Filmpjes vervangen tanks bij jaarlijkse militaire parade Moskou
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De jaarlijkse militaire parade in Moskou moet het dit keer stellen zonder tanks en andere grote attracties. Het spektakel is uitgekleed omdat het risico dat Oekraïne zou kunnen toeslaan te groot is, zegt het Kremlin.
President Vladimir Poetin maakte van de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog sinds 2008 ook telkens een vertoon van militaire macht. Maar deze 9 mei, volgende week zaterdag, rolt er volgens het ministerie van Defensie geen groot militair materieel over het Rode Plein. Ook kadetten en militairen in opleiding marcheren niet mee, al vaardigen alle krijgsmachtonderdelen wel manschappen af. Toeschouwers moeten het doen met videobeelden van de strijdkrachten in Oekraïne en met een luchtshow van stuntvliegers en rooksporen in de kleuren van de Russische vlag.
Oekraïne valt met langeafstandsdrones inmiddels de Russische olie- en defensie-industrie en militaire faciliteiten diep in Rusland aan. Ook Moskou kreeg al meermaals te maken met drones. De 9 mei-parade zou doelwit kunnen worden van "Oekraïens terrorisme", schat Moskou in.
Vorig jaar pakte het Kremlin nog groots uit met de parade en kwam een aantal bevriende leiders, zoals die van China, kijken. Maar er zit nauwelijks beweging in de oorlog met Oekraïne en de kosten voor Rusland, in geld, mensen en materieel, lopen op. De 9 mei-viering speelt een belangrijke rol in de propaganda van het Poetin-bewind. Dat vereenzelvigt de regering van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn bondgenoten met de nazi's.
Meer uit Buitenland
SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
9 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
11 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
12 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
13 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
14 uur geleden