FIA: raceleider Masi maakte 'menselijke fout' in slotrace
SAKHIR (ANP) - Wedstrijdleider Michael Masi heeft een "menselijke fout" gemaakt tijdens de slotrace van de Formule 1 vorig jaar in Abu Dhabi, maar "naar beste weten en te goeder trouw" gehandeld. De uitslag van het wereldkampioenschap van 2021 is definitief geldig verklaard.
Dat zijn de conclusies uit het onderzoeksrapport van de internationale autosportfederatie FIA naar de controversiële ontknoping van het kampioenschap. Het is de race waarin Max Verstappen de wereldtitel veroverde door in de laatste ronde van de Grote Prijs van Abu Dhabi zijn rivaal Lewis Hamilton in te halen en te onttronen.
Masi gaf volgens de onderzoekers zijn eigen interpretatie van de sportieve regels en wilde dat de race niet achter de safetycar zou worden beëindigd. Hij gaf vijf auto's die door raceleider Hamilton op een ronde waren gezet opdracht de safetycar in te halen en zich zo te 'unlappen'. Zo kon hij Hamilton en Verstappen nog één ronde geven om te racen.
Handmatig
De Australische wedstrijdleider handelde daarmee in strijd met de regels, want hij had eigenlijk alle coureurs die op een ronde achterstand reden voorbij de safetycar moeten sturen. Masi kon volgens de FIA die fout maken omdat het aantal auto's dat op een ronde was gezet handmatig was bijgehouden. Het was om die reden een menselijke fout.
Verder is de FIA coulant voor Masi, want hij handelde ook in de geest van de Formule 1 om een race bij voorkeur onder de groene vlag te laten finishen - dus niet achter de safetycar - als dat veilig kan. "Het rapport concludeert dat de racedirecteur te goeder trouw en naar beste weten heeft gehandeld gezien de moeilijke omstandigheden, met name gezien de aanzienlijke tijdsdruk waarbinnen beslissingen moesten worden genomen en de immense druk die door de teams werd uitgeoefend", valt te lezen.
Mercedes ging direct na de race (op 12 december 2021) in protest tegen de uitslag. De renstal vond dat Hamilton de zege en daarmee zijn achtste wereldtitel was ontnomen en wilde dat de uitslag werd geschrapt. Het protest werd afgewezen en Mercedes ging daarna niet meer in beroep. Kennelijk waren de regels ook voor meerdere uitleg vatbaar. Wel nam de FIA het initiatief om de gebeurtenissen in de slotfase van de race in Abu Dhabi grondig te analyseren. Masi werd eerder al uit zijn functie gezet, ook al wordt zijn naam nu gezuiverd door de uitkomsten van het onderzoek.
Meer uit Sport
MILAAN (ANP) - AC Milan en Juventus hebben voor de tweede keer dit seizoen 0-0 gespeeld in de Serie A. Dit keer was San Siro in Milaan het decor van een saaie wedstrijd zonder doelpunten tussen twee grootmachten in het voetbal. Milan en Juventus kunnen als nummers 3 en 4 in de stand een ticket voor deelname aan de Champions League veiligstellen.
12 uur geledenDEURNE (ANP) - Springruiter Michael Greeve is in Deurne voor het eerst in zijn loopbaan Nederlands kampioen geworden. Met zijn schimmel Rubens bleef de 44-jarige geboren Rotterdammer na drie dagen foutloos. Hij troefde titelverdediger Willem Greve (Candy Luck) en Bas Moerings (Ipsthar) af.
15 uur geledenMADRID (ANP) - Tennisster Coco Gauff heeft in het toernooi van Madrid met grote moeite de laatste zestien bereikt. De Amerikaanse nummer 3 van de wereld stond ziek op de baan en moest zelfs braken, maar ze vocht zich terug van een set achterstand tegen de Roemeense Sorana Cirstea en won in drie sets: 4-6 7-5 6-1.
17 uur geledenLUIK (ANP) - Demi Vollering heeft voor de derde keer Luik-Bastenaken-Luik op haar naam geschreven. De 29-jarige wielrenster van FDJ United - Suez won na 156 kilometer na een aanval op de beklimming van La Redoute en een solo van 33 kilometer. Haar landgenote Puck Pieterse werd op anderhalve minuut tweede. De Poolse Kasia Niewiadoma werd voor Anna van der Breggen derde.
18 uur geledenLUIK (ANP) - Tadej Pogacar heeft voor de derde keer op rij Luik-Bastenaken-Luik gewonnen. De Sloveense wereldkampioen van UAE Team Emirates kwam na 259,5 kilometer solo aan in Luik, nadat hij medevluchter Paul Seixas uit Frankrijk op de laatste klim had gelost. Het 19-jarige Franse talent werd bij zijn debuut in de Ardennenklassieker wel nog tweede, op 45 seconden. De Belg Remco Evenepoel finishte op bijna 2 minuten als derde.
20 uur geledenMADRID (ANP) - Tallon Griekspoor is er bij het masterstoernooi van Madrid niet in geslaagd de achtste finales te bereiken. De 29-jarige Nederlander moest in twee sets zijn meerdere erkennen in de als zesde geplaatste Italiaan Lorenzo Musetti. Het werd 6-4 7-5.
20 uur geledenJEREZ (ANP) - Álex Márquez heeft bij de Grote Prijs van Spanje zijn eerste zege van het seizoen geboekt in de MotoGP. De 30-jarige Spanjaard hield Marco Bezzecchi uit Italië van zijn vierde zege op rij af en won net als een jaar eerder op het circuit van Jerez. Fabio Di Giannantonio uit Italië werd derde.
21 uur geleden