Federale aanklachten voor moord op verzekeringstopman VS
NEW YORK (ANP/RTR) - De verdachte van de moord op een Amerikaanse verzekeringstopman wordt naast strafbare feiten op statenniveau nu ook verdacht van meerdere federale misdrijven. Het gaat om moord, stalking en overtreding van wapenwetgeving, blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. Daarin staat ook dat hij een notitieboek bij zich had met teksten "waaruit vijandigheid blijkt ten opzichte van de zorgverzekeringssector, en met name rijke bestuurders".
De 26-jarige Mangione wordt ervan beschuldigd dat hij begin deze maand de topman Brian Thompson van zorgverzekeraar UnitedHealth Group heeft doodgeschoten in Manhattan. Vijf dagen later werd hij opgepakt in Pennsylvania, een buurstaat van New York.
Mangione kwam donderdag na uitlevering door Pennsylvania aan in New York. Als hij door die staat schuldig wordt bevonden, kan hij levenslang krijgen. Voor federale misdaden kan de doodstraf worden opgelegd.
Illegaal vuurwapen
In de staten New York en Pennsylvania lagen al aanklachten tegen Mangione voor moord, terreurmisdrijven, overtreding van de wapenwetgeving en vervalsing. Hij zou vervalste identiteitsdocumenten bij zich hebben gehad en een illegaal vuurwapen. Volgens de politie was het een pistool dat hij zelf in elkaar had gezet en een zelfgemaakte geluiddemper.
Volgens de federale aanklacht heeft de politie ook een briefje bij Mangione gevonden dat gericht was aan de federale opsporingsdiensten. "Ik heb met niemand samengewerkt", stond daarop. "Dit stelde vrij weinig voor: wat elementaire social engineering, basis-CAD en een hoop geduld." Met 'social engineering' wordt de beïnvloeding van mensen bedoeld, CAD is een manier om technische ontwerpen te maken. Mangione is als ingenieur afgestudeerd aan een van de prestigieuste universiteiten van Amerika.
De moord op Thompson heeft in de VS tot verontwaardiging geleid, maar er zijn ook mensen die het opnemen voor Mangione. Dat hij met geweld heeft opgetreden tegen het Amerikaanse zorgstelsel, geeft hem bij sommigen een heldenstatus.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.
44 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
1 uur geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De nationalistische leiders van Schotland, Wales en Noord-Ierland willen intensiever samenwerken in hun streven het Verenigd Koninkrijk te verlaten en aansluiting te zoeken bij de EU. "We geloven dat de toekomst van onze landen in de Europese Unie ligt", schrijven John Swinney, Rhun ap Iorwerth en Michelle O'Neill in een verklaring. Ze stellen dat de Brexit heeft geleid tot economische schade.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's zeggen tientallen aanvallen te hebben uitgevoerd op militaire voorzieningen in Saudi-Arabië. De groep meldt dat deze aanvallen een reactie zijn op Saudische luchtaanvallen op Jemen.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De leiders van India en China hebben volgens het Kremlin hulp aangeboden bij het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Dat gebeurde tijdens de top van BRICS-landen in New Delhi, aldus een Russische regeringswoordvoerder.
5 uur geleden