Federale aanklachten voor moord op verzekeringstopman VS
NEW YORK (ANP/RTR) - De verdachte van de moord op een Amerikaanse verzekeringstopman wordt naast strafbare feiten op statenniveau nu ook verdacht van meerdere federale misdrijven. Het gaat om moord, stalking en overtreding van wapenwetgeving, blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. Daarin staat ook dat hij een notitieboek bij zich had met teksten "waaruit vijandigheid blijkt ten opzichte van de zorgverzekeringssector, en met name rijke bestuurders".
De 26-jarige Mangione wordt ervan beschuldigd dat hij begin deze maand de topman Brian Thompson van zorgverzekeraar UnitedHealth Group heeft doodgeschoten in Manhattan. Vijf dagen later werd hij opgepakt in Pennsylvania, een buurstaat van New York.
Mangione kwam donderdag na uitlevering door Pennsylvania aan in New York. Als hij door die staat schuldig wordt bevonden, kan hij levenslang krijgen. Voor federale misdaden kan de doodstraf worden opgelegd.
Illegaal vuurwapen
In de staten New York en Pennsylvania lagen al aanklachten tegen Mangione voor moord, terreurmisdrijven, overtreding van de wapenwetgeving en vervalsing. Hij zou vervalste identiteitsdocumenten bij zich hebben gehad en een illegaal vuurwapen. Volgens de politie was het een pistool dat hij zelf in elkaar had gezet en een zelfgemaakte geluiddemper.
Volgens de federale aanklacht heeft de politie ook een briefje bij Mangione gevonden dat gericht was aan de federale opsporingsdiensten. "Ik heb met niemand samengewerkt", stond daarop. "Dit stelde vrij weinig voor: wat elementaire social engineering, basis-CAD en een hoop geduld." Met 'social engineering' wordt de beïnvloeding van mensen bedoeld, CAD is een manier om technische ontwerpen te maken. Mangione is als ingenieur afgestudeerd aan een van de prestigieuste universiteiten van Amerika.
De moord op Thompson heeft in de VS tot verontwaardiging geleid, maar er zijn ook mensen die het opnemen voor Mangione. Dat hij met geweld heeft opgetreden tegen het Amerikaanse zorgstelsel, geeft hem bij sommigen een heldenstatus.
Meer uit Buitenland
DUBLIN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat de toetreding van Oekraïne tot de EU onder het voorzitterschap van Ierland zal worden voortgezet. Dat zei hij bij de overdrachtsceremonie van het halfjaarlijkse EU-voorzitterschap in Dublin.
33 minuten geledenPRETORIA (ANP/AFP/RTR) - Bij antimigratieprotesten zijn in Zuid-Afrika dinsdag zo'n negenhonderd mensen opgepakt, meldt de politie. Duizenden mensen gingen door het hele land de straat op. Die protesten verliepen volgens de politie goeddeels vreedzaam, maar er waren ook plunderingen en gewelddadigheden. Ook werden mensen opgepakt voor overtreding van immigratiewetten.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Canada zal komend jaar voor het eerst deelnemen aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de European Broadcasting Union (EBU) woensdag aangekondigd. Canada is het eerste nieuwe land sinds 2015 dat zich bij de wedstrijd voegt. Toen deed Australië voor het eerst mee.
3 uur geledenTHESSALONIKI (ANP/AFP) - In de Griekse stad Thessaloniki zijn bij verschillende appartementen drie aanslagen gepleegd die gericht zijn geweest op leden van de regeringspartij Nieuwe Democratie (ND). Daarbij zijn vijf gewonden gevallen.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het dodental van de uitslaande flatbrand in Antwerpen is opgelopen tot zes, meldt de politie. Eerder was er nog sprake van vijf doden. De brand is nog altijd niet onder controle, maar wordt niet meer groter.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het merendeel van de gebouwen in de EU is oud en inefficiënt en is er niet op berekend om te gaan met de hoge temperaturen. Dat laten hooggeplaatste EU-bronnen weten in een terugblik op de hittegolf in West-Europa van vorige week.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Zeker vijf mensen zijn omgekomen bij een uitslaande brand in een flat in Antwerpen, bevestigt de politie tegenover VRT Nieuws.
4 uur geleden