Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Felle kritiek in Kamer om trage covidregeling ziek zorgpersoneel

Felle kritiek in Kamer om trage covidregeling ziek zorgpersoneel

DEN HAAG (ANP) - Vanuit de Tweede Kamer klinkt felle kritiek op het uitblijven van een goede financiële regeling voor zorgmedewerkers die door langdurige coronaklachten niet meer kunnen werken. Oppositiepartijen als PvdA, GroenLinks, PVV, BBB, JA21, BIJ1 en SP noemen het "een gênante vertoning" en "schandelijke behandeling" waarvoor de overheid zich "kapot moet schamen", klonk het in een debat. Ook de coalitiepartijen willen snel actie van zorgminister Conny Helder, die zei dat ze nog op de werkgevers moet wachten.

Het gaat om zorgpersoneel dat besmet is geraakt met covid in de beginperiode van de pandemie, toen er nog niet genoeg mondkapjes en andere beschermingsmiddelen waren voor zorgverleners. Destijds werd een groot beroep op hen gedaan om hulp te verlenen, waardoor zij grote gezondheidsrisico's liepen, zo benadrukte de oppositie. De ziekenhuizen overstroomden met besmette patiënten en ook in de verpleeghuizen moest de zorg doorgaan, terwijl medewerkers niet goed beschermd waren. Waar zij destijds werden gezien als zorghelden, zo worden zij nu in de steek gelaten, vindt Caroline van der Plas van BBB.

Velen van hen zijn na twee jaar ziekte ontslagen en raken in de problemen, meldden meerdere Kamerleden. Mensen blijven ziek, komen niet meer (elders) aan de slag, moeten hun huis verkopen of gaan naar de voedselbank. Helder noemde de situatie van betrokkenen "schrijnend" en voelt de urgentie ze te helpen. Ze is al maanden volop in gesprek met zorgwerkgevers over een regeling. De Raad van State had in december geadviseerd om zo'n compensatieregeling via werkgevers te laten lopen. "De werkgevers zijn nu aan zet om hun rol hierin te bepalen, maar die zijn afwachtend", aldus de minister. Ze verwacht hun besluit spoedig.

Rechtszaak

Ondertussen gaan de al in gang gezette voorbereidingen voor een regeling volgens de minister gewoon door, of het nu een publieke of een private regeling wordt - waar de overheid ook significant aan zou bijdragen. Als de werkgevers zeggen dat ze het niet gaan doen, dan is het kabinet bereid om een publieke regeling te maken, zei Helder tegen de Kamer. Hoe snel dat kan, wist ze niet precies. Een goede uitwerking van de regeling kost even tijd, evenals het toetsen ervan. Bovendien loopt er nog een rechtszaak, omdat de vakbonden van de Staat compensatie willen afdwingen. Ook die uitspraak moet worden afgewacht, zei Helder. Het zal dan al snel eind februari of maart worden voordat er helderheid is.

Het debat werd wegens tijdgebrek afgebroken en gaat later verder.

Meer uit Politiek

Nederland zoekt met Duitsland naar gastlanden voor terugkeerhub

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.

3 uur geleden
Boekholt over interview: had woorden zorgvuldiger moeten kiezen

DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."

5 uur geleden
Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

18 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

19 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

20 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

21 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

23 uur geleden