FIFA vertrouwt op plannen Saudi-Arabië voor WK voetbal 2034
ZÜRICH (ANP/RTR) - Wereldvoetbalbond FIFA heeft het zogenoemde bid van Saudi-Arabië voor de organisatie van het WK voetbal van 2034 een hoger cijfer gegeven dan het voorstel waarmee de Verenigde Staten, Canada en Mexico het WK van 2026 toegekend kregen. In het evaluatierapport komt Saudi-Arabië tot een gemiddelde score van 4,2 op 5, terwijl het land onder meer een aantal stadions nog moet bouwen.
De meeste stadions - inclusief het King Salmon International-stadion in Riyad dat plaats gaat bieden aan ruim 92.000 toeschouwers - zullen pas medio 2032 worden opgeleverd. Bij het bid van de VS, Canada en Mexico was sprake van 23 reeds bestaande accommodaties, maar de evaluatiecommissie beoordeelde het geheel aan plannen destijds met een 4,0.
De FIFA maakte de evaluaties bekend van de zogenoemde bidbooks voor de WK's van 2030 (Spanje, Portugal, Marokko met een uitstapje naar Zuid-Amerika, eveneens beoordeeld met een 4,2) en 2034. Beide organisaties krijgen op 10 december officieel te horen dat ze het WK mogen organiseren. Tegenkandidaten ontbreken.
Hervormingen
"Het bid van Saudi-Arabië bevat enkele ambitieuze stadionprojecten op unieke locaties", schrijft de evaluatiecommissie.
Amnesty International en de Sport & Rights Alliance (SRA) zeiden eerder deze maand dat de FIFA het proces om Saudi-Arabië te kiezen als gastland voor het toernooi van 2034 moet stopzetten, tenzij er voor de stemming belangrijke hervormingen op het gebied van mensenrechten worden aangekondigd. In het biedingsrapport van de FIFA staat dat Saudi-Arabië toezeggingen heeft gedaan om "internationaal erkende mensenrechten te respecteren, te beschermen en na te leven". Het gaat dan om "veiligheid en beveiliging, arbeidsrechten van arbeidsmigranten, rechten van kinderen, gendergelijkheid en non-discriminatie, net als vrijheid van meningsuiting."
Vanwege het klimaat zou het WK, net als in 2022 in Qatar, in november en december kunnen worden gehouden.
Meer uit Voetbal
NIJMEGEN (ANP) - De Franse voetballer Noé Lebreton heeft zijn contract bij NEC tot de zomer van 2030 verlengd. Dat zijn de 22-jarige middenvelder en de club uit Nijmegen overeengekomen.
6 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse voetbalbond heeft de 24 bekerwedstrijden geannuleerd die voor woensdag op het programma stonden. Het besluit volgt op het dodelijke treinongeluk nabij Urda. Dat heeft de Spaanse radiozender COPE bekendgemaakt.
7 uur geledenZEIST (ANP) - De KNVB heeft Feyenoord een boete van 7500 euro en een voorwaardelijke straf van het spelen van een uitwedstrijd zonder publiek opgelegd vanwege het vuurwerkgeweld van de Feyenoord-supporters in de uitwedstrijd tegen SC Cambuur op 23 augustus. Dat heeft de KNVB woensdag bekendgemaakt.
10 uur geledenISTANBUL (ANP) - Dirk Kuijt is aangesteld als interim-trainer bij Fenerbahçe na het vertrek van hoofdtrainer İsmail Kartal. Dat heeft de Turkse voetbalclub woensdag bekendgemaakt. Kartal stapte dinsdag op na de competitienederlaag van een dag eerder op bezoek bij rivaal Galatasaray (2-1).
11 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China neemt de verontschuldiging van voetballer Kylian Mbappé met betrekking tot een opmerking die hij had gemaakt over Mao Zedong "serieus". Dat zei buitenlandwoordvoerder Guo Jiakun woensdag tijdens een regulier persmoment. "We nemen de verontschuldiging die het betreffende individu heeft gemaakt serieus", aldus de woordvoerder.
11 uur geledenFLEETWOOD (ANP) - Landskampioen Arsenal is in de achtste finales van de League Cup uitgeschakeld door Fleetwood Town, een team uit het vierde niveau in Engeland. De ploeg van trainer Mikel Arteta verloor, met Jurriën Timber in de basis, na strafschoppen. De wedstrijd werd vlak na de aftrap een kleine tien minuten stilgelegd vanwege een overvliegende drone, maar kon daarna worden hervat.
19 uur geledenHAARLEM (ANP) - Go Ahead Eagles heeft in de eerste ronde van de KNVB-beker een eenvoudige overwinning geboekt bij de amateurs van Koninklijke HFC. De oud-bekerwinnaars uit Deventer waren met 5-0 te sterk.
19 uur geleden