FIA: raceleider Masi maakte 'menselijke fout' in slotrace
SAKHIR (ANP) - Wedstrijdleider Michael Masi heeft een "menselijke fout" gemaakt tijdens de slotrace van de Formule 1 vorig jaar in Abu Dhabi, maar "naar beste weten en te goeder trouw" gehandeld. De uitslag van het wereldkampioenschap van 2021 is definitief geldig verklaard.
Dat zijn de conclusies uit het onderzoeksrapport van de internationale autosportfederatie FIA naar de controversiële ontknoping van het kampioenschap. Het is de race waarin Max Verstappen de wereldtitel veroverde door in de laatste ronde van de Grote Prijs van Abu Dhabi zijn rivaal Lewis Hamilton in te halen en te onttronen.
Masi gaf volgens de onderzoekers zijn eigen interpretatie van de sportieve regels en wilde dat de race niet achter de safetycar zou worden beëindigd. Hij gaf vijf auto's die door raceleider Hamilton op een ronde waren gezet opdracht de safetycar in te halen en zich zo te 'unlappen'. Zo kon hij Hamilton en Verstappen nog één ronde geven om te racen.
Handmatig
De Australische wedstrijdleider handelde daarmee in strijd met de regels, want hij had eigenlijk alle coureurs die op een ronde achterstand reden voorbij de safetycar moeten sturen. Masi kon volgens de FIA die fout maken omdat het aantal auto's dat op een ronde was gezet handmatig was bijgehouden. Het was om die reden een menselijke fout.
Verder is de FIA coulant voor Masi, want hij handelde ook in de geest van de Formule 1 om een race bij voorkeur onder de groene vlag te laten finishen - dus niet achter de safetycar - als dat veilig kan. "Het rapport concludeert dat de racedirecteur te goeder trouw en naar beste weten heeft gehandeld gezien de moeilijke omstandigheden, met name gezien de aanzienlijke tijdsdruk waarbinnen beslissingen moesten worden genomen en de immense druk die door de teams werd uitgeoefend", valt te lezen.
Mercedes ging direct na de race (op 12 december 2021) in protest tegen de uitslag. De renstal vond dat Hamilton de zege en daarmee zijn achtste wereldtitel was ontnomen en wilde dat de uitslag werd geschrapt. Het protest werd afgewezen en Mercedes ging daarna niet meer in beroep. Kennelijk waren de regels ook voor meerdere uitleg vatbaar. Wel nam de FIA het initiatief om de gebeurtenissen in de slotfase van de race in Abu Dhabi grondig te analyseren. Masi werd eerder al uit zijn functie gezet, ook al wordt zijn naam nu gezuiverd door de uitkomsten van het onderzoek.
Meer uit Sport
MILAAN (ANP) - De Nederlandse shorttrackers zijn diep ontgoocheld na de mislukte medaillejacht op de gemengde aflossing bij de Olympische Spelen van Milaan. Xandra Velzeboer ging in de halve finale onderuit, waardoor Nederland was veroordeeld tot het rijden van de B-finale, die de shorttrackers vervolgens wonnen in een olympisch record. "Superklote, we zijn het sterkste team en hadden heel veel vertrouwen dat we het heel goed zouden doen", zei een huilende Xandra Velzeboer bij de NOS.
31 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Mees Röttgering heeft niet kunnen verrassen in de eerste ronde van het ABN AMRO Open. Het 18-jarige tennistalent ging dinsdag in drie sets ten onder tegen de 29-jarige Fransman Quentin Halys: 6-3 1-6 1-6. Halys speelt in de tweede ronde tegen de winnaar van de partij tussen Tallon Griekspoor en de Fransman Giovanni Mpetshi Perricard.
36 minuten geledenMILAAN (ANP) - De Nederlandse shorttrackers hebben bij de Olympische Spelen de B-finale op de gemengde aflossing gewonnen. Selma Poutsma, Xandra Velzeboer, Teun Boer en Jens van 't Wout noteerden in de Milano Ice Skating Arena met 2.35,537 een olympisch record.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - De Nederlandse shorttrackploeg is er op de Olympische Spelen niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finale op de gemengde aflossing. In de halve eindstrijd gleed Xandra Velzeboer onderuit, waardoor het team van bondscoach Niels Kerstholt een plaats bij de eerste twee landen kon vergeten.
1 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP/RTR) - De Oekraïense skeletonner Vladyslav Jeraskevitsj mag op de Winterspelen een rouwband dragen om slachtoffers van de oorlog met Rusland te herdenken. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) kwam met dit 'compromis' naar buiten nadat de instantie een officieel verzoek van het Oekraïense olympisch comité om een 'herdenkingshelm' te mogen dragen had afgewezen.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - De Nederlandse shorttrackers hebben zich bij de Olympische Spelen in Milaan gekwalificeerd voor de halve finale op de gemengde aflossing. Selma Poutsma, Xandra Velzeboer, Jens van 't Wout en Melle van 't Wout eindigden in de eerste kwartfinale in de Milano Ice Skating Arena als eerste, net voor Italië. De Italianen plaatsten zich ook voor de halve finale.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - De Nederlandse shorttrackers beginnen de kwartfinale van de gemengde aflossing op de Olympische Spelen met Jens van 't Wout, Melle van 't Wout, Xandra Velzeboer en Selma Poutsma. Dat blijkt uit de kort voor de start vrijgegeven opstelling.
2 uur geleden