Financiën kan niet optreden tegen vele storingen geldautomaten
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën kan momenteel niet meer doen dan Geldmaat "aansporen" om zich aan de afspraken te houden over de beschikbaarheid van geldautomaten. Dat zegt het ministerie in reactie op het bericht dat geldautomaten vaker dan beloofd kampen met een storing waardoor mensen geen geld kunnen opnemen of storten. Geldmaat regelt voor de grote banken het beheer en onderhoud van de automaten. Als de nieuwe Wet chartaal betalingsverkeer van kracht wordt, kan een dwangsom worden opgelegd als geldautomaten er vaker dan afgesproken uitliggen, zegt het ministerie.
In die wet worden grote banken wettelijk verplicht om de afgesproken beschikbaarheidseisen te halen. Als er toch vaker dan vastgelegd storingen optreden, kan DNB een boete of een dwangsom opleggen, zegt het ministerie van Financiën.
Het ministerie noemt het wel "zorgelijk" dat Geldmaat de afspraken niet haalt die nu in een convenant zijn vastgelegd. "Contant geld moet voor iedereen bereikbaar, beschikbaar en betaalbaar zijn. Als de beschikbaarheid achterblijft, kan het bijvoorbeeld voorkomen dat mensen een eind moeten omreizen om contant geld op te nemen of te storten."
Norm
In 2023 was het bij gemiddeld een op de 25 geldautomaten niet mogelijk om geld op te nemen. Volgens de norm die banken hebben afgesproken, mag dat maar bij een op de veertig automaten het geval zijn.
Totdat de wet in werking treedt, blijft het nu geldende convenant gelden.
Het zal nog wel even duren voor dat de wet van kracht wordt. Een conceptwet is in januari in internetconsultatie gegaan, wat betekent dat er reacties op het wetsvoorstel kunnen worden ingediend. Daarna wordt het voorstel eventueel aangepast en vervolgens voor advies naar de Raad van State gestuurd. Na eventuele nieuwe aanpassingen wordt het wetsvoorstel voor behandeling naar de Tweede Kamer en later naar de Eerste Kamer gestuurd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geleden