Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Federale aanklachten voor moord op verzekeringstopman VS

Federale aanklachten voor moord op verzekeringstopman VS

NEW YORK (ANP/RTR) - De verdachte van de moord op een Amerikaanse verzekeringstopman wordt naast strafbare feiten op statenniveau nu ook verdacht van meerdere federale misdrijven. Het gaat om moord, stalking en overtreding van wapenwetgeving, blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. Daarin staat ook dat hij een notitieboek bij zich had met teksten "waaruit vijandigheid blijkt ten opzichte van de zorgverzekeringssector, en met name rijke bestuurders".

De 26-jarige Mangione wordt ervan beschuldigd dat hij begin deze maand de topman Brian Thompson van zorgverzekeraar UnitedHealth Group heeft doodgeschoten in Manhattan. Vijf dagen later werd hij opgepakt in Pennsylvania, een buurstaat van New York.

Mangione kwam donderdag na uitlevering door Pennsylvania aan in New York. Als hij door die staat schuldig wordt bevonden, kan hij levenslang krijgen. Voor federale misdaden kan de doodstraf worden opgelegd.

Illegaal vuurwapen

In de staten New York en Pennsylvania lagen al aanklachten tegen Mangione voor moord, terreurmisdrijven, overtreding van de wapenwetgeving en vervalsing. Hij zou vervalste identiteitsdocumenten bij zich hebben gehad en een illegaal vuurwapen. Volgens de politie was het een pistool dat hij zelf in elkaar had gezet en een zelfgemaakte geluiddemper.

Volgens de federale aanklacht heeft de politie ook een briefje bij Mangione gevonden dat gericht was aan de federale opsporingsdiensten. "Ik heb met niemand samengewerkt", stond daarop. "Dit stelde vrij weinig voor: wat elementaire social engineering, basis-CAD en een hoop geduld." Met 'social engineering' wordt de beïnvloeding van mensen bedoeld, CAD is een manier om technische ontwerpen te maken. Mangione is als ingenieur afgestudeerd aan een van de prestigieuste universiteiten van Amerika.

De moord op Thompson heeft in de VS tot verontwaardiging geleid, maar er zijn ook mensen die het opnemen voor Mangione. Dat hij met geweld heeft opgetreden tegen het Amerikaanse zorgstelsel, geeft hem bij sommigen een heldenstatus.

Meer uit Buitenland

Staatsmedia: voor genocide veroordeelde Ratko Mladić overleden

BELGRADO (ANP/RTR/AFP) - De voormalige Bosnisch-Servische opperbevelhebber Ratko Mladić is overleden, melden Servische staatsmedia. De 84-jarige Mladić verkeerde al langer in slechte gezondheid. Hij werd veroordeeld voor genocide en misdaden tegen de menselijkheid voor zijn rol in de oorlog in Bosnië van 1992 tot 1995.

22 minuten geleden
VS loven Nederland vóór beladen overleg over troepen in Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten hebben voorafgaand aan beladen overleg over de mogelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa complimenten uitgedeeld aan Nederland. Onderminister van Defensie Elbridge Colby prees de 'buitengewone" investeringen in Defensie die Nederland en andere Europese landen als Polen en Duitsland doen.

55 minuten geleden
Vrees voor nieuwe overstroming Nepal door stijgend waterpeil

KATHMANDU (ANP/RTR/AFP) - De rampenautoriteit in Nepal waarschuwt voor nieuwe overstromingen nu het waterpeil in een meer stijgt. Het meer was ontstaan op de plek van de overstroming doordat de rivier geblokkeerd raakte.

57 minuten geleden
India biedt Nepal hulp aan bij stroomvoorziening na ramp

KATHMANDU (ANP/BLOOMBERG) - India wil buurland Nepal helpen bij zijn stroomvoorziening omdat de verwoestende overstromingen in het land schade hebben aangericht aan waterkrachtcentrales. Door de schade is volgens het energieministerie van Nepal ongeveer 8 procent van de stroomproductiecapaciteit van Nepal uitgeschakeld.

1 uur geleden
Dodental overstromingen Nepal stijgt naar 332

KATHMANDU (ANP) - Het dodental na de overstromingen in Nepal is opgelopen naar 332, meldt de BBC op basis van de Nepalese politie. Net over de grens in Tibet, dat ook door het natuurgeweld is getroffen, staat het aantal omgekomen mensen nog steeds op 3.

2 uur geleden
Von der Leyen volgende week naar Groenland

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen reist volgende week af naar Groenland, laat haar woordvoerder weten. Ze is op zondag 6 en maandag 7 september in het land. Op de planning staat een ontmoeting met de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen, de Deense premier Mette Frederiksen en premier Beinir Johannesen van de Faeröer.

2 uur geleden
Balten stoïcijns na waarschuwingsbezoek VS aan Rusland

RIGA/TALLINN (ANP) - Estland en Letland zeggen geen grotere kans te zien op een Russische aanval sinds de berichten daarover uit de Verenigde Staten. Het verrassingsbezoek aan Moskou van de Amerikaanse CIA-baas, die Rusland volgens Amerikaanse media zo'n actie uit het hoofd wilde praten, is voor de Baltische landen geen reden het dreigingsniveau te verhogen.

2 uur geleden