Financiering buiten de bank om steeds populairder onder mkb'ers
DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf sloten vorig jaar vaker een lening af bij een andere geldverstrekker dan een bank. Dat komt naar voren uit jaarlijks onderzoek van Stichting MKB Financiering (SMF). De totale som die buiten de bank om werd geleend steeg in 2023 met 27 procent tot ruim 5,1 miljard euro. Mkb'ers sluiten bovendien leningen af voor een relatief hoger bedrag.
SMF heeft berekend dat vorig jaar voor ruim 11 miljard euro aan financiering is verstrekt. Dat is 1,2 procent meer dan het voorgaande jaar. Van alle leningen tot een bedrag van 1 miljoen euro werd 64 procent door banken verstrekt, een afname van de 71 procent in 2022. "Waar banken zich meer zijn gaan richten op grotere financieringen, wordt de non-bancaire sector steeds meer gebruikt voor financieringen tot 1 miljoen euro aan het mkb", stelt de stichting.
Het aandeel non-bancaire leningen onder de 1 miljoen euro steeg van 29 procent in 2022 tot 36 procent in 2023. Vooral leningen bij alternatieve geldverstrekkers tot een bedrag van 250.000 euro winnen aan populariteit bij mkb'ers.
SMF merkt op dat de totale financiering aan het mkb "ogenschijnlijk" nog steeds structureel afneemt. Dat kan volgens de stichting onder meer te maken hebben met het feit dat ondernemers hun investeringen uitstellen. Ook kunnen zij andere financieringsbronnen hebben gevonden.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk wat de mogelijke gevolgen van het cyberincident bij Ahold Delhaize op de financiële prestaties van het Belgisch-Nederlandse supermarktconcern zullen zijn, stellen analisten van ING. Volgens hen is het nog te vroeg om een inschatting te maken van de schade door de IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse supermarkten kampen met grote schade als gevolg van de cyberaanval op hun koelkasten en vriezers. Thierry Cotillard, topman van de keten Intermarché, zei tegen de Franse nieuwszender BFM TV dat de "ongekende" aanval neerkomt op een verlies van "tientallen miljoenen euro's in heel het land op één dag". Ook andere ketens, waaronder Carrefour, werden getroffen.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Een woordvoerder van moederbedrijf Ahold Delhaize laat dinsdagochtend weten dat het concern "hard bezig" is met het oplossen van het euvel. Meer wil hij er niet over kwijt. Ook durft hij niet te zeggen wanneer mensen weer een update over de situatie kunnen verwachten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in september gemiddeld 3,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,3 procent in augustus.
4 uur geleden