Filipijnen staken onderzoek na 'intimidatie' Chinese kustwacht
MANILLA (ANP/AFP) - Een Filipijnse wetenschappelijke missie in de Zuid-Chinese Zee is volgens het land opgeschort vanwege "gevaarlijke intimidatie" door schepen en vliegtuigen van de Chinese marine en kustwacht. China zegt dat de Filipijnen illegaal bij een rif aanmeerden om zandmonsters te verzamelen.
Volgens Manilla voeren wetenschappers in opblaasboten vanaf grotere schepen naar een zandbank in Thitu, een eilandje op zo'n 430 kilometer van het grotere Filipijnse eiland Palawan en meer dan 900 kilometer van het Chinese eiland Hainan. De Chinese kustwacht zou met een helikopter zo laag over de bootjes heen hebben gevlogen, dat de golven die de propellers veroorzaakten te gevaarlijk werden om de missie voort te zetten.
In de afgelopen maanden heeft China vaker marine- en kustwachtschepen ingezet in een poging de Filipijnen de toegang tot strategisch belangrijke riffen en eilanden in het gebied te ontzeggen. China ligt al tientallen jaren in de clinch met andere landen rond de Zuid-Chinese Zee. Het land claimt daar bijna alle wateren en eilanden, ook al oordeelde een internationale arbitragecommissie dat daar geen juridische basis voor is.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
9 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.
2 uur geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.
3 uur geledenKYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen, zeggen NAVO-diplomaten.
5 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de Russische regio Sint-Petersburg een olieterminal en een militaire basis aangevallen, zegt president Volodymyr Zelensky. Volgens hem is ook een wapenproducent in de regio Tambov, ten zuidoosten van Moskou, getroffen. Die plekken liggen honderden kilometers van de Oekraïense grens. In Sint-Petersburg begint deze woensdag een economisch forum, georganiseerd door de Russische president Vladimir Poetin.
5 uur geleden