Stoltenberg zei vorige week vooruitgang te zien in de vastgelopen gesprekken tussen Turkije en Zweden over lidmaatschap. Hij herhaalde dat het doel is dat zowel Finland als Zweden toetreedt voor de jaarlijkse NAVO-top in juli.

Meer uit Buitenland

In Duitsland steeds meer vraag naar vuurwerk, ondanks kritiek

BERLIJN (ANP/DPA) - De vraag naar vuurwerk voor oudejaarsavond in Duitsland stijgt. Ondanks de toenemende kritiek op de sector en oproepen tot strengere beperkingen zien vuurwerkfabrikanten en de branchevereniging het aanbod groeien.

8 minuten geleden
Turkije pakt 115 verdachte IS-leden op voor plannen aanslagen

ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben 115 mensen opgepakt die worden verdacht van het beramen van aanslagen voor IS tijdens de kerst- en nieuwjaarsvieringen in het land.

1 uur geleden
Russische bommenwerpers voerden vlucht uit boven Noorse Zee

MOSKOU (ANP/AFP) - Russische strategische bommenwerpers hebben een "geplande" vlucht uitgevoerd boven de Noorse Zee en de Barentszzee. Daarbij werden zij op delen van de route gevolgd door "gevechtsvliegtuigen van buitenlandse landen", meldt het Russische ministerie van Defensie donderdag.

2 uur geleden
Noodtoestand rond Los Angeles om storm die 'groot gevaar' brengt

LOS ANGELES (ANP) - Gouverneur Gavin Newsom van de Amerikaanse staat Californië heeft de noodtoestand uitgeroepen in Los Angeles en omliggende counties. De beslissing is het gevolg van een uitzonderlijk zware winterstorm die het zuiden van de staat teistert. Naar verwachting zal er in een paar dagen evenveel regen vallen als normaal in meerdere maanden.

5 uur geleden
Auto met Chanoeka-bord in brand gestoken in Melbourne

MELBOURNE (ANP) - In het oosten van de Australische stad Melbourne is in de nacht van woensdag op donderdag een auto met op het dak een bord met de tekst "Gelukkig Chanoeka" in brand gestoken. De auto werd rond 02.50 uur volledig uitgebrand op de oprit van een huis aangetroffen door de uitgerukte hulpdiensten. Dat melden Australische media, waaronder Sky News Australia. Er zat niemand in de auto. Er zijn geen gewonden gevallen.

6 uur geleden
Noord-Korea boos dat Zuid-Korea kernonderzeeërs wil bouwen met VS

PYONGYANG (ANP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft de recente wens van Zuid-Korea om samen met de Verenigde Staten nucleair aangedreven onderzeeërs te ontwikkelen bekritiseerd. Hij deed dat tijdens een bezoek aan een Noord-Koreaanse productielocatie voor kernonderzeeërs. Hij overzag daar een testlancering van een "nieuw type" luchtafweerraketten, meldt staatspersbureau KCNA.

6 uur geleden
Paus Leo roept op armen te helpen tijdens eerste kerstnachtmis

VATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.

8 uur geleden