Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Felicitaties opvolger Merkel stromen binnen

Felicitaties opvolger Merkel stromen binnen

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De verkiezing van Olaf Scholz tot Duitse bondskanselier heeft geleid tot zowel positieve als kritische reacties van Europese leiders. "We schrijven samen het volgende hoofdstuk. Voor de Fransen, de Duitsers en de Europeanen", reageerde de Franse president Macron op Twitter.

Het Duitse parlement verkoos de sociaaldemocraat Scholz woensdag tot opvolger van bondskanselier Merkel, die na zestien jaar vertrekt als regeringschef. De Nederlandse premier Mark Rutte sprak op Twitter over het einde van een tijdperk. Hij zei Scholz veel succes te wensen en uit te kijken "naar onze samenwerking als goede buren in Europa".

Ook Ursula von der Leyen, hoofd van het dagelijks bestuur van de EU, feliciteerde haar landgenoot. De EU-topvrouw, die zelf minister was onder haar partijgenoot Merkel, wenste Scholz een goede start toe als bondskanselier. Ze sprak de hoop uit dat samengewerkt kan worden voor een "sterk Europa".

Niet allemaal enthousiast

De Russische president Vladimir Poetin liet via een woordvoerder weten te hopen op een "constructieve relatie" met Scholz. De zegsman zei dat er "geen alternatief is voor een dialoog" om de grootste meningsverschillen op te lossen.

Niet alle Europese leiders reageren even enthousiast. De Hongaarse nationalist Viktor Orbán zei in de krant Bild dat Duitsland met de nieuwe links-liberale regering nog meer afstand neemt "van het Europa der Vaderlanden van Kohl" door een beleid na de streven dat in zijn ogen onder meer "pro-immigratie" en "genderneutraal" is. "Hierin staan we niet zij aan zij."

Meer uit Buitenland

Weer prominent lid Britse conservatieven naar partij Farage

LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.

27 minuten geleden
Vierde motie van wantrouwen tegen Von der Leyen

BRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.

35 minuten geleden
VN-chef boos op wereldleiders die samenwerking laten afsterven

NEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.

45 minuten geleden
Defensieplannen acht landen goedgekeurd door Europese Commissie

BRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".

55 minuten geleden
Oekraïense overheid neemt crisismanagement Kyiv over

KYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.

1 uur geleden
Grap over Amerikaanse overname zorgt voor onrust in IJsland

REYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.

1 uur geleden
Stembussen in Oeganda gesloten na chaotische verkiezingsdag

KAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.

1 uur geleden