Finland keurt alvast wetgeving goed voor toetreding NAVO
HELSINKI (ANP/RTR) - Finland heeft een nieuwe stap gezet richting lidmaatschap van de NAVO. Het parlement is zoals verwacht akkoord gegaan met wetgeving die het land in staat stelt om lid te worden van het militaire bondgenootschap, wat mogelijk wordt als de laatste NAVO-lidstaten goedkeuring geven.
Van de parlementariërs stemden er 184 voor de NAVO-verdragen en de Finse toetreding tot de NAVO. Zeven stemden tegen en een bracht geen stem uit. Omdat een meerderheid van het parlement voor het NAVO-lidmaatschap is, werd de stemming gezien als een formaliteit.
Finland en Zweden besloten vorig jaar om samen lid te worden van de alliantie, naar aanleiding van de Russische invasie in Oekraïne. Finland deelt een 1300 kilometer lange grens met Rusland. De dertig lidstaten van de NAVO moeten unaniem akkoord gaan met de toetreding van nieuwe landen. Alleen Turkije en Hongarije liggen nog dwars.
Terroristische organisaties
Het Hongaarse parlement is woensdag begonnen met een debat over de twee kandidaat-lidstaten en een stemming over de toetreding wordt daar later deze maand verwacht. Turkije is bereid te stemmen voor de toetreding van Finland, maar er heerst nog wel onvrede over Zweden. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen personen en organisaties die Ankara als terroristisch beschouwt.
Turkije gaat later deze maand opnieuw met Zweden en Finland in overleg. Het gesprek tussen de landen moet op het Brusselse hoofdkantoor van de NAVO plaatsvinden. NAVO-chef Jens Stoltenberg zei vorige week vooruitgang te zien in de vastgelopen gesprekken tussen Turkije en Zweden over lidmaatschap. Hij herhaalde dat het doel is dat zowel Finland als Zweden toetreedt voor de jaarlijkse NAVO-top in juli.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door Russische aanvallen op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar zestien, meldt de politie. Nog eens 64 mensen raakten gewond, onder wie veertien kinderen.
5 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.
23 minuten geledenKYIV (ANP) - Zeker negen mensen zijn om het leven gekomen bij nachtelijke aanvallen op Oekraïne. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die stelt dat Rusland opnieuw honderden aanvalsdrones en tientallen raketten heeft ingezet om zijn land te bestoken.
2 uur geledenTOKYO (ANP/RTR) - Een uitzonderlijk grote brand in een kuststad in het zuiden van Japan heeft zeker één persoon het leven gekost. Minstens 170 gebouwen in Oita zijn door het vuur beschadigd. De kuststad, met zo'n half miljoen inwoners, ligt ongeveer 750 kilometer ten zuidwesten van Tokyo, op het eiland Kyushu. Het is de grootste brand in een Japanse stad in decennia. Hulpdiensten proberen nog steeds het vuur te bedwingen.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft twee vliegvelden in het oosten van het land tijdelijk gesloten na Russische bombardementen net over de grens met Oekraïne. Dat meldt de Poolse luchtverkeersleidingsdienst PANSA op X. De luchthavens in Rzeszów en Lublin blijven dicht "om militaire luchtvaart de volledige vrijheid te geven om te opereren", voegt PANSA eraan toe.
4 uur geledenKEULEN (ANP) - Als landen op korte termijn drie acties uitvoeren die ze al eerder zijn overeengekomen, kan de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden blijven. Tot die conclusie komt Climate Action Tracker (CAT) in een analyse. "Dan moeten ze wel nu beginnen en ook na 2035 krachtig blijven optreden", zeggen onderzoekers van het wetenschappelijke initiatief erbij.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een zeldzaam schilderij van Gustav Klimt (1862-1918) is in New York verkocht voor 236,4 miljoen dollar (204,1 miljoen euro). Het werk Bildnis Elisabeth Lederer is daarmee het op een na duurste kunstwerk dat ooit werd geveild, meldt veilinghuis Sotheby's. Het duurste geveilde kunstwerk is Leonardo da Vinci's Salvator Mundi, dat in 2017 voor 450,3 miljoen dollar (388,8 miljoen euro) bij Christie's werd verkocht.
8 uur geleden