Felle kritiek in Kamer om trage covidregeling ziek zorgpersoneel
DEN HAAG (ANP) - Vanuit de Tweede Kamer klinkt felle kritiek op het uitblijven van een goede financiële regeling voor zorgmedewerkers die door langdurige coronaklachten niet meer kunnen werken. Oppositiepartijen als PvdA, GroenLinks, PVV, BBB, JA21, BIJ1 en SP noemen het "een gênante vertoning" en "schandelijke behandeling" waarvoor de overheid zich "kapot moet schamen", klonk het in een debat. Ook de coalitiepartijen willen snel actie van zorgminister Conny Helder, die zei dat ze nog op de werkgevers moet wachten.
Het gaat om zorgpersoneel dat besmet is geraakt met covid in de beginperiode van de pandemie, toen er nog niet genoeg mondkapjes en andere beschermingsmiddelen waren voor zorgverleners. Destijds werd een groot beroep op hen gedaan om hulp te verlenen, waardoor zij grote gezondheidsrisico's liepen, zo benadrukte de oppositie. De ziekenhuizen overstroomden met besmette patiënten en ook in de verpleeghuizen moest de zorg doorgaan, terwijl medewerkers niet goed beschermd waren. Waar zij destijds werden gezien als zorghelden, zo worden zij nu in de steek gelaten, vindt Caroline van der Plas van BBB.
Velen van hen zijn na twee jaar ziekte ontslagen en raken in de problemen, meldden meerdere Kamerleden. Mensen blijven ziek, komen niet meer (elders) aan de slag, moeten hun huis verkopen of gaan naar de voedselbank. Helder noemde de situatie van betrokkenen "schrijnend" en voelt de urgentie ze te helpen. Ze is al maanden volop in gesprek met zorgwerkgevers over een regeling. De Raad van State had in december geadviseerd om zo'n compensatieregeling via werkgevers te laten lopen. "De werkgevers zijn nu aan zet om hun rol hierin te bepalen, maar die zijn afwachtend", aldus de minister. Ze verwacht hun besluit spoedig.
Rechtszaak
Ondertussen gaan de al in gang gezette voorbereidingen voor een regeling volgens de minister gewoon door, of het nu een publieke of een private regeling wordt - waar de overheid ook significant aan zou bijdragen. Als de werkgevers zeggen dat ze het niet gaan doen, dan is het kabinet bereid om een publieke regeling te maken, zei Helder tegen de Kamer. Hoe snel dat kan, wist ze niet precies. Een goede uitwerking van de regeling kost even tijd, evenals het toetsen ervan. Bovendien loopt er nog een rechtszaak, omdat de vakbonden van de Staat compensatie willen afdwingen. Ook die uitspraak moet worden afgewacht, zei Helder. Het zal dan al snel eind februari of maart worden voordat er helderheid is.
Het debat werd wegens tijdgebrek afgebroken en gaat later verder.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse IS-strijders die naar Syrië en Irak zijn gereisd, moeten worden berecht in de regio waar ze vastzitten, vindt demissionair minister Foort van Oosten van Justitie en Veiligheid. Volgens hem moeten mensen die bewust hebben gekozen om voor een ideologie daarheen te reizen niet zomaar rekenen op een terugkeer.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De manier waarop schade van aardbevingen als gevolg van gaswinning in Drenthe wordt vergoed, moet beter, erkent demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans. "Ik vind het belangrijk dat we snel kijken: hoe kunnen we die regeling aanpassen", aldus de VVD-bewindsvrouw na afloop van de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het oorlogsarchief moet binnenkort voor iedereen digitaal doorzoekbaar worden als het aan het kabinet ligt. De wijziging van de Archiefwet die dat mogelijk maakt, gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. Een eerdere digitale openstelling werd afgeraden na kritiek van onder meer de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) denkt niet dat het getouwtrek om Groenland van de afgelopen weken de relatie met de Verenigde Staten blijvend heeft geschaad. Dat heeft de demissionaire bewindsman gezegd voor aanvang van de ministerraad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Donald Trump legt geen claim meer op Groenland, interpreteert demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD). Tijdens het debat ter voorbereiding op de EU-top die in het teken staat van dit hoogoplopende conflict, zijn partijen als GroenLinks-PvdA hier niet zo zeker van. Toe-eigenen van land is "duidelijk geen onderdeel" van het 'raamwerk' van een deal met het militaire bondgenootschap NAVO dat hierover in de maak is, stelt Brekelmans. "Dus volgens mij is de politieke realiteit nu dat die claim van tafel is."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wilde laten zien dat Nederland bereid is om bij te dragen aan de veiligheid van Groenland, maar die boodschap kwam niet over toen minister Ruben Brekelmans (Defensie) meldde dat er één, later twee militairen die kant op gingen. Dat beseft de VVD'er in het debat in aanloop naar de ingelaste EU-top over Groenland en dreigende Amerikaanse importheffingen. "Als dat in de buitenwereld anders is opgevat, is dat niet de bedoeling geweest."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Unie moet het pakket met verregaande sancties tegen de VS - de zogeheten handelsbazooka - achter de hand houden als president Donald Trump zijn claim op Groenland niet laat varen, vindt een Kamermeerderheid. Een motie hierover die GroenLinks-PvdA gaat indienen, kan rekenen op de steun van in elk geval CDA, D66, 50PLUS, ChristenUnie, SP, Partij voor de Dieren en Volt.
1 dag geleden