Filipijnen staken onderzoek na 'intimidatie' Chinese kustwacht
MANILLA (ANP/AFP) - Een Filipijnse wetenschappelijke missie in de Zuid-Chinese Zee is volgens het land opgeschort vanwege "gevaarlijke intimidatie" door schepen en vliegtuigen van de Chinese marine en kustwacht. China zegt dat de Filipijnen illegaal bij een rif aanmeerden om zandmonsters te verzamelen.
Volgens Manilla voeren wetenschappers in opblaasboten vanaf grotere schepen naar een zandbank in Thitu, een eilandje op zo'n 430 kilometer van het grotere Filipijnse eiland Palawan en meer dan 900 kilometer van het Chinese eiland Hainan. De Chinese kustwacht zou met een helikopter zo laag over de bootjes heen hebben gevlogen, dat de golven die de propellers veroorzaakten te gevaarlijk werden om de missie voort te zetten.
In de afgelopen maanden heeft China vaker marine- en kustwachtschepen ingezet in een poging de Filipijnen de toegang tot strategisch belangrijke riffen en eilanden in het gebied te ontzeggen. China ligt al tientallen jaren in de clinch met andere landen rond de Zuid-Chinese Zee. Het land claimt daar bijna alle wateren en eilanden, ook al oordeelde een internationale arbitragecommissie dat daar geen juridische basis voor is.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
4 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
16 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
17 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
19 uur geleden