Feyenoord-scout Schuiteman waarschuwt: Oostenrijk is geen makkie
ZÜRICH (ANP) - Mochten de Nederlandse voetballers denken met Oekraïne de sterkste tegenstander uit de EK-poule te hebben gehad, dan zitten ze ernaast. Oostenrijk moet minstens net zo hoog worden aangeslagen, vindt oud-voetballer Bernard Schuiteman, die al zestien jaar in dat land woont en het voetbal daar door en door kent. Schuiteman werkte onder meer als jeugdtrainer bij de Oostenrijkse bond en was in die regio voor meerdere (grote) clubs scout.
Op 1 juli begint de 47-jarige Schuiteman aan een nieuwe klus, bij zijn voormalige werkgever Feyenoord. "Ik neem als scout centraal Europa voor mijn rekening, naast Oostenrijk zijn dat Tsjechië, Slowakije, Hongarije en Zwitserland."
Oostenrijk startte het EK zondag met een zege van 3-1 op Noord-Macedonië en zette daarmee een flinke stap op weg naar de achtste finales van het EK. Plaatsing voor de volgende ronde zou een unicum zijn. Oostenrijk deed twee keer mee aan een EK, in 2008 en 2016. Beide keren was de groepsfase het eindstation.
Opleidingen
"In 2008 mocht Oostenrijk als organisator meedoen, toen lag uitschakeling eigenlijk nog wel voor de hand", vertelt Schuiteman. "In 2016 was echt de gedachte: nu kunnen we wat laten zien. Dat dat niet gebeurde, was een grote teleurstelling."
Dat de verwachtingen inmiddels zo naar boven zijn bijgesteld heeft volgens de voormalige centrale verdediger twee oorzaken. "De Oostenrijkse voetbalbond voerde zo'n vijftien jaar terug een reorganisatie door in de opleidingen. Er is een systeem ontwikkeld om jonge talentvolle spelers vroegtijdig in regionale centra bij elkaar te krijgen. Dat brengt het trainingsniveau omhoog en je kunt talenten beter en eerder ontdekken." De tweede oorzaak is de oorlog in het voormalige Joegoslavië in de jaren negentig. "Als je vanuit de Balkan vlucht, is Oostenrijk het eerste land dat je tegenkomt. Veel mensen zijn naar Oostenrijk gegaan. Dat heeft Oostenrijk ook wat opgeleverd qua kwaliteit en ook spelers met een wat andere mentaliteit."
Sterke jongens
Het is niet zo dat door de zege op Noord-Macedonië de EK-koorts in Oostenrijk direct is aangewakkerd, weet Schuiteman. "Oostenrijkers zijn vrij sceptisch. Wij kunnen beter skiën, zeggen ze dan. Maar ik denk wel dat er iets op gang gaat komen. Ze hebben nu met Alaba, Sabitzer, Hinteregger en Baumgartlinger echt de beschikking over sterke jongens. Er vielen dit keer zelfs wat jongens buiten de selectie waarbij dat eerder nooit zou zijn gebeurd. De volgende ronde is haalbaar en met heel veel geluk misschien de kwartfinale, maar dan houdt het wel op."
Ook al woont Schuiteman al jaren in Oostenrijk, als Nederlander blijft hij de grootste fan van Oranje. Hij zag de ploeg van bondscoach Frank de Boer zondag winnen van Oekraïne (3-2). "Het was bij vlagen best wel goed en we hebben kansen gecreëerd. Maar ik ben toch wel sceptisch ook. Als we zo spelen tegen sterkere landen, krijgen we meer tegendoelpunten. Ik vind het nog een beetje broos."
Meer uit Voetbal
CORK (ANP) - De voetbalsters van Oranje hebben directe kwalificatie voor het WK van volgend jaar niet meer in eigen hand na een 3-2-nederlaag bij Ierland. De ploeg van bondscoach Arjan Veurink speelde in het regenachtige en winderige Cork een matige wedstrijd, maar had op basis van de kansenverhouding wel moeten winnen. Drie Ierse mogelijkheden leverden wel allemaal een treffer op.
4 minuten geledenGDAŃSK (ANP) - De Franse voetbalsters hebben in de WK-kwalificatiepoule van Oranje met 2-0 gewonnen van Polen. Daardoor nemen de Fransen in ieder geval tijdelijk de koppositie over van de Nederlandse vrouwen, die zich daardoor ook pas op zijn vroegst dinsdag kunnen plaatsen voor het WK.
2 uur geledenORANGEBURG (ANP) - De spelers van het Nederlands elftal hebben tijdens een training van ruim een uur kennisgemaakt met de weersomstandigheden in de Verenigde Staten. Ze oefenden in de brandende zon op het trainingscomplex van New York City FC in Orangeburg, waar de temperatuur opliep tot boven de 30 graden.
2 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR) - Lamine Yamal is verkozen tot beste speler van de Spaanse competitie afgelopen seizoen. Het 18-jarige toptalent van FC Barcelona miste veel duels door een liesblessure, maar was in 28 competitiewedstrijden alsnog goed voor zestien treffers. Daarmee was hij de clubtopscorer van de Catalanen op weg naar prolongatie van de landstitel.
3 uur geledenZÜRICH (ANP/DPA) - Voetbalclubs krijgen van wereldvoetbalbond FIFA minstens 5000 dollar (ruim 4300 euro) per dag dat zij een speler afstaan aan het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Het precieze bedrag komt na het toernooi vast te staan en hangt af van onder meer de speeltijd die spelers krijgen.
4 uur geledenORANGEBURG (ANP) - Het Nederlands elftal is begonnen aan de eerste training in de Verenigde Staten voor het WK. Bondscoach Ronald Koeman staat met alle 26 spelers uit zijn WK-selectie op het trainingscomplex van New York City FC, waar de Nederlander Pascal Jansen trainer is.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Verdediger Guus Offerhaus volgt trainer Anthony Correia en verruilt Telstar voor FC Utrecht. De 25-jarige verdediger heeft in de Domstad zijn handtekening gezet onder een contract tot de zomer van 2029, meldt de club uit Utrecht.
5 uur geleden