FIFA wil op WK 2027 evenveel prijzengeld voor vrouwen als mannen
KIGALI (ANP) - De wereldvoetbalbond FIFA wil dat het prijzengeld op het WK voor vrouwen in 2027 even hoog is als bij het WK voor de mannen een jaar daarvoor. Gianni Infantino sprak die ambitie uit op het congres in de Rwandese hoofdstad Kigali, waar hij werd herkozen als voorzitter voor de komende vier jaar. Volgens de Zwitser heeft de FIFA echter wel de steun nodig van sponsoren en media om daarvoor te zorgen.
"Publieke omroepen in grote landen bieden 100 miljoen dollar of meer om het WK voor de mannen uit te mogen zenden, maar dan slechts 1 miljoen of zelfs minder voor het WK voor vrouwen", zei Infantino, die sprak van "inferieure" biedingen. "Tegelijkertijd krijgt de FIFA van belastingbetalers het verwijt dat we niet voor gelijke beloningen zorgen. Maar als de bedrijven die het toernooi willen uitzenden ons honderd keer minder geld bieden, terwijl de kijkcijfers niet 100 procent minder zijn maar slechts 20 of 25 procent, hoe kunnen we dan daarvoor zorgen? We vechten voor en met de vrouwen."
Op dit moment bestaat nog een groot verschil tussen het prijzengeld voor het mannen-WK (440 miljoen dollar vorig jaar in Qatar) en het WK voor de vrouwen. Bij het vorige vrouwen-WK, in 2019 in Frankrijk, was 30 miljoen dollar beschikbaar. Infantino zei in de speech waarmee hij het congres afsloot dat 150 miljoen dollar is vrijgemaakt voor het WK van komende zomer in Australiƫ en Nieuw-Zeeland. Daar doen 32 landen aan mee, acht meer dan vier jaar geleden.
Ambitie
Nederland heeft zich samen met Duitsland en Belgiƫ kandidaat gesteld voor de organisatie van het WK voor de voetbalsters in 2027. Een jaar eerder huisvesten de Verenigde Staten, Canada en Mexico het grootste mannen-WK ooit met 48 deelnemers en 104 wedstrijden. Het ligt dan ook voor de hand dat de FIFA het prijzengeld voor die WK's na rato gelijk wil trekken, dus afhankelijk van het aantal deelnemende landen.
"Als vader van vier prachtige dochters weet ik heel goed hoeveel aandacht we in ons leven moeten geven aan vrouwen", aldus Infantino. "Bij de FIFA is dat niet anders. We willen naar gelijke betalingen toe. De eerste twee stappen hebben we gezet: gelijke faciliteiten voor mannen en vrouwen op de WK's en een significante toename van het prijzengeld. Op het komende WK voor vrouwen hebben we tien keer meer prijzengeld dan in 2015, voordat ik voorzitter werd. Nu komt stap drie, de moeilijkste en meest gecompliceerde. Onze ambitie is om op het WK 2026 en het WK 2027 gelijke betalingen te hebben. De FIFA werkt daar aan: niet met woorden, maar met daden. Helaas geldt dat niet voor iedereen in deze industrie. Sponsoren en uitzendpartijen moeten hetzelfde gaan doen."
Meer uit Voetbal
ROTTERDAM (ANP) - Robin van Persie is verrast door het vertrek van algemeen directeur Dennis te Kloese. "Ik hoorde het donderdag van hem zelf. Ik wist het niet. Ik vind het jammer dat hij stopt", zei de coach van Feyenoord op vrijdagmiddag in de persruimte van De Kuip. "Ik focus me op het team. We spelen morgen weer. Daar maak ik me druk over", aldus Van Persie.
3 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Matthijs de Ligt is vijftig dagen voor het begin van het WK voetbal nog altijd niet volledig fit. De 26-jarige verdediger keerde volgens zijn club Manchester United terug op het trainingsveld om verder aan zijn herstel te werken. Het is nog niet duidelijk of hij op tijd hersteld is voor het eindtoernooi in de Verenigde Staten, Canada en Mexico.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV heeft de voorlaatste thuiswedstrijd van dit seizoen gewonnen. De landskampioen versloeg PEC Zwolle met 6-1. PSV vergrootte de voorsprong op nummer 2 Feyenoord tot 22 punten. De Rotterdammers spelen zaterdag nog tegen FC Groningen.
20 uur geledenDEVENTER (ANP) - AZ heeft vier dagen na het winnen van de KNVB-beker gelijkgespeeld tegen Go Ahead Eagles. In Deventer eindigde het duel tussen de laatste twee bekerwinnaars in 0-0. Vorig seizoen won Go Ahead de beker door AZ na strafschoppen te verslaan.
22 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Ismael Saibari ontbreekt donderdag in de wedstrijdselectie van PSV. De middenvelder heeft een blessure en mist daardoor de thuiswedstrijd tegen PEC Zwolle.
22 uur geledenDEVENTER (ANP) - AZ start donderdagavond tegen Go Ahead Eagles met zes wijzigingen vergeleken met de basiself van de bekerfinale. Zondag wonnen de Alkmaarders de vijfde KNVB-beker in de clubgeschiedenis door NEC met 5-1 te verslaan. Twee dagen na de huldiging speelt AZ in de Eredivisie tegen de bekerwinnaar van vorig seizoen. De aftrap is om 18.45 uur.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Het kort geding dat NAC Breda heeft aangespannen tegen voetbalbond KNVB is dinsdag vanaf 09.00 uur te volgen via een livestream. Dat meldt de rechtbank Midden-Nederland.
1 dag geleden