Finland keurt alvast wetgeving goed voor toetreding NAVO
HELSINKI (ANP/RTR) - Finland heeft een nieuwe stap gezet richting lidmaatschap van de NAVO. Het parlement is zoals verwacht akkoord gegaan met wetgeving die het land in staat stelt om lid te worden van het militaire bondgenootschap, wat mogelijk wordt als de laatste NAVO-lidstaten goedkeuring geven.
Van de parlementariërs stemden er 184 voor de NAVO-verdragen en de Finse toetreding tot de NAVO. Zeven stemden tegen en een bracht geen stem uit. Omdat een meerderheid van het parlement voor het NAVO-lidmaatschap is, werd de stemming gezien als een formaliteit.
Finland en Zweden besloten vorig jaar om samen lid te worden van de alliantie, naar aanleiding van de Russische invasie in Oekraïne. Finland deelt een 1300 kilometer lange grens met Rusland. De dertig lidstaten van de NAVO moeten unaniem akkoord gaan met de toetreding van nieuwe landen. Alleen Turkije en Hongarije liggen nog dwars.
Terroristische organisaties
Het Hongaarse parlement is woensdag begonnen met een debat over de twee kandidaat-lidstaten en een stemming over de toetreding wordt daar later deze maand verwacht. Turkije is bereid te stemmen voor de toetreding van Finland, maar er heerst nog wel onvrede over Zweden. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt dat Stockholm niet hard genoeg optreedt tegen personen en organisaties die Ankara als terroristisch beschouwt.
Turkije gaat later deze maand opnieuw met Zweden en Finland in overleg. Het gesprek tussen de landen moet op het Brusselse hoofdkantoor van de NAVO plaatsvinden. NAVO-chef Jens Stoltenberg zei vorige week vooruitgang te zien in de vastgelopen gesprekken tussen Turkije en Zweden over lidmaatschap. Hij herhaalde dat het doel is dat zowel Finland als Zweden toetreedt voor de jaarlijkse NAVO-top in juli.
Meer uit Buitenland
BUENOS AIRES (ANP/RTR) - In het zuiden van Argentinië woeden verschillende bosbranden die volgens de autoriteiten inmiddels ruim 15.000 hectare natuur in de as hebben gelegd. De grootste brand woedt sinds een week bij het kleine plaatsje Chubut in het Andesgebergte. Daar is zo'n 12.000 hectare in vlammen opgegaan.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De in de VS gevestigde Iraanse dissident en voormalige kroonprins Reza Pahlavi heeft de Iraanse veiligheidsdiensten, het leger en andere overheidsmedewerkers in Iran opgeroepen "de kant van het volk te kiezen". "Kies voor het volk of kies voor medeplichtigheid aan moord op het volk", zei hij in een videoboodschap op sociale media.
54 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
9 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
11 uur geleden