Filipijnse president Duterte feliciteert Nobelprijswinnaar Ressa
MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse president Rodrigo Duterte heeft maandag Maria Ressa gefeliciteerd met het winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. De Filipijnse journalist won die prijs vrijdag. De felicitatie, die een woordvoerder van de president naar buiten bracht, is opmerkelijk aangezien Ressa vaak openlijk kritiek levert op Duterte en kritisch verslag deed van de oorlog tegen drugs in het land.
Duterte noemde Ressa en haar nieuwswebsite Rappler in het verleden nepnieuws. Ressa werd in 2020 veroordeeld voor cybermisbruik. Volgens mensenrechtenorganisaties is ze veroordeeld vanwege haar kritiek op Duterte en zijn gewelddadige beleid. Ze is op borgtocht vrij in afwachting van het hoger beroep. De journalist hoopt dat ze toestemming krijgt om haar prijs in Noorwegen in ontvangst te nemen.
Ressa is de eerste inwoner van de Filipijnen die de Nobelprijs voor de Vrede ontvangt. Ze ontvangt de prijs dit jaar samen met Dmitri Moeratov, hoofdredacteur van de Russische krant Novaja Gazeta. Moeratov en zijn krant zijn, net als Ressa en Rappler, kritisch op het regime in hun land. Het Nobelprijscomité prees de twee journalisten voor hun "moedige strijd voor de vrijheid van meningsuiting".
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP) - Door een storm in Gaza zijn zeker 11 doden en meerdere gewonden gevallen. Een deel van hen kwam om door instortende gebouwen en een baby overleed door onderkoeling, meldt het Palestijnse persbureau WAFA.
16 minuten geledenHONGKONG (ANP/RTR) - De Hongkongse regering streeft ernaar het onafhankelijke onderzoek naar de dodelijke brand in de miljoenenstad binnen negen maanden af te ronden, zegt leider John Lee. De brand van eind november kostte zeker 160 mensen het leven.
2 uur geledenHACHINOHE (ANP/AFP) - Het noorden van Japan is opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van 6.7, meldt het Japanse meteorologische agentschap. Er was een tsunamiwaarschuwing van kracht, maar die werd later ingetrokken.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten bereiden zich voor om de komende weken meer olietankers in beslag te nemen voor de kust van Venezuela. Dat meldt persbureau Reuters op basis van zes bronnen. Een vermindering of stopzetting van de Venezolaanse olie-export zou de financiën van het Zuid-Amerikaanse land onder druk zetten. Olie is de belangrijkste bron van inkomsten voor de regering van president Nicolás Maduro.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - De Thaise premier Anutin Charnvirakul, die pas drie maanden in functie is, heeft het parlement ontbonden. Dit blijkt uit een koninklijk decreet, dat de weg vrijmaakt voor algemene verkiezingen.
5 uur geledenBALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
13 uur geleden