Filipijnen staken onderzoek na 'intimidatie' Chinese kustwacht
MANILLA (ANP/AFP) - Een Filipijnse wetenschappelijke missie in de Zuid-Chinese Zee is volgens het land opgeschort vanwege "gevaarlijke intimidatie" door schepen en vliegtuigen van de Chinese marine en kustwacht. China zegt dat de Filipijnen illegaal bij een rif aanmeerden om zandmonsters te verzamelen.
Volgens Manilla voeren wetenschappers in opblaasboten vanaf grotere schepen naar een zandbank in Thitu, een eilandje op zo'n 430 kilometer van het grotere Filipijnse eiland Palawan en meer dan 900 kilometer van het Chinese eiland Hainan. De Chinese kustwacht zou met een helikopter zo laag over de bootjes heen hebben gevlogen, dat de golven die de propellers veroorzaakten te gevaarlijk werden om de missie voort te zetten.
In de afgelopen maanden heeft China vaker marine- en kustwachtschepen ingezet in een poging de Filipijnen de toegang tot strategisch belangrijke riffen en eilanden in het gebied te ontzeggen. China ligt al tientallen jaren in de clinch met andere landen rond de Zuid-Chinese Zee. Het land claimt daar bijna alle wateren en eilanden, ook al oordeelde een internationale arbitragecommissie dat daar geen juridische basis voor is.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
1 uur geledenROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij een Israëlische aanval op een politiewagen in de Gazastrook zijn acht mensen omgekomen, melden de Palestijnse autoriteiten. Alle doden zijn politieagenten, inclusief het hoofd van de lokale politieafdeling.
2 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Canada en de Noordse landen gaan nauwer samenwerken op onder meer het gebied van defensie en veiligheid in het Noordpoolgebied. De leiders van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJsland en Canada spraken die intentie uit tijdens een bijeenkomst in Oslo. Volgens hen wordt die regio steeds meer getekend door "oplopende geopolitieke spanningen, oorlog en een veelvoud aan crises".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël zal volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi pas eindigen wanneer Teheran er zeker van kan zijn dat deze niet opnieuw kan oplaaien.
4 uur geleden