Financiële markten scherp op onderhandelingen schuldenplafond VS
AMSTERDAM (ANP) - De financiële markten houden in de nieuwe beursweek waarschijnlijk vooral de onderhandelingen over een verhoging van het Amerikaanse schuldenplafond in de gaten. Zonder politiek akkoord zouden de Verenigde Staten rond 1 juni zonder geld komen te zitten. Dat kan wereldwijd voor grote financiële onrust zorgen.
Op de beursvloeren leefde afgelopen week nog hoop dat de partijen erin zouden slagen om snel een akkoord te bereiken. Maar vrijdag werden de onderhandelingen over het schuldenplafond onderbroken omdat de delegaties het niet eens konden worden. Dit weekend leek de afwezigheid van president Joe Biden verdere voortgang in de gesprekken in de weg te zitten. Biden was in Japan om de G7-top bij te wonen.
Ryanair en Nvidia
President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verklaarde zondag in tv-programma Buitenhof dat het een "catastrofale ontwikkeling" zou zijn voor de wereldeconomie als geheel, als de Amerikanen straks opeens niet meer aan hun betalingsverplichtingen kunnen voldoen. De ECB bereidt zich volgens haar voor op allerlei scenario's. Maar ze gaf aan "vertrouwen te hebben in het gezond verstand" van de Amerikaanse politici om het zover niet te laten komen.
Beleggers verwerken komende dagen verder onder meer de resultaten van Ryanair en het Amerikaanse chipconcern Nvidia. Ook komen er weer veel macro-economische gegevens naar buiten. Zo volgt een tweede raming van de economische groei in de Verenigde Staten. In Nederland publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) updates over het consumentenvertrouwen en de investeringen.
Klimaat
Dinsdag is ook de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van Shell. Die trekt altijd veel aandacht, ook omdat er doorgaans veel klimaatactivisten op af komen. Vorig jaar moest de bijeenkomst in Londen nog tijdelijk worden stilgelegd vanwege klimaatprotesten. Milieuactivisten schreeuwden in de zaal onder meer "Shell must fall" en sommige demonstranten lijmden zich vast aan hun stoelen.
Ook dit jaar lijkt het klimaat weer een belangrijk thema te worden in de vergadering. Shell wil dat de bedrijfstakken op het gebied van hernieuwbare energie winstgevender worden en niet alleen een lagere CO2-uitstoot opleveren, heeft een hoge bestuurder van Shell afgelopen week nog gezegd. De minder succesvolle onderdelen die zich bezighouden met schone energie zouden moeten worden afgestoten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag, na een aarzelende start, hoger geëindigd. Vooral technologieaandelen hadden de opgaande lijn weer te pakken, na het stevige herstel op vrijdag. Toen gingen chipbedrijven hard omhoog nadat grote Amerikaanse techconcerns forse investeringen in AI-datacentra hadden aangekondigd.
1 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Poolse postkluisjesbedrijf InPost stond maandag in de schijnwerpers op het Damrak na een overnamebod van een consortium onder leiding van investeerder Advent en pakketvervoerder FedEx. Met die deal is een bedrag gemoeid van 7,8 miljard euro. InPost, een AEX-fonds, eindigde 13,5 procent hoger.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.
7 uur geleden