Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Financieel topman ASML: exportcontroles bij grootste zorgpunten

Financieel topman ASML: exportcontroles bij grootste zorgpunten

VELDHOVEN (ANP) - Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China.

"Exportcontroles zijn natuurlijk interessant. Dit is iets waar we op moeten letten, om te zien hoe ze zich manifesteren", antwoordde Dassen op de vraag wat de grootste zorgpunten voor het bedrijf zijn.

Democratische en Republikeinse volksvertegenwoordigers pleiten ervoor dat Washington er bij bondgenoten zoals Nederland en Japan op aandringt exportbeperkingen voor hun eigen chipmachinemakers aan te scherpen, waaronder ASML. Dat zou ertoe kunnen leiden dat alle modellen van de op een na nieuwste generatie ASML-machines niet naar China mogen. Nu gelden slechts beperkingen voor de geavanceerdste types van deze zogeheten DUV-machines.

Onzekere vooruitzichten

"Ik ga er niet over speculeren of het voorstel wordt aangenomen. Maar we hebben rekening gehouden met dat scenario en welke impact het kan hebben", zei Dassen. In dat geval zal de omzet in 2026 waarschijnlijk aan de lage kant van de woensdag afgegeven prognose van 36 tot 40 miljard euro uitvallen. Hij voegde eraan toe dat het wegvallen van verkopen in China kan worden opgevangen door extra bestellingen van klanten elders.

Een ander punt van zorg van ASML zijn eventuele problemen die het bedrijf zelf of klanten kunnen tegenkomen bij het opschalen. "Als klanten om welke reden dan ook te laat zijn met het openen van hun fabriek, kan ik produceren wat ik wil, maar het niet leveren", legde Dassen uit.

Meer uit Financieel

Toerismebureau: Nederlanders passen vaker vakantie aan om weer

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse vakantiegangers letten meer op het weer op hun bestemming dan een jaar geleden. Dat meldt het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC) na onderzoek eerder deze maand onder mensen uit verschillende landen.

37 minuten geleden
Beurs Amsterdam begint met winst dankzij chipaandelen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met winst aan de handelsdag begonnen. Wereldwijd maakten chipaandelen op de financiële markten weer een opmars, wat ook zijn weerslag had op chipfondsen ASML, Besi en ASMI in de AEX. Ook ebben zorgen over oplopende inflatie weg nu vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran niet voor grote problemen voor de scheepvaart lijken te hebben gezorgd.

41 minuten geleden
DNB: vorig jaar 30 procent meer fraude in betalingsverkeer

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal frauduleuze transacties bij overschrijvingen, kaartbetalingen en contante geldopnames in Nederland nam vorig jaar met 30 procent toe tot ongeveer 658.000. Daarbij steeg het fraudebedrag met 22 procent tot 198 miljoen euro, maakte De Nederlandsche Bank (DNB) dinsdag bekend.

1 uur geleden
OM wil dat rechter cryptoplatform Knaken failliet verklaart

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de rechtbank in Rotterdam gevraagd het platform Knaken Cryptohandel en de daaraan verbonden stichting failliet te verklaren. Het OM neemt deze stap na signalen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) over een "zeer zorgwekkende situatie" bij de aanbieder van cryptodiensten. Knaken heeft geen vergunning voor de handel in cryptomunten verkregen en is inmiddels gestopt met zijn activiteiten.

2 uur geleden
Prijzen industrie stijgen verder door dure olie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen in de industrie zijn in mei 5,8 procent gestegen in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat hing voor een groot deel samen met de sterk gestegen olieprijzen, die vaak een grote invloed hebben op de industriële afzetprijzen.

2 uur geleden
Nederlandse industrie groeit weer na drie krimpjaren, denkt ING

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie groeit dit jaar weer na drie jaar krimp, verwacht ING Research. Dat komt volgens de bank door de snel aantrekkende vraag naar chipmachines en door investeringen in defensie en infrastructuur.

9 uur geleden
Amerikaanse beurzen sluiten flink hoger, Dow bereikt nieuw record

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.

11 uur geleden