Federale aanklachten voor moord op verzekeringstopman VS
NEW YORK (ANP/RTR) - De verdachte van de moord op een Amerikaanse verzekeringstopman wordt naast strafbare feiten op statenniveau nu ook verdacht van meerdere federale misdrijven. Het gaat om moord, stalking en overtreding van wapenwetgeving, blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. Daarin staat ook dat hij een notitieboek bij zich had met teksten "waaruit vijandigheid blijkt ten opzichte van de zorgverzekeringssector, en met name rijke bestuurders".
De 26-jarige Mangione wordt ervan beschuldigd dat hij begin deze maand de topman Brian Thompson van zorgverzekeraar UnitedHealth Group heeft doodgeschoten in Manhattan. Vijf dagen later werd hij opgepakt in Pennsylvania, een buurstaat van New York.
Mangione kwam donderdag na uitlevering door Pennsylvania aan in New York. Als hij door die staat schuldig wordt bevonden, kan hij levenslang krijgen. Voor federale misdaden kan de doodstraf worden opgelegd.
Illegaal vuurwapen
In de staten New York en Pennsylvania lagen al aanklachten tegen Mangione voor moord, terreurmisdrijven, overtreding van de wapenwetgeving en vervalsing. Hij zou vervalste identiteitsdocumenten bij zich hebben gehad en een illegaal vuurwapen. Volgens de politie was het een pistool dat hij zelf in elkaar had gezet en een zelfgemaakte geluiddemper.
Volgens de federale aanklacht heeft de politie ook een briefje bij Mangione gevonden dat gericht was aan de federale opsporingsdiensten. "Ik heb met niemand samengewerkt", stond daarop. "Dit stelde vrij weinig voor: wat elementaire social engineering, basis-CAD en een hoop geduld." Met 'social engineering' wordt de beïnvloeding van mensen bedoeld, CAD is een manier om technische ontwerpen te maken. Mangione is als ingenieur afgestudeerd aan een van de prestigieuste universiteiten van Amerika.
De moord op Thompson heeft in de VS tot verontwaardiging geleid, maar er zijn ook mensen die het opnemen voor Mangione. Dat hij met geweld heeft opgetreden tegen het Amerikaanse zorgstelsel, geeft hem bij sommigen een heldenstatus.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Na de Franse schoolvakantie zijn ook de scholierenprotesten in het land hervat. Er zijn berichten dat jongeren in steden als Parijs, Marseille en Rennes proberen om middelbare scholen te blokkeren.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever gaat maandagochtend naar de koning om zijn ontslag in te dienen, schrijven Belgische media. Dat gebeurt volgens de VRT om 09.30 uur.
3 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump is toegevoegd aan de lijst met vijanden van de persvrijheid van Reporters sans frontières (RSF). De journalistenorganisatie beschuldigt Trump ervan zijn macht te gebruiken tegen mediaorganisaties waarvan hij de berichtgeving niet waardeert.
3 uur geledenURDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.
8 uur geledenOLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.
8 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.
11 uur geleden