Felicitaties opvolger Merkel stromen binnen
BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De verkiezing van Olaf Scholz tot Duitse bondskanselier heeft geleid tot zowel positieve als kritische reacties van Europese leiders. "We schrijven samen het volgende hoofdstuk. Voor de Fransen, de Duitsers en de Europeanen", reageerde de Franse president Macron op Twitter.
Het Duitse parlement verkoos de sociaaldemocraat Scholz woensdag tot opvolger van bondskanselier Merkel, die na zestien jaar vertrekt als regeringschef. De Nederlandse premier Mark Rutte sprak op Twitter over het einde van een tijdperk. Hij zei Scholz veel succes te wensen en uit te kijken "naar onze samenwerking als goede buren in Europa".
Ook Ursula von der Leyen, hoofd van het dagelijks bestuur van de EU, feliciteerde haar landgenoot. De EU-topvrouw, die zelf minister was onder haar partijgenoot Merkel, wenste Scholz een goede start toe als bondskanselier. Ze sprak de hoop uit dat samengewerkt kan worden voor een "sterk Europa".
Niet allemaal enthousiast
De Russische president Vladimir Poetin liet via een woordvoerder weten te hopen op een "constructieve relatie" met Scholz. De zegsman zei dat er "geen alternatief is voor een dialoog" om de grootste meningsverschillen op te lossen.
Niet alle Europese leiders reageren even enthousiast. De Hongaarse nationalist Viktor Orbán zei in de krant Bild dat Duitsland met de nieuwe links-liberale regering nog meer afstand neemt "van het Europa der Vaderlanden van Kohl" door een beleid na de streven dat in zijn ogen onder meer "pro-immigratie" en "genderneutraal" is. "Hierin staan we niet zij aan zij."
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP) - Twee Palestijnse tieners zijn woensdag om het leven gekomen bij een aanval van militante Israëlische kolonisten en legereenheden op hun dorp op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, een Palestijns gebied. Dat meldden lokale functionarissen en het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een federale rechter heeft voorkomen dat de regering-Trump een nieuw presidentieel decreet uitvoert dat het aantal personen beperkt dat in aanmerking komt voor staatsburgerschap op grond van geboorteplaats. Het decreet wilde een einde maken aan het verstrekken van paspoorten aan kinderen van wie de ouders doelbewust een kind krijgen in de Verenigde Staten.
14 minuten geledenCEUTA (ANP/RTR) - Duizenden inwoners van Ceuta zijn de straat opgegaan uit protest tegen de overheidsaanpak van de migrantencrisis in de Spaanse exclave. Ook elders in Spanje vonden betogingen plaats.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de nieuwe aanvalscampagne tegen Iran "niet te lang" zal duren. Tegelijkertijd dreigde hij met nieuwe aanvallen op het land.
5 uur geledenVALLETTA (ANP) - De Maltese zakenman Yorgen Fenech is vrijgesproken van betrokkenheid bij de moord op journalist Daphne Caruana Galizia in 2017. De moord leidde tot een grote politieke crisis in Malta en wereldwijde verontwaardiging.
5 uur geledenWICKLOW (ANP) - Een aantal EU-lidstaten heeft woensdag toegezegd Oekraïne te helpen aan extra luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Om welke landen het gaat, zei Kallas niet op de persconferentie na de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Ierland. Landen die onderscheppingsraketten zoals Patriots op voorraad hebben, maar die zelf willen houden, werden door onder meer Nederland aangespoord die aan Oekraïne ter beschikking te stellen.
8 uur geledenWICKLOW (ANP) - Er is brede steun voor een EU-visumverbod voor Russische ex-strijders en strengere visumbeperkingen voor Russische toeristen. Dat heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag gezegd. Diverse EU-landen pleiten daar al langer voor, maar overeenstemming is er nog niet. Kallas hoopt dat het drone-incident in Leipzig de nog twijfelende lidstaten ervan overtuigt dat visarestricties nodig zijn voor de veiligheid van Oekraïne en Europa.
8 uur geleden