Financiering op tafel bij onderhandeling over onderwijsbegroting
DEN HAAG (ANP) - De coalitiefracties en de vier oppositiepartijen met wie zij onderhandelen voeren vrijdag een "stevig gesprek" over geld. De vraag ligt op tafel hoe het tegengaan van een deel van de geplande bezuinigingen op het onderwijs moet worden betaald. Oppositiepartijen laten in het midden of zij een doorbraak verwachten.
"We hebben op de inhoud elkaar echt heel dicht genaderd", zei SGP-voorman Chris Stoffer vlak voor het gesprek. "En dan moet je natuurlijk ook gaan kijken: waar gaat dat ten koste van." Stoffer zit samen met de leiders van CDA, ChristenUnie en JA21 aan tafel met de regeringscoalitie van PVV, VVD, NSC en BBB. Het kabinet is alleen zijdelings betrokken bij de onderhandelingen.
Stoffer erkende dat het zogenoemde dekkingsvraagstuk een belangrijke is en pijnlijk kan zijn. "Dat kan zo moeizaam zijn dat je denkt: dat kunnen we niet dragen. Maar dat gaan we vandaag zien." Desgevraagd zei hij ook dat de financiering niet het enige punt is waarover de partijen nog moeten onderhandelen. "Op de inhoud zijn we er ook nog niet 100 procent uit."
Meer uit Politiek
ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
11 uur geleden