Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fiat voor bouwplan Israël 'dat Palestijnse staat de nek omdraait'

Fiat voor bouwplan Israël 'dat Palestijnse staat de nek omdraait'

TEL AVIV (ANP) - De weg is vrij voor een Israëlisch bouwplan dat volgens vriend en vijand een Palestijnse staat schier onmogelijk maakt. Een Israëlische planningscommissie heeft het plan woensdag "finaal" goedgekeurd, melden Israëlische media.

Het plan, dat bekendstaat als E1, snijdt Oost-Jeruzalem min of meer af van de Palestijnse Westelijke Jordaanoever. Oost-Jeruzalem is de beoogde hoofdstad van de Palestijnse staat die daar gevestigd zou moeten worden. Bovendien deelt E1 de Westoever min of meer in tweeën, in een noordelijk en zuidelijk deel. Daarom zag Israël er eerder, na zware druk van de VS en Europa, nog vanaf.

De radicale Israëlische minister Bezalel Smotrich kondigde vorige week aan dat hij E1 alsnog wilde doorzetten. "De Palestijnse staat wordt van tafel geveegd, niet met leuzen maar met daden", zei hij na het besluit van de commissie.

Ongeremde bouw nederzettingen

De Palestijnen reageren woedend. Het besluit laat niets heel van de geografische en demografische eenheid die de Palestijnse staat zou moeten vormen, zegt het buitenlandministerie van de Palestijnse Autoriteit. Het "bezegelt de verdeling van de bezette Westoever in geïsoleerde gebieden die niet met elkaar verbonden zijn, zodat ze veranderen in ware gevangenissen".

Israël heeft zich de afgelopen jaren meer en meer afgekeerd van de zogenoemde tweestatenoplossing voor het slepende conflict, die voorziet in de verdeling van het land tussen Israël en een Palestijnse staat. Die laatste zou de Gazastrook, de Westoever en Oost-Jeruzalem moeten omvatten. Kolonisten krijgen van de laatste rechtse regeringen steeds meer ruimte om delen van de Westoever te bebouwen.

E1

Het bouwrijp maken van E1 kan al binnen een paar maanden beginnen, denkt vredesorganisatie Vrede Nu.

Meer uit Buitenland

'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

1 uur geleden
Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

9 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

9 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

10 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

10 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

11 uur geleden
Hezbollah klaar voor 'lang conflict' met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.

12 uur geleden