Federatie wil niet dat patiënt lijdt onder overleg verzekeraars
UTRECHT (ANP) - Patiënten mogen niet de dupe worden van het feit dat sommige verzekeraars nog in onderhandeling zijn met zorgverleners over de contracten voor 2023, vindt de Patiëntenfederatie Nederland. Als een verzekeraar in 2022 een contract had met bijvoorbeeld een ziekenhuis, moet de patiënt ervan uit kunnen gaan dat de zorg daar ook komend jaar vergoed wordt.
Aan het einde van het jaar kunnen mensen wisselen van zorgverzekeraar. Bij het uitkiezen van een zorgverzekering kun je de vraag laten meewegen bij welke zorgverlener een verzekeraar zorg vergoedt. Dat kan van belang zijn als je bijvoorbeeld voor een behandeling naar een bepaald ziekenhuis of een specifieke ggz-instelling wil.
Maar wie op dit moment op een vergelijkingswebsite als Independer kijkt, ziet dat nog steeds niet alle verzekeraars de afspraken voor 2023 rond hebben. De website meldt bijvoorbeeld dat de onderhandelingen tussen CZ met ziekenhuizen en klinieken nog lopen.
Klinieken
Patiënten kunnen zo dus niet zeker weten of de zorg die ze willen, ook vergoed wordt. "Wij vinden dat een patiënt de zorg moet kunnen krijgen die de verzekeraar afgelopen jaar vergoedde", aldus een woordvoerder van de Patiëntenfederatie. Hij legt uit dat wie op dit moment onder behandeling is bij bijvoorbeeld een specialist en dezelfde verzekering houdt, al wettelijk recht heeft op nog minimaal één jaar vergoeding van die zorg. Ook al heeft de verzekeraar in het nieuwe jaar geen contract meer. Dat zou volgens de federatie echter ook moeten gelden voor mensen die wel van verzekering willen wisselen, bijvoorbeeld omdat ze op zoek zijn naar een lagere premie.
Zorgverzekeraar CZ - met ruim 3,5 miljoen verzekerden - laat weten dat mensen ervan uit mogen gaan dat met alle ziekenhuizen een contract wordt gesloten, ook al zijn de afspraken officieel nog niet rond. Voor bijvoorbeeld zelfstandige klinieken ligt dat anders. Wie weet dat hij of zij bij een bepaalde kliniek zorg nodig gaat hebben, doet er goed aan te controleren of de zorg daar vergoed wordt. Als er al een contract was, is de kans groter dat de afspraken ook voor komend jaar rondkomen. Maar wie er zeker van wil zijn, kan beter naar een verzekeraar kijken die al wel een contract heeft, aldus een woordvoerder.
De contractonderhandelingen lopen dit jaar moeizamer dan andere jaren, legt hij uit, omdat zorgverleners te maken hebben met hoge energieprijzen en personeelstekorten. Het kiezen voor een nieuwe zorgverzekering kan overigens nog tot 1 februari. Je moet dan wel voor het einde van dit jaar je huidige verzekering opzeggen.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - De hele wereld kijkt naar Nederland en naar de proeven die hier lopen met het vaccin tegen de vogelgriep, die momenteel hard om zich heen grijpt. Maar om de ontwikkelde vaccins te laten slagen, moeten ook de Europese regels voor de controles van gevaccineerde kippen worden aangepast, zegt hoogleraar Integrale Pluimveegezondheidszorg Sjaak de Wit van de Universiteit Utrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Niet iedereen kan meteen besluiten om minder rood vlees en meer peulvruchten te eten. "Er hoeft niet in een keer een streep door alles. We snappen dat het vraagt om tijd", zegt Marianne Geleijnse, vicevoorzitter van de Gezondheidsraad. Die kwam donderdag met advies voor een gezonder en milieuvriendelijker voedingspatroon.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Wie gezond en milieuvriendelijk wil eten, moet minder vlees en juist meer peulvruchten en noten op tafel zetten. Wetenschappers zeggen dat al jaren, maar nu adviseert ook de Gezondheidsraad het nog nadrukkelijker in nieuwe voedingsrichtlijnen. De raad adviseert mensen bijvoorbeeld om maximaal 200 gram rood vlees per week te eten. Peulvruchten, zoals bonen, linzen en erwten, zijn gezondere eiwitbronnen. Het advies is om daar 250 gram per week van te eten.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Ruim een derde van de mensen die verpleeghuiszorg ontvangen binnen de Wet langdurige zorg (Wlz), voelt zich onvoldoende geholpen. Dat meldt de Patiëntenfederatie Nederland op basis van eigen onderzoek onder ruim 800 cliënten en mantelzorgers die verpleeghuiszorg thuis of in een verpleeghuis krijgen of daarbij betrokken zijn.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse biotechstart-up Laigo Bio heeft in een financieringsronde 11,5 miljoen euro opgehaald voor nieuwe technologie tegen kanker. Laigo Bio heeft een platform ontwikkeld waarmee ziekteveroorzakende membraaneiwitten, die vaak een sleutelrol spelen bij kanker, kunnen worden afgebroken in plaats van geremd. Het Utrechtse bedrijf wil het geld onder meer gebruiken om zijn technologie versneld te ontwikkelen en het team uit te breiden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van kinderen die in het ziekenhuis zijn beland door vapen is dit jaar opgelopen. Vorig jaar kwamen er bij een speciaal meldpunt hierover minstens 14 meldingen binnen, dat aantal is dit jaar verder opgelopen naar 31. Kinderlongarts Marije van den Beukel (HaaglandenMC) bevestigt donderdag berichtgeving hierover door NU.nl.
1 dag geledenASSEN (ANP) - Een PFAS-variant die in bepaalde bestrijdingsmiddelen zit, komt uiteindelijk ook vaak terecht in graanproducten. Pesticide Action Network (PAN) toont zich na eigen onderzoek bezorgd over de concentraties TFA in voedingsmiddelen. Europese instanties vermoeden steeds sterker dat die stof schadelijke effecten heeft op de gezondheid.
1 dag geleden